۸ ارد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۴

تولید ریل ملی معطل بازرسان فرانسوی

با گذشت بیش از یک سال از عقد قرارداد تولید ریل در شرکت ذوب‌آهن، اواخر بهمن‌ماه، استانداردهای لازم توسط این شرکت اخذ شد. در حال حاضر به دلیل پایان همکاری بازرسان شرکت فرانسوی، شرکت راه‌آهن برای تحویل ریل با مانع مواجه شده است. در صورت حل این مساله، پانصد تن ریل استاندارد از نوع U33 آماده تحویل به شرکت راه‌آهن است.

به گزارش عیارآنلاین، بیش از هجده ماه از عقد قرارداد ۵ ماهه تولید ریل داخلی بین شرکت ذوب‌آهن اصفهان و شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد. مطابق این قرارداد شرکت ذوب‌آهن متعهد شد میزان ۴۰ هزار تن ریل از نوع U33 در ظرف ۵ ماه تولید و به شرکت راه‌آهن تحویل دهد. با این وجود تا اواخر سال گذشته اصلی ترین مانع انجام این قرارداد، عدم کسب استاندارد های لازم توسط ذوب‌آهن برای ریل های تولیدی بود.

در قراردادی که بین دو طرف به امضا رسید، مقرر شد یک شرکت فرانوسی با نام  BV) BureauVeritas) از طرف راه‌آهن بر نحوه استقرار خط و تولید ریل در کارخانه ذوب‌آهن نظارت داشته باشد و تحویل محموله ها پس از ارسال تایید نهایی این شرکت برای راه‌آهن انجام شود.

ذوب‌آهن که پیش از این ۵۰۰ تن ریل از نوع موردنظر تولید کرده بود، اواخر بهمن‌ماه سال ۹۶، با ارسال نمونه‌هایی برای یک شرکت بازرس معتبر داخلی، توانست از خدمت‌دهی ریل تولیدشده و مطابقت با استانداردهای مورد نظر اطمینان حاصل نموده و گزارش تست‌ها را برای شرکت راه‌آهن ارسال کند اما همکاری شرکت BV با راه‌آهن به پایان رسیده بود و بازرسان این شرکت، کارخانه ذوب‌آهن را چند روز پیش‌ازاین اتفاق ترک کرده بودند.

با این شرایط در حال حاضر شرکت ذوب‌آهن با وجود تاخیر زیاد، توانسته است به مسئولیت‌های خود عمل نماید و اکنون این شرکت راه‌آهن است که باید با حل معضل باقی‌مانده در مجموعه خود، مساله تامین ریل از داخل کشور را یک بار برای همیشه حل‌وفصل نماید. تنها مانعی که هم‌اکنون بر سر راه تحویل ریل ملی به راه‌آهن وجود دارد، عدم حضور بازرسان این شرکت فرانسوی است که ضروری است مجموعه راه‌آهن هر چه سریع‌تر این مانع را مرتفع نماید.

در این زمینه لازم به ذکر است که مشتری اصلی ریل در کشور، شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل است که سال گذشته طی تفاهم‌نامه‌ای با شرکت ذوب‌آهن متعهد شد پس از تحویل محموله درخواستی راه‌آهن به عقد قرارداد خرید ریل با ذوب‌آهن اقدام نماید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: