آیا تأخیر تحویل هواپیماهای ایران به معنی لغو قرارداد تحویل است؟

تعلل آمریکایی‌ها در صدور مجوزهای اوفک برای هواپیماهای بوئینگ باعث شده تا ایرلاین‎های داخلی پس از حدود یک سال وعده و وعید به‌سمت خرید هواپیماهای روسی سوخو۱۰۰ تغییر مسیر دهند. با عقد قرارداد جدید کارخانه بوئینگ با چند خط هوایی بین المللی و فروش هواپیماهای ایران به آن‌ها، این شرکت مدعی شد دیگر ضرری از این بابت متحمل این شرکت نخواهد بود که به نظر می‌رسد این بدعهدی ها به دلیل گمانه‌زنی‌ خروج آمریکا از برجام است.

به گزارش عیار آنلاین: به نقل از خبرگزاری رویترز شرکت بوئینگ دیگر نگران برهم خوردن معامله‌اش با ایران و ضرر مالی سنگین و از دست رفتن صدها فرصت شغلی نیست زیرا مشتریان دیگری یافته است تا برای این معامله جایگزین کند. پیش‌ازاین در سال ۲۰۱۶ بوئینگ توافق کرده بود ۸۰ فروند هواپیما در غالب توافقنامه برجام به ایران ایر بفروشد که این قرارداد شامل ۱۵ فروند هواپیمای پهن‌پیکر با رنج پروازی بلند ۷۷۷ می‌شد. این در حالی است که پیش‌از این بوئینگ مجوز اوفک این قرارداد را دریافت کرده بود اما با توجه به فضای حاکم بر موافقت‌نامه هسته‌ای پیش‌بینی می‌شود این قرارداد به سرانجام نخواهد رسید.

به گفته دنیس مویلنبورگ مدیرعامل شرکت بوئینگ: «ما امسال هیچ برنامه‌ای برای تحویل هواپیما به ایران در سال جاری میلادی نداریم، بنابراین این تحویل‌ها در راستای فرآیندی که دولت آمریکا دنبال می‌کند به تعویق افتاده است».

همچنین در نطقی دیگر گفته است: «اگر این سفارش‌ها به سرانجام برسند و ما درنهایت هواپیماها را تحویل بدهیم، فرصت‌هایی برای ما فراهم خواهد کرد، اما ما قصد داریم از دستورالعمل‌های دولت آمریکا پیروی کنیم و ما اطمینان یافته‌ایم که به تحویل این هواپیماها وابسته نیستیم».

با توجه به این شرایط و با مطمئن شدن از عدم پایبندی طرف آمریکایی قرارداد خرید هواپیما چندی پیش در طی چند قرارداد ۴۰ فروند هواپیمای سوخو ۱۰۰ روسی خریداری شد و بدین ترتیب با جایگزینی این هواپیماها سرفصلی جدید در صنایع هوایی رغم خواهد خورد. زیرا این می‌تواند به معنی شکسته شدن انحصار کشورهای غربی در صنایع هوایی ایران باشد به‌گونه‌ای که فرصت‌های همکاری را با سازندگان جدیدی فراهم می‌آورد.

بر اساس گزارش‌های ارائه‌شده از سوی دو شرکت هواپیمایی آسمان و ایران ایرتور قراردادی اخیراً میان نمایندگان این دو ایرلاین ایرانی و الگو بوت بندارت معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت روسیه در نمایشگاه هوایی اورآسیا ۲۰۱۸ که در ترکیه فعال است بسته‌شده که بر اساس آن این دو شرکت ایرانی در دو قرارداد جداگانه هر یک ۲۰ فروند هواپیمای سوخو ۱۰۰ دریافت خواهند کرد. امیدواریم این اتفاق سرآغاز همکاری مشترک شرکت های ایرلاین داخلی برای درهم شکستن انحصار شرکت های غربی در صنعت هواپیماسازی باشد.

این فرصت مغتنم می تواند راهی برای ورود ایران به حوزه صنایع هوایی باشد تا با ثبت قراردادهایی با پیوست انتقال فناوری ویا همکاری های فناورانه در حوزه صنایع هوایی شاهد تحولی در این حوزه باشیم.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: