تحقق عدالت و مبارزه با فساد مهم‌ترین راهبرد دستگاه قضا

حجت الاسلام و المسلمین سید اسماعیل خطیب، رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه در نخستین نشست مشترک شورای مدیران، شورای قضایی و ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری کل استان تهران که در ۲۸ فروردین  سال ۱۳۹۷برگزار شد در صحبت‌هایی تحقق عدالت و مبارزه با فساد را از مهم‌ترین اولویت‌های دستگاه قضائی در سال جاری خواند.

به گزارش عیارآنلاین، حجت الاسلام و المسلمین سید اسماعیل خطیب، رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه در نخستین نشست مشترک شورای مدیران، شورای قضایی و ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری کل استان تهران که در ۲۸ فروردین  سال ۱۳۹۷برگزار شد در صحبت‌هایی اصلاح درونی قوه قضائیه را از مهم‌ترین اولویت‌های دستگاه قضائی در سال جاری خواند.

وی با بیان اینکه، سلامت مجموعه دستگاه قضایی از جمله مهم‌ترین ارکان اصلاح درونی قوه قضائیه است معتقد بود، ۲۱درصد گزارش های ضد فساد علیه قوه مربوط به رفتار قضات و کارمندان قضایی بوده که ۱۰ درصد آن گزارش‌ها به معنای واقعی مصداق فساد است.

مدیر مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه با بیان اینکه از جمله تاکیدات رئیس قوه قضائیه  در پایان سال گذشته مساله مبارزه با فساد در دستگاه قضائی بوده، اظهار داشت، در بحث مبارزه با فساد در گفتار و عمل با آنچه که نگاه مردم و جامعه به آن است، تفاوت‌های زیادی وجود دارد و فضایی را ایجاد می‌نماید که قابل تحمل، توجیه و یا قابل حمایت نیست و ما در برخورد با این مقوله دیدگاه مان با آن چیزی که مردم نسبت به مبارزه با فساد دارند؛ تفاوت‌های زیادی دارد و این اختلاف دیدگاه بخشی از آن به فساد درون قوه قضائیه بر می گردد که همه ما موظفیم با آن مبارزه کنیم تا لااقل در فضای رسانه، گفتار و دفاع از دستگاه قضایی و عملکرد خودمان توفیقاتی داشته باشیم.

اهمیت مبارزه با فساد در قوه قضاییه به حدی است که مقام معظم رهبری در دیدار با  رئیس و مسئولان قوه قضائیه که در تاریخ ۹ تیرماه ۹۵  به مناسبت هفته قوه قضائیه برگزار شد، بر توجه به رضایت مردم تاکید کرده و جلب رضایت مردم را وظیفه‌ای اسلامی و هدفی مبنایی عنوان کردند و فرمودند: «حفظ سلامت قوه‌ی قضائیه اصلی‌ترین عامل جلب رضایت مردم  می باشد». ایشان سلامت قوه قضائیه را در درجه اول اهمیت بر شمردند و تاکید کردند که مسئولین باید آن را یک کار اساسی در نظر بگیرند.

در همین راستا و به دنبال اظهار نظر صریح مقام معظم رهبری، آیت الله آملی لاریجانی، رئیس محترم قوه قضائیه در ۴ بهمن ۹۵ طی گردهمایی رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‏های مراکز استان سراسر کشور به زیاد بودن حتی فساد کم در دستگاه قضایی تاکید کرد و معتقد بود، به هیچ عنوان پذیرفته نیست که دستگاه متولی مبارزه با فساد خود درگیر فساد باشد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه  با تصریح بر قابل تحمل نبودن هیچ گونه فسادی از سوی دستگاه‌های نظارتی قوه قضائیه اظهار داشت: «در آینده طبق برنامه‌ای خاص، ‌آرای دادگاه عالی صلاحیت قضات پس از تأیید در دادگاه عالی تجدید نظر و تأیید رئیس قوه قضاییه همراه با نام و تصویر قضات متخلف در رسانه‌ها منتشر خواهد شد».

با توجه به موارد مطرح شده می‌توان نتیجه گرفت اصلاح ساختار درونی قوه قضائیه به یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های این دستگاه تبدیل شده است و امیدواریم به ادامه این روند معقول و منطقی قدمی بزرگ در راستای افزایش شفایت و مبارزه با فساد برداشته شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: