۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۸
فضای کسب و کار و مشکلی به نام تامین اجتماعی(3)

اجبار شرکت‌ها به پرداخت درصدی از قرارداد در مقابل هیچ!

مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان تکین پیرامون مشکلات موجود در فضای کسب و کار کشور گفت: متاسفانه بیمه هر چقدر که بخواهد از ما درصد می‌گیرد و ما نیز زورمان به بیمه نمی‌رسد که به جایی اعتراض کنیم. فشار بیمه آنقدر زیاد است که گاهی فکر می‌کنم که ثروت خود را بردارم و به خارج از کشور برم، اگر رهبر معظم انقلاب نبودند و اطاعات از دستور ایشان را واجب نمی‌دانستم از این کشور می‌رفتم.

به گزارش عیارآنلاین، مطابق با ماده ۳۸ قانون تأمین اجتماعی مصوب سال ۱۳۵۴ در قراردادهای پیمانکاری که با یک کارفرما بسته می‌شود، کارفرما مکلف است ۵ درصد مبلغ این قرارداد و آخرین قسط آن را  به پیمانکار نپردازد و پرداخت آن را منوط به ارائه مفاصا حساب از سازمان تامین اجتماعی نماید.

پیمانکار نیز موظف است نسبت به بیمه کارگران با این شرایط اقدام کند:

  • بر اساس ماده ۲۸ قانون تأمین اجتماعی حق‌بیمه کارگر ۳۰ درصد مزد یا حقوق وی است که ۲۰ درصد به عهده کارفرما، ۷ درصد آن به عهده بیمه‌شده و ۳ درصد نیز به عهده دولت است. علاوه بر این ها ۳ درصد بیمه بیکاری نیز به عهده کارفرما است. تأمین اجتماعی نیز برای اطمینان از پرداخت حق بیمه، مطابق با مواد ۳۹ و ۴۰ می‌تواند دفاتر پیمانکاران را بررسی کند.

لکن از طرف دیگر بر اساس ماده ۴۱ قانون، سازمان تامین اجتماعی می‌تواند با توجه به نوع قرارداد پیمانکاری درصدی از قرارداد را به‌عنوان حق بیمه لحاظ کند و آن مبلغ را از پیمانکار طلب کند که اصطلاحاً به آن حق بیمه قراردادها گفته می‌شود. این حق بیمه در حالی از پیمانکار دریافت می‌شود که در قبال آن کارگری نیز بیمه نشده و خدمتی نیز دریافت نمی‌شود. به عبارتی در ازای حق بیمه قراردادها لیست کارگران از پیمانکار گرفته نمی‌شود و سازمان تامین اجتماعی به هیچ کس پاسخگو نیست.

در همین راستا شرکت‌های مختلف از رفتار تامین اجتماعی و مواجهه با مامورین این سازمان مکررا گله مند هستند و معتقدند این سازمان با تفسیر به رای قانون هر روز بخشنامه ای جدید مرتبط با بیمه قراردادها صادر میکند که دردسر ساز شده است. به طوری که بخش خصوصی نمی‌داند مطابق با کدام دستورالعمل باید رفتار خود را تنظیم کند و ضرر قابل توجهی را در فضای کسب و کار کشور به بخش خصوصی تحمیل کرده است. همچنین برخی دیگر بر این باورند که سازمان تامین اجتماعی تنها به دنبال افزایش درآمد بوده و حقوق کارگران و پیمانکاران را نادیده می‌گیرد و از این رو است که بیمه قراردادها در فضایی کاملا غیر شفاف و مبهم دریافت شده و در محل های نامعلوم و نامربوط هزینه می‌شود. برای بررسی بیشتر و درک مشکلات ایجاد شده از سوی تأمین اجتماعی پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین با برخی فعالان بخش خصوصی مصاحبه‌هایی را ترتیب داده که در ادامه آمده است.

با توجه به توضیحات ارائه شده با آقای سید مهدی آذرفام مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان تکین، مقاوم سازی پیشرفته که به عنوان یک شرکت دانش بنیان با هدف انجام پروژه های مقاوم سازی فعالیت دارد، گفت‌وگویی انجام شده است که به شرح زیر است.

 

عیارآنلاین: آیا تاکنون مشکلی با تأمین اجتماعی داشته اید؟

آذرفام: تاکنون دفعات بسیاری با بیمه مشکل داشته‌ایم. مشکل اصلی ما نیز با قانون حق بیمه قراردادها است. ما یک شرکت دانش­بنیان قدیمی هستیم و در این امور بسیار تبحر و سر رشته داریم. سی نفر از فارغین دانشگاهی با مدرک دکترا و یا فوق لیسانس در شرکت ما مشغول به کار هستند. دفتر مرکزی شرکت در تهران است لکن کارگران در محل پالایشگاه و خارج از تهران مستقر هستند.

عیارآنلاین: مشکل اصلی شما با تأمین اجتماعی در زمینه ارائه لیست بیمه بوده یا حق بیمه قراردادها؟

آذرفام: اولین مشکلات ما مربوط به مراجعه ناگهانی بازرسان بیمه است. برای نمونه به دفتر من در دانشگاه علم و صنعت مراجعه می‌کنند و با نبودن من فکر می‌کنند ما خلاف کرده‌ایم و زمانیکه  آن‌ها را به محل کار راهنمایی می‌کنند، انتظار دارند همه‌ی پرسنل در همان محل حضور داشته باشند در صورتیکه جنس کار ما طور دیگری است و بخش از کارگران در پالایشگاه هستند.

شرایط کار ما سخت است برای نمونه در محل مخازن نفتی کار میکنیم که در هر لحظه امکان انفجار دارد. از طرف دیگر  رهبر معظم انقلاب بارها، بر لزوم تحقق اقتصاد مقاومتی تاکید داشته‌اند، ما نیز جان خود را کف دست می­گذاریم و در این مخازن نفتی، با وجود خطرات فراوان، کار می­کنیم اما بیمه مشکلات فراوانی در این مسیر ایجاد می‌کند.

دومین مشکل این است که  بعد از انعقاد یک قرارداد یک یا دو میلیارد تومانی، هنگام مراجعه به بیمه و درخواست مفاصا حساب ، بیمه تا ۱۵ درصد قرارداد را از ما طلب می‌کند. با توجه به شرایط محیطی و سختی آن و همچنین دانش بنیان بودن شرکت چرا بیمه اینگونه رفتار می‌کند؟ اداره مالیات با شرکت‌های دانش بنیاد همکاری می‌کند اما در مورد بیمه اینگونه نیست. بیمه فقط در جواب ما می‌گوید ما قانون خودمان را داریم.

بیمه حتی از مصالح ما نیز درصد می‌گیرد درحالی که باید فقط از دستمزدها و آن هم در صورتی که فقط کار اجرایی توسط انسان انجام شده درصدی بگیرید. این هم در مجموع ۲ یا ۳ درصد کل قرارداد است.

متاسفانه بیمه هر چقدر که بخواهد از ما درصد می‌گیرد و ما نیز زورمان به بیمه نمی‌رسد که به جایی اعتراض کنیم. فشار بیمه آنقدر زیاد است که گاهی فکر می‌کنم که ثروت خود را بردارم و به خارج از کشور برم، اگر رهبر معظم انقلاب نبودند و اطاعات از دستور ایشان را واجب نمی‌دانستم از این کشور می‌رفتم.

عیارآنلاین: آیا منجر به جریمه یا اجراییه شده است؟

آذرفام: ما هر قراردادی که می بندیم حق بیمه قرارداد را باید بدهیم تا زمانی هم که حق بیمه قراردادهای خود را پرداخت نکنیم مفاصا حساب به ما نمی‌دهد و پالایشگاه نیز پول ما را نزد خود نگه می‌دارد مثلا پانصد میلیون را پالایشگاه نگه می‌دارد و می­گویند اول برو مفاصا حساب بیمه را بگیر بعد از آن پول را از ما تحویل بگیر.

تقریبا سالی ۲، ۳ بار مشمول حق بیمه قراردادها می‌شویم و این برای ما بسیار سنگین است. مثلا هر یک از قراردادها ما باید هفتاد تا صد و بیست میلیون را به بیمه بدهیم چون قرادادهای ما یک میلیارد و دو میلیارد هست، همیشه بیمه نیز هر درصدی را که بخواهد برای ما بیمه می­نویسند و از ما می­گیرند. درحالیکه قرار است قسمت مصالح را حق بیمه قرارداد نگیرند و تنها آن قسمت دستمزد را بگیرند اما متاسفانه بیمه همه را جزو خدمات محسوب می‌کند.۷ تا ۱۵ درصد از قراردادهایمان را معمولا صرف بیمه می‌کنیم.

به دلیل اینکه دانشگاهی هستیم جریمه نمی‌شویم چراکه تا وقتی که از ما پول طلب کنند سریعا پول را از هر جا که باشد جور کرده و آن را پرداخت می‌کنیم.

عیارآنلاین: آیا پیشنهادی در خصوص مشکلات کارفرمایان و کارگران در حوزه کسب و کار، با سازمان تأمین اجتماعی دارید؟

آذرفام: اگر بخواهند شرکت­های دانش­‌بنیان را حمایت کنند فقط این نیست که رئیس مجلس، رئیس جمهور یا دیگر مسئولین یک سخنرانی کنند و قضیه را تمام شده فرض کنند. باید بیایند ببینند شرکت‏های دانش بنیان به چه حمایت هایی نیاز دارند تا روز به روز به پیشرفت برسند.

در قسمت مالیاتی کمی حمایت کردند، اما برای بیمه نیز باید کاری انجام دهند. جالب است زمانی که وارد بیمه می‌شویم بارفتارهای بسیار ناشایست با ما بارخورد می‌کنند گویا یک انسان نامبارکی را در کنار خود می‌بینند.بیمه به جای اینکه تشکر کند بابت ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای کشور با رفتارهای ناشایست از ما فقط پول طلب می‌کند.

شرکت‌های دانش بنیان باید از حق بیمه قراردادها معاف باشند تا بتوانند روی پای خودشان بایستند، در غیر این صورت شرکت‌های دانش بنیان جمع می‌شوند و چیزی دیگری به این اسم باقی نمی‌ماند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: