۱۷ ارد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۵
حبیب الله دهمرده در گفتگو با عیارآنلاین عنوان کرد:

تکمیل راه‌آهن سرخس چابهار؛ شاهراه محرویت‎زدایی از سیستان و بلوچستان

استاندار اسبق استان‎های سیستان و بلوچستان، کرمان و لرستان پیرامون اهمیت تکمیل راه آهن سرخس چابهار محور ریلی سرخس چابهار، گفت: اگر محور چابهار سرخس به بهره‎برداری برسد، آن‌وقت کمیته امداد، بخش خصوصی و آستان قدس رضوی هم می‌توانند جهت محرومیت‌زدایی در استان سیستان و بلوچستان، سرمایه‌گذاری بیشتری کنند.

حبیب الله دهمرده، استاندار اسبق استان‎های سیستان و بلوچستان، کرمان و لرستان در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین پیرامون ضرورت توسعه شبکه ریلی گفت: توسعه شبکه ریلی کشور از جمله کارهایی است که آن را باور دارم و در طول دوران مدیریتی خود آن را دنبال کرده ام، زمانی هم که استاندار سیستان و بلوچستان بودم، پیگیر اتصال زاهدان به شبکه ریلی شدم. بین بم تا زاهدان مشکلی وجود داشت از آن طرف قضیه ریل پاکستان تا زاهدان آمده بود و در داخل کشور هم تا بم ریل کشیده شده بود. در این بین زاهدان- بم یک حلقه مفقوده بود تا کل کشورها را بهم وصل کند. با پیگیری زیادی که انجام دادم بعد از چندین دهه این اتفاق افتاد و ریل راه اندازی شد که چند کشور را بهم وصل می‌کند.

این نماینده مجلس پیرامون تکمیل راه آهن سرخس چابهار گفت: مسیر ریلی دیگری که در دوران مدیریت در استان سیستان و بلوچستان دنبال می‌کردم، راه آهن چابهار به سرخس بود، ۳۰ درصد عملیات عمرانی این مسیر تا زاهدان انجام شده است اما در زاهدان مسیر منحرف شد که امیدوارم با آن روحیه بلندی که برخی از نمایندگان از جمله آقای تاجگردون دارند، این مسیر شکل بگیرد، نمی‏‌گویم فردا ولی به هر حال این مثل همان بم- جیرفت، مثل دورود-کوجا در لرستان و جاهای مختلف شکل خوهد گرفت.

وی با بیان اینکه هزینه حمل ونقل جاده‌ای ۳ برابر حمل ونقل ریلی است، گفت: ما محصولات فراوانی در شهر زابل داریم، محصولاتی مثل انگور که نوبرش کیلویی سه هزار تومان است اما به دلیل هزینه حمل و نقل بالایی که وجود دارد، در تهران این محصولات کیلویی ۴۰ هزار تومان فروش می‌رود، اگر این راه‌آهن طراحی و اجرا کنیم آن‌وقت کمیته امداد، بخش خصوصی و آستان قدس و بقیه نهادها هم می‌توانند جهت محرومیت‌زدایی در استان سرمایه‌گذاری بیشتری کنند. علاوه‌بر این‌ها کشورهایی مانند هند نیز قرار است در این زمینه هزینه و سرمایه‌گذاری کنند، چون منافعشان در همین مسیر است.

دهمرده با اشاره به اینکه تکمیل راه آهن سرخس چابهار نظر کارشناسان و مقام معظم رهبری است، خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری در سفر مهمی  که به سیستان و بلوچستان داشتند، فرمودند «اگر محور چابهار-میلک- زابل فعال شود، شرق کشور متحول می‌گردد.» این هم نظر کارشناسان و هم نظر صاحب این مملکت است.

وی ادامه داد: آن موقعی که آمریکایی‎‏ها به افغانستان حمله کردند تعدادی از متخصصین دنیا برای بازسازی این کشور در ژاپن جلسه‎ای داشتند. این جلسات رسم است مثلا الان در کویت، برای بازسازی عراق دور هم جمع شدند. آن موقع هم برای بازسازی افغانستان منتهی تعدا کشورها خیلی زیاد بود، در آن جلسه متخصصین کشورهای مختلف دنیا به این نتیجه رسیدند که ارزانترین و مناسبترین کریدری برای حمل و نقل کالا به افغانستان کالا حمل کرد محور چابهار- میلک- زابل است.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: