۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۸
عضو کمیسیون حقوقی در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت، غیرعادلانه است

رحیمی جهان‌آبادی پیرامون پایین بودن تعداد وکلا در کشور گفت: طرح جامع آموزش و پذیرش وکیل در مجلس در حال برسی است و در این طرح اصلاحاتی صورت گرفته که ازیک‌طرف فارغ‌التحصیلان حقوق بتوانند با شرایط راحت‌تری به‌عنوان وکیل پذیرفته شوند و آن سهمیه‌ها و سقف‌هایی را که کانون وکلا گذاشته است را برداریم و از طرف دیگر کمک کنیم مردم دسترسی بیشتری به وکیل باقیمت مناسب‌تری داشته باشند

به گزارش عیارآنلاین، رحیمی جهان‌آبادی عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس در گفتگو با عیار آنلاین پیرامون پایین بودن تعداد وکلا در کشور گفت: طرح جامع آموزش و پذیرش وکیل در مجلس در حال برسی است و در این طرح اصلاحاتی صورت گرفته که ازیک‌طرف فارغ‌التحصیلان حقوق بتوانند با شرایط راحت‌تری به‌عنوان وکیل پذیرفته شوند و آن سهمیه‌ها و سقف‌هایی را که کانون وکلا گذاشته است را برداریم و از طرف دیگر کمک کنیم مردم دسترسی بیشتری به وکیل باقیمت مناسب‌تری داشته باشند چراکه ما الآن میلیون‌ها پرونده در قوه قضاییه داریم که بخش عمده‌ی این پرونده‌ها اطاله‌ی دادرسی آن  به دلیل عدم آشنایی طرفین به مقررات و قوانین است.

این نماینده مجلس در ادامه اذعان داشت: عمده‌ی دلیلی هم که مردم به وکیل مراجعه نمی‌کنند این است که دستمزد وکلا بالا است. تعداد وکلا در کشور نیز با حجم دعاوی مطرح‌شده در دادگاه‌ها و جمعیت هیچ تناسبی ندارد. طرح حاضر خیلی از آن ایرادهایی که قانون قدیم وکالت داشته را نیز اصلاح می‌کند.

وی پیرامون تعیین ظرفیت برای آزمون ورودی کانون وکلا گفت: سقف‌هایی که کانون وکلا گذاشته است غیرعادلانه است و نه‌تنها غیرعادلانه است بلکه تخلفاتی هم در این خصوص صورت می گیرد.

رحیمی ادامه داد: واقعیت این است که سقفی که کانون وکلا می‌گذارد غیرعادلانه است و دلیلی ندارد کسی که فارغ‌التحصیل حقوق است و توانایی وکالت را دارد آن را از این کار بازداریم مانند این می‌ماند دانشجویانی که پزشکی می‌خوانند بعد از فارغ‌التحصیلی به آن‌ها اجازه‌ی گشایش مطب پزشکی ندهیم لذا کانون وکلا کاری غیرعادلانه  می‌کند و این سقف باید برداشته شود.

این نماینده در آخر خاطرنشان کرد: کار وکلا را نیز می‌شود طبقه‌بندی کرد به‌عنوان‌مثال وکلای پایه‌یک یا پایه دو یا وکلایی که تجربه‌ی بیشتری دارند باید جایگاه آن‌ها را محفوظ بدانیم یا پرونده‌ها را بر اساس توانایی وکلا طبقه‌بندی کنیم اما اینکه فارغ‌التحصیل حقوق پشت کنکور کانون وکلا بماند و کانون وکلا هر سهمیه‌ای را که خودش می‌خواهد اعمال کند این کار عادلانه نیست و ظلم به فارغ‌التحصیلان حقوق است و این را یقیناً در مجلس پیگیری می‌کنیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: