۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۳
در پی انتشار یادداشتی درباره شرکت‌های دانش‌بنیان

جوابیه صندوق نوآوری و شکوفایی به پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین

به دنبال انتشار یادداشتی با عنوان “بقای شرکت‌‏های دانش‏‌بنیان در گرو حمایت از بازار محصولات داخلی” در پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین در تحلیل وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان و نقد عملکرد «صندوق نوآوری و شکوفایی»، مدیریت این صندوق جوابیه‎ای را به پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین ارسال کرد.

به دنبال انتشار یادداشتی با عنوان “بقای شرکت‌‏های دانش‏‌بنیان در گرو حمایت از بازار محصولات داخلی” در پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین در تحلیل وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان و نقد عملکرد «صندوق نوآوری و شکوفایی»، مدیریت این صندوق جوابیه ای را به پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین ارسال کرد که این پایگاه طبق تعهد اخلاقی و حرفه‌ای خود، متن کامل این پاسخ را منتشر کرده که در ادامه آمده است:

مدیر مسئول محترم سایت خبری و تحلیلی عیارآنلاین

با سلام و احترام،

پیرو درج گزارش عیارآنلاین مورخه ۱۴/۱/۹۷ با عنوان “بقای شرکت‌‏های دانش‏‌بنیان در گرو حمایت از بازار محصولات داخلی” حاوی دو مبحث در راستای توسعه بازار محصولات دانش‏‌بنیان داخلی بود. لذا بر اساس قانون مطبوعات در خواست دارد نسبت به درج پاسخ زیر اقدام لازم مبذول گردد:

صندوق نوآوری و شکوفایی به تمامی نیازهای شرکت‏های دانش‏بنیان در چرخه تکاملی توجه دارد

بحث نخست ضرورت اجرای مصوبه‏‌های سال ۹۳ و ۹۵ دولت در زمینه خرید محصولات دانش‏بنیان توسط دستگاه‏‌های دولتی که بنا به ادعای این گزارش در اثر بی‌‏توجهی و عدم پیگیری «با شکست روبرو شد» موضوعی است که قطعاً دستگاه‏‌های اجرایی پیگیر بوده و پاسخگویی خواهند نمود.

بحث دوم پیرامون ضرورت حرکت صندوق نوآوری و شکوفایی به سمت فضاسازی سرمایه‌‏گذاری خطرپذیر و کمک به بازارسازی محصولات شرکت‏‌های دانش‏‌بنیان با به کارگیری تسهیلاتی همچون لیزینگ به جای دادن وام مستقیم به شرکت‌‏های دانش‏‌بنیان بوده که در مورد وظایف و عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی در این حوزه ذکر مواردی ضروری است.

اولاً: صندوق نوآوری و شکوفایی به تمامی نیازهای شرکت‏‌های دانش‏‌بنیان در چرخه تکاملی توجه دارد. از مرحله نوپایی و ایده‏‌پروری تا طراحی محصول و فرآیند، نمونه‏‌سازی صنعتی، تأمین امکانات ساخت و احداث خط تولید و نهایتاً فروش محصولات و حتی صادرات آنها مورد توجه و حمایت قرار دارد.

ثانیاً صندوق نوآوری و شکوفایی انواع حمایت‌‏ها از توانمندسازی تا سرمایه‌گذاری و ارائه تسهیلات ترجیحی و قرض‌‏الحسنه و نیز خدمات توسعه بازار مانند ضمانت‏‌نامه و لیزینگ و حمایت‌‏های صادراتی را به شرکت‏‌های مزبور ارائه می‌‏نماید. به عنوان نمونه تاکنون ۳۷۷ فقره لیزینگ برای فروش محصولات شرکت‌‏های دانش‌‏بنیان به مشتریان آنها در بخش خصوصی و دولتی به ارزش ۱۲۱۲ میلیارد ریال مصوب شده است و همچنین تاکنون فرصت بهره‌مندی از خدمات ضمانت‌نامه‌­ای به تعداد حدود ۲۴۰ فقره برای شرکت‏‌های دانش‏‌بنیان جهت دریافت انواع ضمانت‌نامه‌ها به ارزش تقریبی ۲۶۴۰ میلیارد ریال فراهم گردیده است. قابل ذکر است که رویه ایجاد شده توسط صندوق نوآوری و شکوفایی سبب شده فرایند دریافت ضمانت‌نامه توسط شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار تسهیل شده و این امر از میزان ودیعه و کارمزد و نوع تضامین مأخوذه برای این ضمانت‌نامه نسبت به پیش از ورود این صندوق مشهود است.

ثالثاً: صندوق نوآوری و شکوفایی بالغ بر ۲۴ نوع خدمت را براساس دستورالعمل‏‌های مصوب مستقیماً یا از طریق شبکه همکاران خود شامل صندوق‏‌های پژوهش و فناوری و بانک‏‌ها در سراسر کشور ارائه نموده و سبب شده بسیاری شرکت‌‏های دانش‌‏بنیان در مسیر تکامل بنگاهی قرار گرفته و از نهادهایی بی‏‌تجربه و حساس به نهادهایی کارآمد و پایدار تبدیل شوند.

رابعاً: محصولات بسیاری از شرکت‌‏های دانش‌‏بنیان در حال حاضر قادر به گذراندن سخت‏‌ترین آزمون‏‌ها و أخذ استانداردهای گوناگون شده و لیاقت حضور رقابت‌‏پذیر در بازارهای داخلی و بین‏‌المللی را یافته‏‌اند و در قبال صادرات نیز مزایایی برای شرکت‏های دانش‏‌بنیان در نظر گرفته شده که برخی از آن بهره‌‏مند شده‏‌اند.

با وجود تمامی اقدامات فوق، صندوق نوآوری و شکوفایی پیشنهاد نگارنده گزارش «عیارآنلاین» را موجه دانسته و در عین تلاش در این راستا یادآور می‌شود که شناخت مناسبی از موانع و مشکلات زیربنایی در این مسیر ضرورت دارد که لازم است به صورت ملی و ریشه‌ای به حل و فصل آنها پرداخته شود؛ در غیر این صورت ممکن است از همین رهگذر نیز تبعات منفی و ناخواسته برای کشور ایجاد شود.

این صندوق همچنین آمادگی دریافت پیشنهادهای مختلف برای طراحی و ارائه خدمات دیگر به شرکت‏‌های دانش‌‏بنیان را داشته و در این راستا از نظرات کارشناسان و صاحب‏نظران استقبال نموده و همواره پذیرای نقدهای خردمندانه و منصفانه همه علاقه‏‌مندان به حوزه توسعه فناوری و نوآوری بوده و حتی رسانه‌‏ها و کسانی که از دور دستی بر آتش دارند را نیز به حضور در بطن جریانات و تلاش‌‏های خود و شرکت‌‏های دانش‌‏بنیان دعوت می‌‏نماید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: