۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۹
رئیس سازمان محیط زیست:

منشا تمام ریزگردهای بهار و تابستان خارجی است

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به اینکه منشا تمام ریزگردهای بهار و تابستان خارجی است، گفت: رایزنی ظریف برای طرح مسئله در مجامع بین‌المللی موثر است.

به گزارش عیارآنلاین، عیسی کلانتری در توضیح تاثیر کشورهای خارجی بر ریزگردهای داخلی و با یادآوری رایزنی وزیر امور خارجه در نیویورک با رئیس مجمع عمومی سازمان ملل برای برگزاری یک نشست در سطح عالی جهت مقابله با ریزگردها، گفت: جمهوری اسلامی ایران قربانی ریزگردهای همسایگان خود است، متاسفانه در تعطیلات عید هم ریزگردها تهران را آلوده کردند و این به دلیل ورود ریزگردها از غرب کشور است.

ضرورت تشویق همسایگان ایران برای مهار ریزگردها از طریق مجامع بین‌الملل

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، تصریح کرد: کشور ما در فصل زمستان شاهد ریزگردهای داخلی است که منشاء آنها عمدتا استان خوزستان و جازموریان است اما ریزگردهایی از افغانستان و عراق در فصول دیگر کشور را احاطه می‌کنند، بنابراین نیازمند تشویق همسایگان خود به مهار ریزگردها از طریق مجامع بین‌الملل هستیم.

وی افزود: هم‌اکنون در شرایطی که هوا سالم است و هیچ آلودگی شیمیایی نداریم، تمام مناطق غربی (۱۰ شهر از جمله همدان، ارومیه، کرمانشاه، خرم‌آباد، زنجان، اهواز تا تهران) هوای ناسالم دارند، از این رو طرح موضوع در نشست بین‌المللی موثر خواهد بود البته کشور عراق فعالیت‌های محدودی جهت مهار ریزگردها انجام داده است.

احیای ۲۰۰ هزار هکتار از تالاب‌های عراق در سال ۹۶

کلانتری یادآور شد: عراق سال گذشته حدود ۲۰۰ هزار هکتار از تالاب‌های خود را با وجود کم آبی احیا کردند، در واقع آب فرات را به جای کشاورزی به بخش احیا تالاب‌ها اختصاص دادند در حالی که این کار هیچ زمانی در کشور ما انجام نخواهد گرفت.

منشاء تمام ریزگردهای بهار و تابستان خارجی است

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه کشور عراق به خوبی عمل کرده اما سطوح و منشا ریزگردهای این کشور گسترده‌تر از این میزان است، گفت: در حال حاضر تمام یعنی ۱۰۰ درصد ریزگردهای فصل بهار و تابستان ما ناشی از هجوم ریزگردهای خارجی است.

منبع: انرژی امروز

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: