عضو کمیسیون کشاورزی در گفتگو با عیارآنلاین مطرح کرد:

عدم افزایش قیمت خرید تضمینی گندم برخلاف حمایت از کالای ایرانی

حسنی با بیان اینکه عدم افزایش قیمت خرید تضمینی گندم ظلم  و اجحاف به کشاورزان است گفت: در چند سال گذشته دولت مکرراً قیمت نهاده‌های تولید محصولات کشاورزی، همچون، کود، بذر و غیره … را افزایش داده ولی در مقابل، قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی را افزایش چندانی نداده است.

محمد صادق حسنی جوریابی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون قیمت پایین خرید تضمینی گندم گفت: وزارت جهاد کشاورزی هر ساله قیمت خرید تضمینی گندم را به شورای اقتصاد اعلام می‌کند ولی متاسفانه شورای اقتصاد قیمت پیشنهادی وزارت جهاد رو نمی‌پزیرد و با تاخیر زمانی فراوان قیمت خیلی پایینی را پیشنهاد می‌دهد.

وی ادامه داد: اینکه قیمت خرید تضمینی گنم در سه سال گذشته به مراتب کمتر از میزان تورم و هزینه‌های تولید بوده است به هیچ عنوان منطقی نیست و با شرایطی که به وجود آمده کشت گندم برای کشاورزان مقرون به صرفه نمی‌باشد.

نماینده مردم رشت پیرامون افزایش هزینه‌ نهاده‌های تولید محصولات کشاورزی گفت: در چند سال گذشته دولت مکرراً قیمت نهاده‌های کشاورزی، همچون، کود، بذر و غیره … را افزایش داده ولی در مقابل، قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی را افزایش چندانی نداده است.

حسنی با بیان اینکه عدم افزایش قیمت خرید تضمینی گندم ظلم  و اجحاف به کشاورزان است گفت: عدم افزایش  قیمت خرید تضمینی گندم مغاییر با شعار مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از کالای ایرانی است.

وی ادامه داد: قیمت پایین خرید تضمینی گندم، انگیزه را از کشاورزان می‌گیرد و مانعی بر سر راه اشتغال روستایی است و تبعاتی نظیر مهاجرت از روستاها را به دنبال خواهد داشت.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه عدم افزایش قیمت خرید تضمینی گندم در خودکفایی آن تاثیرگذار است گفت: وقتی قیمت خرید تضمینی گندم تغییری نداشته باشد کشاورزان هیچ انگیزه‌ای برای تولید بیشتر نخواهند داشت که این خود ضربه‌ای به خودکفایی کشور است و  اثرات منفی فراوانی دارد.

این نماینده مجلس در  پاسخ به اینکه برخی مسئولین بر واردات گندم خارجی که عمدتاً ارزان‌تر از گندم داخلی است تاکید می‌کنند گفت: کسانی که واردات گندم ارزان خارجی را مطرح می‌کند به دنبال نابودی کشاورزی و وابسته کردن ایران هستند.

وی ادامه داد: بنده به وزیر جهاد کشاورزی، معاون اول رئیس جمهور و سایر مسئولین دولتی گفته‌ام که در تامین کالای استراتژیک باید نگاه به سمت داخل باشد چراکه در شرایط حساس هیچ کشوری خارجی به ما گندم ارزان نخواهد داد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: