۱۱ ارد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۸
رئیس بنیاد گندم‌کاران:

با احتساب افزایش هزینه‌ها و تورم، قیمت اعلام‌شده برای گندم، ۳۰ درصد به ضرر کشاورزان است

رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران با گلایه از نمایندگان مجلس و دولت در عدم حمایت از کشاورزان گفت: هزینه‌های جانبی کشاورزی ۲۰ درصد افزایش داشته و اگر نرخ ۱۰ درصدی تورم را به آن اضافه کنیم، قیمت گندم ۳۰ درصد پایین‌تر از نرخ سال گذشته است.

به گزارش عیارآنلاین، علیقلی ایمانی  در مورد عدم افزایش نرخ خرید تضمینی گندم که طی یکی دو روز اخیر به طور رسمی از سوی شورای اقتصاد اعلام شد، گفت:‌ بعد از ۷ ماه تأخیر قیمت گندم هیچ تغییری نداشته است، در صورتی که طبق قانون باید نرخ خرید تضمینی مطابق با نرخ تورم و محاسبه هزینه‌های سربار افزوده می‌شد.

وی با انتقاد از عملکرد نمایندگان مجلس و دولتمردان در دفاع از حقوق کشاورزان و بخش کشاورزی گفت: مگر ما در جای دیگری محصول تولید می‌کنیم، ما هم در همین فضای اقتصادی با افزایش نرخ دلار و قیمت کالاها و نهاده‌ها مواجه هستیم، به عنوان مثال سمی که هر بطری ۸۵ هزار تومان تهیه می‌کردیم را باید ۱۴۵ هزار تومان بخریم و اگر سرجمع هزینه‌های جانبی ما را به طور متوسط بگیرید ۲۰ درصد افزایش داشته‌ایم و رقم ۱۰ درصد تورم را هم به آن اضافه کنید، می‌شود ۳۰ درصد.

رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران خاطرنشان کرد: چند روز اخیر هم اعلام کردند، آب و برق ۷ درصد افزایش قیمت داشته، اما ظاهراً کسی صدای کشاورز را دیگر نمی‌شنود و ما باید به دولت یارانه بدهیم. چرا که با یک محاسبه سرانگشتی گندمی که سال گذشته ۱۳۰۰ تومان می‌فروختیم، با لحاظ ۳۰ درصد اکنون ۹۱۰ تومان آن را به دولت می‌فروشیم و اگر فقط تورم را محاسبه کنید، ارزش گندم ما برای دولت ۱۱۷۰ تومان است.

وی افزود: از آن طرف ممکن است برخی که دلار نفتی زیاد دارند، بگویند به جای افزایش قیمت گندم و حفظ اشتغال عمران کشور گندم ارزان‌تر از کانادا وارد می‌کنیم.

ایمانی در مورد برآورد آخرین آمار خرید تضمینی گندم در سال ۹۷ از گندم‌کاران هم گفت: آمار رسمی اعلام نشده، اما طبق برآوردهای ما تا کنون ۵۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده و قرار بود ۵۰ درصد این رقم به گندم‌کاران پرداخت شود.

به گزارش خبرنگار فارس، شورای اقتصاد طی نامه رسمی به تاریخ ۵ اردیبهشت که طی یکی دو روز اخیر از طریق رسانه‌ها اعلام شد، نرخ خرید تضمینی ۲۸ قلم محصول کشاورزی را اعلام کرد که قیمت گندم نسبت به پارسال هیچ تغییری نداشت و برخی محصولات دیگر نیز افزایش قیمت ۴ – ۵ درصدی داشتند. جالب‌تر اینجاست که این قیمت‌ها با ۷ ماه تأخیر اعلام شد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: