۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۵
در هم‎اندیشی «فرزندان مادر ایرانی، مسائل و راهکارها» مطرح شد:

برزخ بی هویتی در سرزمین مادری

در نشستی که اخیرا به همت پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین و با حضور آقایان حجت الاسلام صالحی (معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور)، محسن شهرابی (کارشناس مهاجرت)، سید پیمان حقیقت طلب (مدیر پژوهش‌های انجمن دیاران) و خانم طیبه سیاوشی (نماینده مجلس شورای اسلامی) برگزار شد، مسائل مربوط به فرزندان حاصل از مادران ایرانی و پدران غیرایرانی بحث و واکاوی شد.

به گزارش عیارآنلاین، قوانین تابعیت ایران بسیار قدیمی و دچار اشکالات قابل توجهی است که یکی از مهمترین این اشکالات، سکوت قانون درباره تبعیت فرزندان حاصل از مادران ایرانی و پدران غیرایرانی است. این خلأ قانونی موجب بروز مشکلات بسیاری برای این فرزندان و حتی نسل های بعد از آن شده است.

در نشستی که اخیرا به همت پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین و با حضور حجت الاسلام صالحی، معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، آقای محسن شهرابی، کارشناس مهاجرت، آقای سید پیمان حقیقت طلب، مدیر پژوهش‌های انجمن دیاران و خانم طیبه سیاوشی، نماینده مجلس شورای اسلامی برگزار شد، مسائل مربوط به فرزندان حاصل از مادران ایرانی و پدران غیرایرانی بحث و واکاوی شد که در ادامه چکیده ای از این هم اندیشی آورده شده است:

در حوزه قانون تابعیت ایران تناقض‌های جدی وجود دارد

در ابتدای جلسه آقای سید پیمان حقیقت طلب، مدیر پژوهش‌های انجمن دیاران با اشاره به قوانین مربوط به تبعیت فرزندان حاصل از مادران ایرانی و پدران غیرایرانی  گفت: دو ماده که در بحث ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی اهمیت دارد، یکی ماده ۹۷۶ قانون مدنی است که به‌عنوان ماده اول قانون تابعیت ایران شناخته می‌شود و دیگری قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی است.

وی افزود: طبق ماده ۹۷۶ قانون مدنی، کسانی که پدر آن‌ها ایرانی باشد، در هر کجای دنیا که به دنیا آمده باشند ایرانی محسوب می‌شوند. طبق بند ۴ این ماده مجدداً فرزندان پدر و مادر خارجی که یکی از آن‌ها در ایران به دنیا آمده باشد، آن‌ها هم تابعیت ایران را می‌گیرند همچنین طبق بند ۵ در مورد فرزندانی که مادر آن‌ها ایرانی ولی پدر آن‌ها خارجی باشد، یک سری محدودیت‌هایی را در نظر گرفته که تناقض‌هایی در حوزه قانون تابعیت ایران محسوب می‌شود و کمی عجیب است.

از مشکلات افراد حاصل از ازدواج بانوان ایرانی با اتباع غیر ایرانی، بی هویتی است

مدیر پژوهش‌های انجمن دیاران با اشاره به پژوهش‎های صورت گرفته در این انجمن  گفت: در مصاحبه‌های زیادی که با افراد حاصل از ازدواج بانوان ایرانی با اتباع غیر ایرانی داشتیم، مشکلاتی استخراج کردیم که اصلی ترین آنها عبارت از مشکلات هویتی فرزندان حاصل از این ازدواج، عدم مسئولیت پذیری شوهر،تنها ماندن زن ایرانی بعد از فوت همسر، مهاجرت اجباری زن ایرانی به افغانستان و سوء استفاده از زن ایرانی است.

مبنای تابعیت در ایران را بر اساس خون است

در ادامه جلسه حجت الاسلام صالحی، معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با بیان اینکه مبنای تابعیت در ایران را بر اساس خون است گفت: طبق قوانین فعلی، فرزند حاصل از زن ایرانی و مرد افغانی، افغانی است چون پدر او گذرنامه افغانی دارد. این بر اساس قوانین مدنی است که تابعیت در ایران را بر اساس خون می‌داند در حالی که در برخی از کشورها تابعیت بر اساس خاک است. ولی معمولاً بیشتر تابعیت بر اساس خون است و تابعیت بر اساس خاک به بچه‌هایی داده می‌شود که پدر نامشخص است. که اگر پدر او نامشخص باشد شناسنامه ایرانی می‌گیرد.

هویت افراد به داشتن شناسنامه نیست

معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور افزود: وقتی پدری دارای کارت آمایش صاحب فرزند می‌شود این فرزند تابعیت پدر را دارد و صاحب کارت آمایش می‌شود و می‌تواند با این کارت به مراکز درمانی برود و ما این‌ها را با کمک سازمان‌های بین‌المللی بیمه می‌کنیم. بسیاری گمان می‌کنند که هویت یعنی شناسنامه. این اشتباه است و القا کردن این فکر درست نیست. بحث هویت و تابعیت از یکدیگر جدا هستند. هرکسی که تابعیت داشته باشد، هویت مشخصی دارد.

وی افزود: این که چرا مجلس دادن شناسنامه به این افراد را به ۱۸ سالگی موکول کرده است؟ را باید از آنها پرسید.

 

بین ۳۰۰ تا ۱ میلیون نفر حاصل از ازدواج بانوان ایرانی با اتباع غیر ایرانی برگه هویتی ندارند

طیبه سیاوشی، نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی مشکلات فرزندان حاصل از ازدواج بانوان ایرانی با اتباع غیر ایرانی گفت: برخی از این فرزندان در سن ۲۵ یا ۲۶ سالگی هستند اما هیچ برگه هویتی ندارند و حتی نمی‌توانند ازدواج کنند. اگر قرار نیست تابعیت ایرانی به آنها داده شود حداقل برگه هویت به آنها بدهیم.

وی افزود: عدم اعطای هویت به این افراد که تعداد آنها بین ۳۰۰ تا ۱ میلیون نفر تخمین زده می‌شوند، ممکن است در آینده به یک بحران تبدیل شود.

برخی به دلیل تبعات امنیتی و مالی با اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی مخالفند

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: دولت قرار بود لایحه‌ای را برای اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی به مجلس ارائه کند اما هرچه منتظر ماندیم خبری از این لایحه نشد و هم اکنون از کمیسیون قضایی مجلس درخواست کردیم تا طرحی را که داشتند مجدد مطرح کنند.

دولت پنج یا شش ماه پیش به ما گفت که لایحه‌ای را در دستور کار دارد تا به محض تولد فرزند از مادر ایرانی، تابعیت ایرانی را می‌گیرد. اما طبق اطلاعی که پیدا کردیم، وزارت کشور، وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه به دلیل تبعات امنیتی و بار مالی با آن مورد مخالفت بود.

ناکارآمدی‌ها در مسئله فرزندان مادر ایرانی تا به بحران نرسیده باید حل شود

محسن شهرابی، کارشناس سیاست گذاری مهاجرت با بیان اینکه ناکارآمدی‌ها در مسئله فرزندان مادر ایرانی تا به بحران نرسیده باید حل شود، گفت: ما در این حوزه با قوانین نسل دوم و سوم، بی‌هویت‌ها را در جامعه تکثیر می‌کنیم و راجع به بخشی از جامعه هیچ اطلاعاتی نداریم. آن‌ها نیز باتجربه ترس و رد مرز، میلی به افشای ازدواج‌های خود و مراجعه به سیستم ندارند.

وی افزود: ما فرایندی گذاشته‌ایم که یک جوان ایرانی از مادری ایرانی که تا به حال افغانستان را ندیده است، باید وقتی ۱۸ ساله شد به آن کشور ناامن برود و در آنجا مراحل اداری را طی کند و ترک تابعیت کند تا برگردد و ما به او تابعیت بدهیم.

به‌روز نکردن قوانین مهاجرتی به ضرر ما است

این کارشناس سیاست گذاری مهاجرت با بیان اینکه قوانین مهاجرتی در دنیا در حال تغییر است گفت: مهاجرت پدیده‌ای عجیب شده است و به‌روز نکردن قوانین فقط به ضرر ما است.

شهرابی در ادامه با اشاره به مباحث فقهی مربوط به تابعیت گفت: حاج آقای دانش‌پژوه در قم در رابطه با فقه تابعیتی مطالعات و مکتوباتی دارند این مسئله برای ایشان هم عجیب است و اعلام می‌کنند که هیچ مشکلی نیست و مادر ایرانی از نظر فقهی می‌تواند به فرزند خود تابعیت بدهد.

اقلام هویتی توسط ارگان ها و ادارات کشور به رسمیت شناخته نمی‌شود

وی افزود: تابعیت، حقوقی مثل حق رأی را دارد. ولی اقلام هویتی بی غیر از شناسنامه و کارت ملی توسط ارگان ها و ادارات کشور به رسمیت شناخته نمی‌شود. برای حساب بانکی و خرید بلیط هواپیما و گذرنامه و خدمت و … شماره ملی نیاز است.

 

گفتگوهای تفصیلی هر کدام از مهمانان نشست به زودی منتشر می شود…

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: