۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۵
عضو کمیسیون کشاورزی خبر منتسب به خود را تکذیب کرد

من نگفتم «گندم وارداتی نصف قیمت داخلی است»! /نباید به سمت واردات گندم برویم

اکبری با بیان اینکه بنده گفته‌ام ممکن است قیمت گندم خارجی ارزان‌تر از گندم داخلی باشد گفت: حتی اگر فرض را بر این گذاریم که گندم خارجی ارزان‌تر از گندم داخلی باشد، نافی مسئولیت دولت و مجلس در حمایت از گندم‌کاران داخلی و پرداخت تسهیلات به آن‌ها نیست و نباید به سمت واردات گندم برویم.

به گزارش عیارآنلاین، ۴ اردیبهشت ۹۷، خبری به نقل از علی اکبری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه قیمت جهانی گندم نصف قیمت خرید تضمینی دولتی آن است منتشر شد. خبری که با اظهار نظرهای متعددی روبه‌رو شد و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان می‌تواند تبعاتی نظیر واردات گندم خارجی را داشته باشد.

در همین راستا، پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین گفت‌وگویی با این نماینده مجلس داشته است. متن گفت‌وگو به شرح زیر است:

اکبری پیرامون مصاحبه منتشر شده از جانب وی گفت: بنده در مصاحبه خود گفته‌ام ممکن است قیمت تمام شده گندم خارجی ارزان‌تر از گندم داخلی باشد و این به معنی آن نیست که به سمت واردات گندم برویم.

نماینده مردم فارس در ادامه افزود: گندم کالایی استراتژیک است به همین دلیل تولید داخلی و خرید تضمینی آن باید از جمله مهم‌ترین اولویت‌های دولت و مجلس باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان تصریح کرد: حتی اگر فرض را بر این گذاریم که گندم خارجی ارزان‌تر از گندم داخلی باشد، نافی مسئولیت دولت و مجلس در حمایت از گندم‌کاران داخلی و پرداخت تسهیلات به آن‌ها نیست.

لازم به ذکر است، به گزارش عیارآنلاین، بررسی‌ها نشان می‌دهد، هزینه تأمین گندم وارداتی نه‌تنها پایین‌تر از قیمت خرید تضمینی نیست، بلکه در بهترین حالت، قیمت تمام­ شده گندم وارداتی برابر با قیمت خرید تضمینی فعلی آن خواهد بود.

جدول زیر اطلاعات قیمتی اخذشده از چند شرکت واردکننده غلات را نشان می‌دهد که علی‌رغم قیمت جهانی حدود ۷۰۰۰-۶۵۰۰ ریال برای هر کیلو گندم در سال ۹۶، با احتساب ریز هزینه‌های واردات، قیمت تمام‌شده نهایی نزدیک به دو برابر قیمت جهانی و تقریباً برابر با قیمت خرید تضمینی گندم داخلی است.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: