رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

لزوم ورود شهرداری‌ها به مسئله بافت‌های فرسوده

رجبی پیرامون اهمیت ورود شهرداری‌ها به مسئله بافت‌های فرسوده گفت: ازجمله پیشنهاداتی که به وزیر راه‌وشهرسازی داده شد، استفاده از تجربیات شهرداری‌های کشور جهت احیاء بافت‌های فرسوده بود چراکه شهرداری‌ها تجربه خیلی خوبی در زمینه تملک و ساماندهی بافت‌های فرسوده کشور دارند.

فرج‌الله رجبی، رئیس سازمان نظام مهندسی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه مسکن عیارآنلاین، پیرامون برنامه ارائه شده توسط دولت برای مقاوم‌سازی بافت‌های فرسوده گفت: در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، برنامه، چارت مرکزی و استانی تهیه شده توسط دولت جهت احیای بافت‌های فرسوده کشور مورد بررسی قرار گرفت. در این جلسه به وزیر محترم راه‌ و شهرسازی گفته شد که این چارت خیلی دقیق نیست به همین دلیل باید چابک‌تر شود.

وی ادامه داد: ازجمله پیشنهاداتی که به وزیر راه‌ و شهرسازی داده شد، استفاده از تجربیات شهرداری‌های کشور جهت احیای بافت‌های فرسوده بود؛ چرا که شهرداری‌ها تجربه بسیار خوبی در زمینه تملک و ساماندهی بافت‌های فرسوده کشور دارند.

عضو کمیسیون عمران مجلس پیرامون لزوم ورود شهرداری‌ها به مسئله بافت‌های فرسوده گفت: شهرداری‌ها با دستگاه‌های خدماتی محلی همچون شرکت آب، برق، گاز، تلفن و … همکاری نزدیکی دارند. گذشته از آن شهرداری‌ها نزدیک‌ترین دستگاه به مسائل مرتبط با  مدیریت شهری هستند و قطعاً راهکارهای فراوانی هم برای موضوع بافت‌های فرسوده دارند.

نماینده مردم شیراز در خصوص مدل پیشنهادی کمیسیون عمران به وزارت راه‌ و شهرسازی گفت: به اعتقاد ما راهبردها و محورهای کلی باید به وسیله وزارت راه‌ و شهرسازی تهیه شود  به دنبال آن شهرداری‌ها دستگاه‌های اجرایی باشند و شرکت‌های توسعه‌‌گر (Developer) در این ساختار تعریف شوند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور در پاسخ به این که آیا شرکت خاصی اعلام آمادگی کرده است، افزود: تا کنون شرکت خاصی اعلام آمادگی نکرده و پروژه‌ای هم آغاز نشده است.

رجبی در پاسخ به اینکه آیا سازوکاری برای جلب مشارکت مردم اندیشیده شده است، گفت: ازجمله کلیدی‌ترین مولفه‌ها برای جلب مشارکت مردم، ایجاد ارزش افزوده در بافت‌های فرسوده آن‌ها است. اگر حداقل ارزش افزوده‌ای در منطقه ایجاد شود، ساکنین همکارهای لازم را انجام خواهند داد.

وی ادامه داد: خدمات دولت و شهرداری‌ها به همراه ایجاد دسترسی و راه‌های ارتباطی ازجمله ابزارهای ایجاد ارزش افزوده هستند.

عضو کمیسیون عمران مجلس پیرامون اینکه آیا دولت برای مسائل حقوقی و فرهنگی محلات فرسوده برنامه‌ای ارائه کرده است، گفت: تا زمان حاضر برنامه از سوی وزارت راه‌ و شهرسازی در این خصوص به ما ارائه نشده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: