اختصاصی عیارآنلاین

مخالفت ده عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با احیاء وزارت بازرگانی

ده عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با عیارآنلاین مخالفت خود را با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و به دنبال آن احیاء وزارت بازرگانی اعلام کردند.

به گزارش عیارآنلاین، لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت ( لایحه تفکیک ۳ وزارتخانه) با قید دوفوریت در آخرین ماه‌های دولت یازدهم به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد. لایحه‌ای که علی‌رغم تلاش دولت برای تصویب دو فوریتی آن به دلیل مخالفت هیئت رئیسه و نمایندگان مجلس در نهایت  یک فوریتی آن در ۲۱ خرداد ۹۶ تصویب و برای بررسی‌های دقیق‌تر به کمیسیون‌ تخصصی یعنی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ارجاع داده شد. در همین راستا نظرات اعضای این کمیسیون به شرح زیر است.

در خصوص لایحه تفکیک وزارت صنعت، نباید شتاب‌زده عمل کرد

عبدالرضا عزیزی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی: تصمیم‌گیری برای این اقدام نیاز به کار مطالعاتی و کارشناسی گسترده دارد و با عجله و شتابزده نباید اقدامی صورت گیرد.

 

 

مغایرت تفکیک وزارت صنعت با اهداف برنامه ششم

مسعود رضایی، نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی: متولی تولید وقتی بازار را در اختیار نداشته باشد، ممکن است چیزی را تولید کنند که بازار به آن احتیاج ندارد و برعکس، بازار چیزی را وارد کند که تولید متضرر شود.

 

 

رفتن به سمت تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت منطقی نیست

سلمان خدادای، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی: به نظر بنده در شرایط فعلی کشور رفتن به سمت تفکیک منطقی نیست، چراکه هنوز ادغام چند سال گذشته به صورت کامل محقق نشده است که با توجه به اثرات آن تصمیم دیگری گرفته شود. ما اعتقاد راسخ داریم که با تفکیک مشکلی از کشور حل نخواهد شد.

 

لایحه تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت حساب‌شده نیست

سهیلا جلودارزاده، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی:  لایحه تفکیک وزارت صنعت حساب‌شده نیست و طبق آخرین گزارش‌های رسیده، کمیسیون‌های صنایع و معادن، کشاورزی، اقتصادی و اجتماعی موافق آن نیستند.

 

 

دولت به جای تفکیک، آیین‌نامه‌های نا نوشته ادغام را تهیه و تدوین کند

محمدرضا بادامچی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی : دولت، بهتر است به جای تفکیک، آئین نامه‌های تجمیع این وزارتخانه‌ها را تهیه و تدوین و دوباره بازنگری کند. چراکه‌، تولید چه در بخش صنعت و چه کشاورزی نمی‌تواند جدا از تجارت باشد.

 

 

تولید و بازرگانی نیازمند مدیریت واحد هستند

خدیجه ربیعی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی: تفکیک این وزارتخانه بازگشت به گذشته است و جز نابسامانی، سرگردانی و تلف شدن وقت حاصلی نخواهد داشت.

 

 

احیای وزارت بازرگانی مغایر با قوانین و هدف‌گذاری‌های قبلی است

علی ساری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی: دولت باید اجازه بدهد این وزارتخانه‌ به همین شکل فعلی باقی بماند، چراکه زمان کوتاهی از ادغام آن‌ها نمی‌گذرد و هنوز به حالت پایدار خود نرسیده است.

 

 

تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت به صلاح کشور نیست

علی رستمیان، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی: در حال حاضر با توجه به ادغامی که چند سال قبل صورت گرفته، مدیریت متمرکزی در حوزه تولید و تجارت ایجاد شده و تا حدودی موفق هم بوده است.

 

 

تفکیک وزارت صنعت به چندپارگی فرآیند تولید می‎انجامد

روح‌الله بابایی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی:  اگر تفکیک صورت بپذیرد شاهد ایجاد گسست و چندپارگی در فرایند تولید خواهیم بود، این درحالی است که مشکل فعلی این حوزه مدیریت واحد و متمرکز است.

 

تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت مبانی کارشناسی ندارد

 

شکور پور حسین، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی: تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت مبانی کارشناسی ندارد و به صلاح کشور نیست. دولت باید به جای تفکیک، وضعیت فعلی را مورد تجزیه و تحلیل و آسیب‌شناسی قرار دهد و برای مشکلات فعلی وزارت صنعت، راهکار ارائه نماید.

 

 

لازم به ذکر است که تصویب لایحه تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و احیای دوباره وزارت بازرگانی، از بین رفتن یکپارچگی مدیریت تولید و بازار و همچنین بازگشت تولیدکنندگان به دوران نه‌چندان دوری است که از واردات بی‌رویه محصولات خارجی متضرر می‌شدند؛ بر همین اساس، انتظار می رود نمایندگان مجلس با مخالفت با تصویب لایحه تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و عدم احیای دوباره وزارت بازرگانی، گام بزرگی در راستای حمایت از تولید ملی و اجرای اقتصاد مقاومتی بردارند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: