۲۶ فرو ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۶
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کل کشور در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

تصرف و تغییر کاربری عامل آتش سوزی‌ برخی مناطق جنگلی است

سبزعلی با بیان اینکه آتش‌سوزی جنگل‌های گیلان برای تصرفات و تغییر کاربری نبوده است گفت: ممکن است در بعضی نقاط چه در شمال و چه در سایر مناطق، تصرفات عامل آتش سوزی‌های باشد ولی در آتش‌ سوزی که ابتدای سال جاری در برخی مناطق استان گیلان اتفاق افتاد عامل سهل‌انگاری گردشگران بوده است.

به گزارش عیارآنلاین، پنجم فروردین ماه ۱۳۹۷، محسن یوسف‌پور، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان خبر از آتش سوزی گسترده‌ای در ۱۲ شهرستان استان گیلان و نابودی بیش از ۱۰۰ هکتار از اراضی این منطقه را داد. آتش‌سوزی که طبق گفته مسئولین استان طی ۱۲ سال گذشته بی سابقه بوده و خسارات فراوانی را به منابع طبیعی استان وارد کرده است.

با توجه به حجم وسیع آتش سوزی‌، صحبت‌های مبنی بر عامدانه و برنامه‌‌ریزی شده بودن آتش‌سوزی‌ها به دلیل تغییر کاربری و تصرفات از سوی برخی کارشناسان محیط زیست مطرح شده است.

در همین راستا، پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، گفت‌وگویی با سرهنگ قاسم سبزعلی، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور داشته است. متن این گفت‌وگو به شرح زیر است.

سبزعلی پیرامون علت اصلی آتش سوزی جنگل‌های استان گیلان گفت: همزمان شدن وزیدن بادهای گرم با حضور گردشگران نوروزی و برپاکردن آتش به وسیله آن‌ها، عامل اصلی آتش‌سوزی جنگل‌های استان گیلان بود.

وی ادامه داد: متاسفانه در این آتش‌سوزی‌ها بیش از ۱۰۰ هکتار از جنگل‌های استان گیلان نابود شده است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در پاسخ به اینکه بعضی از کارشناسان احتمال عامدانه بودن این آتش‌سوزی‌ها به دلیل تغییر کاربری و تصرفات را می‌دهند گفت: ممکن است در بعضی نقاط چه در شمال و چه در سایر مناطق، تصرفات عامل آتش سوزی‌ها باشد ولی در آتش‌ سوزی که ابتدای سال جاری در برخی مناطق استان گیلان اتفاق افتاد عامل سهل‌انگاری گردشگران بوده است.

وی در پایان تصریح کرد: انشالله با نهادینه شدن فرهنگ‌سازی آسیب نرساندن به منابع طبیعی در بین مردم دیگر شاهد این قبیل از اتفاقات نباشیم.

 

 

 

چهره‌ها:

۱ دیدگاه

  1. ناشناس :

    اقداماتبسیار خوبی با کمک مردم انجام شده ولی بخش دولتی بایستی همت بیشتری داشته باشند و تمین مالی مناسب و کمک و فرهنگ سازی درجوامع محلی و بومی و گردشگری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: