۲ ارد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۹

تدریس زبان روسی در مدارس ایران؛ اقدامی راهبردی و تمدن ساز

اگر بنا باشد به فرموده مقام معظم رهبری شرق را بر غرب ترجیح دهیم، حتما توسعه زبان یکی از اصلی‌ترین مولفه‌ها است. روس‌ها هم همچون ایرانی‌ها چندان زبان انگلیسی بلد نیستند لذا چالش زبان در توسعه روابط یک چالش کاملا جدی است. اینکه ما روسی یاد بگیریم و آنها فارسی تاثیر ویژه‌ای بر روابط بلند مدت دو کشور خواهد داشت.

به گزارش عیارآنلاین، در خبرها آمده است که وزیر آموزش‌ وپرورش ایران در دیدار بارئیس کمیته آموزش وعلوم دومای روسیه پیشنهاد کرده که زبان فارسی و روسی در مدارس دو کشور به عنوان زبان دوم  آموزش داده شود. این اقدام از جهات متعددی حائز اهمیت است.

زبان یکی از مهمترین مولفه‌های توسعه روابط کشورها است. اگر بنا باشد به فرموده مقام معظم رهبری شرق را بر غرب ترجیح دهیم، حتما توسعه زبان یکی از اصلی‌ترین آنها است. روس‌ها هم همچون ایرانی‌ها چندان زبان انگلیسی بلد نیستند لذا چالش زبان در توسعه روابط یک چالش کاملا جدی است. اینکه ما روسی یاد بگیریم و آنها فارسی تاثیر ویژه‌ای بر روابط بلند مدت دو کشور خواهد داشت.

مسئله زبان علاوه اثر ویژه‌اش در روابط اقتصادی، اثر ویژه‌ای هم در روابط فرهنگی دارد. به عنوان مثال اینکه کدام قرائت از اسلام در روسیه توسعه یابد کاملا تابع این است که ما روی زبان روسی بیشتر سرمایه‌گذاری می‌کنیم یا عربستان و… روس‌ها تمایل زیادی دارند که اسلام توسط ایران در روسیه توسعه پیدا کند، چرا که اسلام پیاده شده در جمهوری اسلامی را متناسب‌تر و بروزتر از نسخه عربستانی آن می‌دانند. ما در حال حاضر به اندازه کافی مبلغ روسی بلد برای چنین مسائلی نداریم. توسعه زبان این خلا را پر می‌کند.

اگر قبول کنیم که سبقه تمدن و مذهب در ایران غنی‌تر و قوی‌تر است که حقیقت هم چنین است، حتما در توسعه متقابل زبان دو کشور، برد فرهنگی و تمدنی با فرهنگ ایرانی است. آمریکا، تمدن کم سبقه خود را با توسعه زبان انگلیسی به سایر کشورها منتقل کرد و ما هم باید بتوانیم با توسعه زبان فارسی تمدن ایرانی – اسلامی را توسعه بدهیم.

روس‌ها گرچه کشوری قدرتمند هستند اما توان و قدرتشان به قدری نیست که بتوانند غلبه استعمارگری داشته باشند و مهمتر اینکه مثل آمریکا به دنبال براندازی جمهوری اسلامی نیستند. روسیه و ایران هر کدام قوت‌ها و ضعف‌هایی دارند که اگر با قوت‌هایشان ضعف‌های یکدیگر را بپوشانند روی همدیگر یک قدرت مهم منطقه‌ای و جهانی خواهند شد. البته طبیعی است که هر کشوری از جمله روسیه در رابطه با سایر کشورها، منافع ملی‌اش را اولویت بدهد و از آن مراقبت کنند و بدیهی است که ما هم باید چنین کنیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: