۱۰ ارد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۸
عضو کمیسیون کشاورزی:

طرح واردات آب استقلال کشور را به خطر می‌اندازد

کیخا عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه طرح واردات آب اشتباه است و استقلال کشور را به خطر می اندازد، گفت: بحران کنونی آب ناشی از به روز نبودن مدیریت منابع آبی است، زیرا در سالیان اخیر سیاست گذاری های کلان مدیریت آب در کشور دردی از مشکل کم آبی دوا نکرده است.

به گزارش عیارآنلاین، احمد علی کیخا عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم زابل و زهک در گفتگو با مقاومتی نیوز در خصوص وضعیت مدیریت منابع آبی گفت: در کشور باران های سیل آسای بسیاری می بارد به همین دلیل می توان با اجرای عملیات آبخیزداری، شاهد نفوذ روان‌آب های بیشتری به دل سفره های زیر زمینی بود.

واردات آب، دردی از مشکل کم آبی کشور دوا نمی کند

وی در پاسخ به سوالی در خصوص واردات آب به کشور گفت: تکیه ما باید  بر روی روش‌های داخلی تامین آب باشد نه واردات آن، به همین دلیل باید بر منابع آبی دخلی تکیه کنیم تا از  وابستگی به کشورهای دیگر جلوگیری شود، زیرا این کار به استقلال کشور کمک کرده و صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

عضو ناظر شورای عالی آب افزود: دولت می تواند با سرمایه گذاری بر آب شیرین کن ها، آب شور خلیج فارس و دریای عمان را جهت مصارف شرب به شهرهای مرکزی ایران منتقل کند، البته مجلس دولت را مکلف کرده که در این خصوص مطالعات جامعی را انجام دهد.

کیخا اذعان کرد: وزارت نیرو باید آب را به مناطقی تخصیص دهد و در بخش هایی مصرف کند که بیشترین منافع اجتماعی کشور در آن بخش تامین و بیشترین بازده را برای مردم جامعه داشته باشد.

دولت با افزایش نرخ آب به اصلاح الگوی مصرف در این حوزه کمک کند

نماینده مردم سیستان با تاکید بر اصلاح الگوی مصرف آب در کشور گفت: دولت می تواند از طریق ابزارهای اقتصادی از جمله افزایش نرخ آب و آبونمان به میزان هزینه تولید و تصفیه آن در اصلاح الگوی مصرف شهروندان نقش چشمگیری ایفا کند.

نماینده مردم زابل افزود: علاوه بر کاهش بارندگی، کمبود و بحران کنونی آب ناشی از مدیریت بد منابع آبی است و اصولا می شود گفت که سیاست گذاری های کلان مدیریت آب در کشور طی سالیان اخیر همیشه دچار مشکلات جدی بوده است.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان گفت: بحران اصلی کشور در این زمینه به روز نبودن نگاه ها در حوزه مدیریت منابع آب است به طوری که آب های موجود در کشور را باید در بخش ها و مناطقی استفاده کنیم که بیشترین تاثیر را در افزایش رفاه اجتماعی دارد؛ در جایی ممکن است این رفاه با تامین آب یک تالاب صورت بگیرد و در جای دیگر ممکن است با تامین آب زراعی یا واحدهای صنعتی صورت گیرد.

منبع: مقاومتی نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: