۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۵
کارشناس حوزه زنان در گفتگو با عیارآنلاین:

لایحه منع خشونت علیه زنان کپی از جوامع غربی است

ولی‌مراد با بیان ایرادات اساسی لایحه منع خشونت علیه زنان گفت: متن و مبنای این لایحه کپی از جوامع غربی است و ارزش‌های خانوادگی در آن نادیده گرفته شده است و مرزی بین نقش زن در خانواده و جامعه قائل نشده است.

به گزارش عیارآنلاین، توران ولی‌مراد کارشناس حوزه زنان و خانواده درخصوص ارزیابی فعالیت معاونت امور زنان و خانواده گفت: قبل از سال ۸۴ که مرکز مشارکت زنان داشتیم و بعدش هم که به معاونت امور زنان و خانواده تبدیل شد اتفاق مثبتی در زمینه زنان رخ نداده است و رسما در حوزه خانواده سیاست گذاری تعطیل است. دو جریان سیاسی که وجود دارند در زمینه زنان اگر به طور کلان نگاه کنیم یک جریان سیاسی، مسائل خاص و عامی را مدام مطرح می ک که پشت پرده آن اهداف سیاسی است از سال ۹۲ به این طرف در حوزه زنان و خانواده فقط مطالبات مطرح می‌شود و اقدامی صورت نمی‌گیرد.

در جریان اصلاحات نگاه به مسائل زنان، سیاسی است

این کارشناس مربوطه با اشاره به اقدامات جریان اصلاحات در حوزه زنان و خانواده گفت: جریان اصلاحات چه زمانی که در قدرت باشد و چه زمانی که امکانات و مراکز تصمیم‌گیری در اختیارش نباشد، در حوزه زنان اپوزسیون است. خانواده در گفتمان آن‌ها مثل جریان سکولار و جنبش زنان تعطیل است، یعنی برای خانواده کاری نمی‌کنند. مطالباتی را هم که مطرح می‌کنند، در جهت عملیاتی شدن آن اقدامی ندارند و معدود اقداماتی هم که انجام می‌دهند در جهت توان افزایی برای جریان سیاسی خودش است. بطور مثال الان چندین سال است که حضور زنان در مدیریت را مطرح می‌کنند و این میسر نشده و اگر هم به طور محدود اتفاق افتاده تنها برای خانم‌های سیاسی بوده است درواقع وقتی به قدرت می رسند دنبال این هستند که به خودشان و خانم‌هایی که برای آن جریان هستند قدرت و امکانات بیشتری بدهند.

وی ادامه داد: جریان مقابل اصلاح‌طلبی نیز اصلا تکلیفش با خودش روشن نیست یعنی نقطه ی مطلوبی در حوزه زن و خانواده روشن نکرده است گاهی اوقات موضوع می‌آید و آن را معلوم می کند ولی  مشخصا مشکلات زنان و خانواده را نمی‌گوید و بعد نقطه ی مطلوب را مطرح نمی‌کند و برای رسیدن به نقطه‌ی مطلوب شروع می‌کند موانع را بردارد به همین دلیل تعطیل است.

عدم تعریف جایگاه مطلوب در حوزه زنان

ولی‌مراد گفت: نه اصول گرایان و جریان‌های ارزشی و نه اصلاح‌طلبان نمی‌توانند مبتنی بر جریان انقلاب اسلامی نقطه ی مطلوب تعیین کنتد و در در همان جهت سیاست‌گذاری و برنامه ریزی کنند و طرح اجرا کنند به همین دلیل خانواده مرتب دچار صدمه است و  با آسیب‌ها و مشکلات روبرو است.

این کارشناس حوزه زنان با اشاره به مشکلات حل نشده حوزه زنان در سال‌های گذشته گفت: ۱۲ یا شاید ۱۴ سال است که بیمه زنان خانه‌دار مطرح است ولی هیچ کاری برای آن نکردند، دولت ها آمدند و رفتند ولی اتفاقی نیفتاد، همین طور از اصلاح قوانین، رفع خلاهای قانونی، اجرای طرح‌های ملی، خیلی کار سختی نیست ولی اتفاقی نیفتاده است. ما مشخصات خانواده سالم و امن را تعریف کنیم بعد برنامه ریزی کنیم و همه‌ی دستگاه‌ها را اعم از قانون گذار،فرهنگی، فرهنگ ساز، آموزش، پروش، آموزش یا پرورش که می گویم یعنی ائمه جمعه و جماعات، امور مساجد و صداوسیما هم وسط می آیند، یعنی همه جانبه سعی کنند آن برنامه ها را به جریان بیندازند که متاسفانه همچین اتفاقی رخ نمی‌دهد.

وی با اشاره به تاریخچه معاونت امور زنان گفت: تا قبل از سال ۸۴ معاونت امور زنان و خانواده وجود نداشت و مرکز مشارکت زنان بود یعنی فردیت زن در نظر گرفته می‌شد در سال ۸۴ من طرح ملی امور زنان و خانواده را نوشتم و با رئیس جمهور وقت مطرح کردم این طرح با مبنای اینکه زن در کلیت فرزندآوری می‌کند و وقتی فرزند آوری می‌کند خانواده می شود، پس ما زن را نمی‌توانیم منهای خانواده ببینیم. از سال ۹۲ هم که آقای روحانی رئیس جمهور بودند ستاد ملی زن و خانواده رسما تعطیل است.

مرز جامعه و خانواده در لایحه “منع خشونت علیه زنان” نادیده گرفته شده است

ولی‌مراد در ادامه با اشاره به ایرادات لایحه «منع خشونت علیه زنان» گفت: در این لایحه دو ایراد اساسی وجود دارد. اول آن‌که در مسائل، خانواده و جامعه را با هم دیده است، یعنی خشونت خانگی را جدا از جامعه ندیده است.

این کارشناس مربوطه گفت: ما در خانواده باید رفع خشونت خانگی کنیم و فقط موضوع زن نیست، مثلا فرض کنیم خشونت روانی، خشونت عاطفی، این ها اتفاقاتی نیست که زن انجام ندهد زن هم انجام می دهد، اگر ما سلامت و امنیت خانواده را می خواهیم باید کاری کنیم که خشونت در خانواده در فرم‌های مختلف کم شود ولی به این صورت تفکیک نکرده است دلیلش این است که کپی برداری از قوانین کشورهای دیگر است.

وی افزود: بدلیل عدم لحاظ مرز خانواده در این لایحه، می‌تواند با قوانین دیگر متعارف نباشد مثلا فرض کنید خشونت جنسی علیه زن را در لایحه مطرح کرده است و از طرف دیگر ما در قوانین خانواده، نفقه و تمکین داریم حالا با آن نگاه بخواهیم نگاه کنیم کلا زن در رابطه جنسی دچارخشونت می‌شود و مرد باید نفقه را بدهد ولی در موضوع روابط جنسی قانون چیزی را روشن نمی‌کند. درست است ما در قوانین قبلی داریم ولی باید حوزه عمومی و حوزه خانواده از هم تفکیک شوند.

زن؛ عنصر کسب سرمایه در جوامع غربی

ولی‌مراد ایراد اساسی دیگر این لایحه را کپی بودن از جوامع غربی مطرح کرد گفت: کشورهای غربی جهت گیری شان،طرح موضوع‌شان و نقطه مطلوب‌شان بر اساس فرد محوری و اومانیستی است یعنی فرد و فرد محوری و همین صدمه‌ای که با زن محوری آن را مطرح کردند خانواده را نابود کرده است و ارزش های خانوادگی از بین رفته است و در کشورهای سرمایه داری در واقع زن یک عنصر کسب سرمایه است و حالا این‌ها آمدند و در کشور ما می خواهند مدل غربی را اجرا کنند.

این کارشناس مربوطه گفت: به همین دلیل در مبنای این لایحه موضوع حجاب نادیده گرفته شده است در صورتی که در قرآن مشخصا راجع به آزار زنان که همان خشونت علیه زنان است صحبت شده و برای اینکه آزار زنان مطرح نشود موضوع حجاب را گفته است یعنی اصلا فرمان قرآن این است که زنان حجاب داشته باشند که شناخته شوند و مورد خشونت قرار نگیرند. اصلا با این دید نگاه نکرده است. مگر می‌شود در جمهوری اسلامی لایحه ای علیه خشونت زنان نوشته شود و به موضوع حجاب پرداخته نشود!

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: