شهرابی در هم‎اندیشی «بررسی مشکلات فرزندان مادر ایرانی»:

با قوانین قدیمی حوزه مهاجرت، بی‌هویت‌ها را در جامعه تکثیر می‌کنیم

کارشناس مهاجرت درخصوص لزوم تغییرات قوانین مرتبط با اتباع گفت: قوانین مهاجرتی در دنیا در حال تغییر است زیرا مهاجرت پدیده‌ای عجیب است و به‌روز نکردن قوانین فقط به ضرر کشور است.

به گزارش عیارآنلاین، مسئله تابعیت فرزندان حاصل از مادران ایرانی و پدران غیرایرانی و مشکلات ناشی از نارسایی‌های قوانین تابعیتی ایران، از جمله مسائلی است که دامنه تاثیر آن روز به روز در حال افزایش است. مشکلات پیش آمده برای این فرزندان از تحصیل گرفته تا خدمات درمانی و بانکی، زندگی آنها را به شدت تحت تاثیر قرار داده و سخت کرده است. در همین راستا پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین با پیگیری‌های خود و برگزاری نشستی در این موضوع، ضمن دعوت از مسئولین و کارشناسان، به بررسی این معضل پرداخت.  در ادامه، صحبت‌های آقای شهرابی کارشناس سیاست گذاری مهاجرت که در این هم اندیشی ایراد کردند، آورده شده است.

مسئله مهاجرت، تا به بحران نرسیده باید حل شود

شهرابی درخصوص مشکلات مهاجران، گفت: در حوزه سیاست گذاری مهاجرت، ناکارآمدی‌هایی وجود دارد که تا به بحران نرسیده باید حل شود. این مسئله کلاً زیرخاکی است و در مسائل اجتماعی ایران مطرح نشده و نمی‌شود. چون قشری که به این مسئله مبتلا هستند از حاکمیت بسیار دورهستند.

وی افزود: وقتی درباره مشکلات مهاجران در ایران صحبت می‌کنیم، بحث کم کاری اداره اتباع، مطرح نیست؛ چرا که اداره اتباع در بحث مهاجرت پازل کوچکی است و یک دستگاه کاملاً اجرایی که سرش بسیار شلوغ است ولی منافع بلند مدت کشور اقتضاء می‌کند این مسئله حل شود.

زنان ایرانی که با اتباع خارجی ازدواج می‌کنند اغلب قشر مستضعف هستند

وی در ادامه با اشاره به مشکلات زنان ایرانی که با اتباع خارجی ازدواج می‌کنند، گفت: ازضعیف‌ترین قشر مالی جامعه ما، خانم‌هایی هستند که با اتباع خارجی ازدواج کرده‌اند. درصد محدودی از سطوح بالا بودند ولی باقی از قشر ضعیف جامعه و نواحی مرزی و جنوب کشور هستند. پس یک ورودی ضعیف مالی داشتیم و این‌ها هرگز حمایت نشده‌اند. یارانه و بیمه نداشتند و فرزندان آنها نیز به دلیل نداشتن برگه‌های هویتی، با مشکلاتی مواجه بوده‎اند به طوری که چرخه‌های سیاستی ما، این زنان و فرزندان آن ها را روز به‌روز ضعیف‌تر شده است.

شهرابی ادامه داد: آن‌ها در حاشیه زندگی می‌کنند و عملاً طرد شده‌اند و حاکمیت از آن‌ها اطلاعی ندارد. ولی مسئله بی‌هویت بودن شوخی نیست. ما قشری از جامعه را که با ازدواج‌های شرعی غیررسمی صورت گرفته ندیده‌ایم. ازدواج‌هایی که خدا قبول دارد ولی ما روی آن‌ها تحقیق می‌کنیم. این رفتار تبعاتی دارد و بحث بر سر دفاع از تبعه‌ها و مهاجرین نیست ما درباره منافع کلان کشورمان بحث می‌کنیم. این مسئله قابل حل است در حالی که بسیاری از معضلات کشور ما به این سرعت و آسانی قابل حل نیست.

با قوانین نسل دوم و سوم حوزه مهاجرت، بی‌هویت‌ها را در جامعه تکثیر می‌کنیم

این کارشناس مهاجرت افزود: ما با این قوانین نسل دوم و سوم، بی‌هویت‌ها را در جامعه تکثیر می‌کنیم، گفت: در سیاست‌گذاری‌ها، یک بحث آرزو‌های ما و بحث دیگر واقعیت‌هاست. ما نیز دوست نداشتیم سیل مهاجران وارد کشور شود و ازدواج اتباع با خانم‌های ایرانی یکی از تبعات این مهاجرت‌ها باشد و مشکلاتی اضافه شود. ولی این ازدواج‌ها انجام شده است.

بی هویتی مهاجران به مثابه خودروهای بی پلاک

شهرابی با بیان اینکه مسئله بی هویتی مهاجران به تعبیر من، به مثابه مسئله خودرو‌های بی‌پلاک است، خاطر نشان کرد: ما حتی عدد مهاجران و زنانی که با اتباع خارجی ازدواج کرده اند را نمی‌دانیم. یعنی اشرافی اطلاعاتی بر آن‌ها نداریم. ما راجع به بخشی از جامعه هیچ اطلاعاتی نداریم و نورافکنی بر روی آن‌ها نیست. ما نمی‌دانیم آیا این جامعه با حاکمیت هستند یا نه؟! آن‌ها نیز باتجربه ترس و رد مرز، میلی به افشای ازدواج‌های خود و مراجعه به نهادهای حاکمیتی ندارند.

به‌روز نکردن قوانین مهاجرت فقط به ضرر ما است

کارشناس مهاجرت با بیان اینکه مهاجرت پدیده پیچیده ایی است، گفت: قوانین مهاجرتی در دنیا در حال تغییر است و به‌روز نکردن قوانین فقط به ضرر ما است و ما درباره واقعیتی حرف می‌زنیم که در سال‌های گذشته رخ داده و هر یک روزی که از آن می‌گذرد، خطرناک تر است.

مادر ایرانی می‌تواند به فرزند خود تابعیت بدهد

وی با اشاره به مباحث فقهی مربوط به تابعیت، گفت: نکته مهم دیگر، بحث‎های فقهی تابعیت و هویت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی است که شبهات زیادی دارد. ولی راجع به این مسئله نهادهای دینی هیچ مشکلی با این مسئله ندارد. این قانون موجود، مربوط به ازدواج مسلمان با غیرمسلمان است. ولی درباره تابعیت فرزندان مادر ایرانی حتی می‌توان فتوا گرفت.

شهرابی در ادامه با اشاره به مباحث فقهی مربوط به تابعیت گفت: حاج آقای دانش‌پژوه در قم در رابطه با فقه تابعیتی مطالعات و مکتوباتی دارند این مسئله برای ایشان هم عجیب است و اعلام می‌کنند که هیچ مشکلی نیست و مادر ایرانی از نظر فقهی می‌تواند به فرزند خود تابعیت بدهد.

کارت آمایش توسط ارگان ها و ادارات کشور به رسمیت شناخته نمی‌شود

این کارشناس مهاجرت، افزود: تابعیت، حقوقی مثل حق رأی را دارد. ولی اقلام هویتی بی غیر از شناسنامه و کارت ملی توسط ارگان ها و ادارات کشور به رسمیت شناخته نمی‌شود. برای حساب بانکی و خرید بلیط هواپیما و گذرنامه و خدمت و … شماره ملی نیاز است.

وی با اشاره به مشکلات بانکی مهاجران و فرزندان مادر ایرانی گفت: تصور کنید شما فرزند یک مادر ایرانی هستید و کارت بانکی ندارید. ما موارد مختلفی داریم. فرانسوی مسلمان داریم که با همسر ایرانی که پانزده سال است باهم در ایران زندگی می‌کنند؛ سه فرزند دارند ولی نتوانسته تابعیت بگیرد. بحث افغانی نیست و ما کلاً در قانون برچسب اتباع بیگانه را داریم. درجه‌بندی و ساز و کار نداریم و برای همه همین است. بچه‌های کوچک این تبعیض را می‌فهمند. آن‌ها نمی‌توانند بگویند ما کارت هویت داریم و این همان شناسنامه‌ای است که شما ایرانی‌ها دارید. وزارت علوم اصلاً نمی‌داند کارت آمایش چیست. اگر قرار نیست شناسنامه‌ای به این‌ها داده شود، حداقل حد و حدود کارت آمایش تعیین شود.

در مسئله هویت، کرامت انسانی اولویت دارد

شهرابی افزود: بسیاری از فرزندان مادر ایرانی محتاج یارانه دولت نیستند، بحث کرامت انسانی مطرح است. مادر ایرانی نمی‌توانست فرزندش را در هیچ مدرسه‌ای ثبت نام کند. امروز می‌تواند ولی بچه او همیشه برچسبی را در ذهن دارد. شناسنامه نداشتن و درجه دو بودن همیشه در ذهن او وجود دارد. حاج آقا صالحی (معاون اتباع وزارت کشور) می فرمایند، بعد از ۱۸ سال این‌ها درخواست بدهند و آن درخواست بررسی شود و من می‌گویم کل مشکل در همین کلمه است. بررسی کردن و این مسئله باید شفاف شود و گفته شود که ما در سال به این تعداد مشخص تابعیت می‌دهیم. من در مواردی این را دیده و شنیده‌ام که بعد از سه سال به آن‌ها تابعیت داده نشده است.

فرایند اعطای هویت به فرزندان مادر ایرانی شفاف نیست

وی ادامه داد: این نکته که چنین افرادی می‌توانند در ۱۸ سالگی درخواست بدهند، بحثی نیست؛ چون باید بتوانند. ما باید مسیر را قانونی و شفاف کنیم. جراح مغز و اعصابی که با همسر ایرانی خود به‌صورت شرعی ازدواج کرده می‌گوید دو سال درگیر مراحل ثبت بودم، این عدد واقعی است. انواع تعهدنامه‌ها را امضا کرده است از اینکه آیا می‌توانند این زن را خوشبخت کند تا اینکه آیا می‌تواند نفقه بدهد و در حالی که راستی آزمایی این‌ها مراحلی پیچیده دارد و این فقط بروکراسی اداری است.

این کارشناس مهاجرت ادامه داد: این افراد طاقت ندارند بچه آن‌ها بی شناسنامه باشد و از بچه‌دار شدن خودداری می‌کنند، ما در نقطه صفر نیستیم ما سی سال تجربه مهاجر پذیری داریم. من روی این مسئله تأکید می‌کنم که این مسئله افغانستان نیست و مسئله مادر ایرانی است. شما فرمودید باید ترک تابعیت کنند چون دو تابعیتی برای ما مورد قبول نیست. اگر بخواهیم می‌شود و می‌توان این فرایند را تصحیح کرد. ما فرایندی گذاشته‌ایم که یک جوان ایرانی از مادری ایرانی که تا به حال افغانستان را ندیده است، باید وقتی ۱۸ ساله شد به آن کشور ناامن برود و در آنجا مراحل اداری را طی کند و ترک تابعیت کند تا برگردد و ما به او تابعیت بدهیم. ما باید نگرشی را ایجاد کنیم و این نگرش را ترویج کنیم.

شهرابی در پایان خاطر نشان کرد: ما اگر کسی تابعیت نگیرد که ممکن است یک درصد باشد چون بیشتر آن‌ها عبور کنند. ما دو رقم تابعیت داریم این‌ها جوان هستند و بیشترشان می‌گیرند. در بین کسانی که مادر ایرانی دارند ما دو مورد نداریم که درخواست آن‌ها رد شده باشد. در کسانی که بعد از ۱۸ سال هستند مسئله ما این است که برخی در این بازه زمانی ۱۸ تا ۱۹ سال مراجعه نکرده‌اند. قانون می‌گوید همین که به سن ۱۸ سال رسید تا ۱۹ سال مجاز به مراجعه است و بسیاری نیامده‌اند. ما برای بعدش حرفی نداریم ولی قانون اجازه نمی‌دهد.

۲ دیدگاه

  1. کارمند... :

    البته این دوست عزیزمون خیلی تند رفتن و به این فکر نکردن که اگر ما به همین راحتی به افراد تابعیت بدیم باید هزینه های مالی و رفاهی و خدماتی زیادی رو نیز از جیب ملت بپردازیم که این مهاجران رو ساپورت کنیم… پس خواهشا وقتی تو کار نیستید الکی نگید به اینها تابعیت بدین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: