مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

وام مسکن با ضامن کارمندی خواسته بانک‌ها از روستاییان

سهرابی با بیان اینکه بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن روستایی سخت‌گیری می‌کنند گفت: طبق مصوبه هیئت دولت، دستورالعمل‌های سازمان برنامه‌ و بودجه و شورای پول و اعتبار بانک‌ها موظف هستند با ضامن زنجیره‌ای به روستاییان تسهیلات بدهند. این درحالی است که در بعضی شهرستان‌ها بانک‌ها نسبت به این مصوبه بی اعتنا هستند و ضامن کارمند می‌خواهند.

حمیدرضا سهرابی، مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه مسکن عیارآنلاین، پیرامون برنامه دولت برای تحقق مقاوم ‌سازی سالیانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی گفت: با برنامه ریزی‌های انجام شده، درصدد هستیم با تحقق مقاوم سازی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در افق سال ۱۴۰۵ برسیم به اینکه ۷۰ درصد واحدهای مسکن روستایی کشور مقاوم سازی شوند.

وی در پاسخ به اینکه آیا بنیاد مسکن برنامه جهتی افزایش سهمیه بازسازی واحدهای روستایی دارد گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این آمادگی را دارد به جای ۲۰۰ هزار واحد سالی ۴۰۰ هزار واحد را هم بازسازی کند کما اینکه در بعضی سال‌ها که وضعیت اعتبارات خوب بود این اتفاق افتاد. حتی در یک سال ۳۶۰ هزار قرداد هم بسته شد.

وی ادامه داد: ولی درحال حاضر به دلیل شرایط اقتصادی کشور امکان بازسازی بیش از ۲۰۰ هزار واحد در سال فراهم نیست. البته یک بخشی به دلیل شرایط اقتصادی است و بخش دیگر به زمینه پذیرش مردم بر می‌گردد چون وامی که ما پرداخت می‌کنیم مشروط به آورده‌ای از سوی مردم است.

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن پیرامون نحوه تخصیص اعتبارات به بنیاد مسکن برای بازسازی واحدهای روستایی گفت: ازجمله مشکلات پیش روی ما برای مقاوم‌سازی واحدهای روستایی تاخیر در جذب تسهیلات است. به طوری که فرایند تصویب، ابلاغ از سوی شورای پول و اعتبار و تعیین بانک‌های عامل معمولا یک سال زمان می‌برد. نمونه بارز آن سال ۹۵ بود که تسهیلات آن در سال ۹۶ جذب شد.

وی ادامه داد: برای مثال در ۲۸ اسفند ۹۶ تسهیلات سال ۹۶ تصویب شد ولی عملا در سال ۹۷ جذب می‌شود. البته مبلغ آن از ۱۸ میلیون به ۲۵ میلیون افزایش پیدا کرده است.

سهرابی در پاسخ به اینکه فرایند اعطای وام به روستاییان چگونه است گفت: ما اعتقاد راسخ به مشارکت مردم داریم و معتقدیم مردم خودشان باید نقشه تهیه کنند، خودشان بسازند و بنیاد مسکن بر آن‌ها نظارت کند. در همین راستا، در روستاها دفاتر طراحی با نظارت سازمان فنی روستایی راه‌اندازی کرده و به آن‌ها پروانه داده‌ایم.

وی ادامه داد: این دفاتر مطابق میل مردم نقشه تهیه می‌کند. وقتی متقاضی نقشه خود را تهیه کرد به آن‌ها ناظر معرفی و پروانه ساختمانی داده می‌شود. هنگامی که متقاضی پروانه ساختمانی خود را از نظام فنی روستایی دریافت کرد به شعبه بنیاد مسکن مستقر در منطقه مراجعه و بنیاد مسکن آن‌ها را به بانک جهت دریافت وام معرفی می‌کند. در نهایت با نظارت نظام فنی روستایی و بنیاد مسکن، مراحل پرداخت وام بر اساس پیشرفت فیزیکی با سود ۵ درصد به آن‌ها پرداخت می‌شود.

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن در پاسخ به اینکه نحوه همکاری بانک‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید گفت: بانک‌ها به دلیل اینکه از منابع داخلی خود جهت پرداخت تسهیلات استفاده می‌کنند در پرداخت وام‌ سختگیری‌های انجام می‌دهند. برای مثال طبق مصوبه هیئت دولت، دستورالعمل‌های سازمان برنامه‌ و بودجه و شورای پول و اعتبار بانک‌ها موظف هستند با ضامن زنجیره‌ای به روستاییان تسهیلات بدهند. این درحالی است که در بعضی شهرستان‌ها بانک‌ها نسبت به این مصوبه بی اعتنا هستند و ضامن کارمند می‌خواهند.

سهرابی در پاسخ اینکه آیا برای  بعضی مناطق محروم که توان بازپرداخت وام ندارد برنامه‌ای دارید گفت:

در بعضی نقاط محروم که شرایط ویژه‌ای دارند با همکاری سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی و بنیاد مستضعفان برنامه‌ای جهت تحویل زیربنای کامل با تسهیلات بلاعوض داریم.

 

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: