۲۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۳
عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

توسعه عدالت و افزایش اعتماد مردم نتیجه علنی برگزار شدن دادگاه‎‌ها

کمالی پور پیرامون اصلاح قانون آیین دادرسی کیفری مبنی بر علنی برگزار شدن دادگاه‌ها گفت: اگر در جلسات دادگاه‌ها، تمام سئوال‌ها و جواب‌ها ضبط و نهایتاً مجموعه اقداماتی که دادگاه‌ها برای رسیدگی انجام می‌دهند به صورت علنی و در معرض مردم باشند، نتیجه آن توسعه عدالت و افزایش اعتماد مردم به دستگاه قضائی می‌شود.

یحیی کمالی‌پور، عضو کمیسیون حقوقی و قضلئی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه قضائی عیارآنلاین، پیرامون اصلاح قانون آیین دادرسی کیفری مبنی بر علنی برگزار شدن دادگاه‌ها گفت: اگر در جلسات دادگاه‌ها، تمام سئوال‌ها و جواب‌ها ضبط و نهایتاً مجموعه اقداماتی که دادگاه‌ها برای رسیدگی انجام می‌دهند به صورت علنی و در معرض مردم باشند، نتیجه آن توسعه عدالت و افزایش اعتماد مردم به دستگاه قضائی می‌شود.

وی ادامه داد: در همین راستا، قانون آئین دادرسی کیفری این شرایط را برای دادگاه‌های کیفری مطرح کرده است که به اعتقاد ما می‌تواند به تمام دادگاه‌ها تعمیم پیدا کند. چراکه اگر مردم در جریان کم و کیف دادگاه‌ها قرار گیرند، مطمئناً نگاه‌های منفی که در حال حاضر نسبت به رسیدگی‌های قوه قضائیه وجود دارد از بین خواهد رفت.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد با بیان لزوم اصلاح قانون آئین دادرسی کیفری گفت: متاسفانه در کشور شاهد تعدد قوانین هستیم. قوانینی که نوشته می‌شوند بدون آنکه عملی شوند. قانون آئین دادرسی کیفری یکی از این قوانین است.

وی ادامه داد: قانون آئین دادرسی کیفری در بعضی قسمت‌ها دارای نواقص متعدد و در بعضی قسمت‌ها یک قانون آرمانی است. در حقوق شهروندی، رعایت حقوق متهم، رعایت حقوق شاکی و موازین دادرسی شاهد کوتاهی‌هایی در این قانون هستیم که اگر اصلاح شوند منجر به افزایش اعتماد مردم به دستگاه قضائی می‌شود.

رئیس سابق دادگستری شهرستان جیرفت با بیان اینکه جلب اعتماد مردم باید یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های قوه قضائیه باشد گفت: وقتی مردم به قوه قضائیه اعتماد کنند، دیگر عدم توجه به قانون، خود محوری‌ها و انتقام شخصی از قضات را نخواهیم داشت.

وی افزود: امروز اگر شاهد چالش در حوزه آسیب‌های اجتماعی هستیم به دلیل آن است که مردم اعتماد لازم به عملکرد دستگاه قضائی را ندارند. به اعتقاد ما با انجام اقدامات شفافیت‌زا همچون علنی برگزار شدن و تصویربرداری از دادگاه‌ها می‌توانیم اعتماد مردم را جلب کنیم.

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس پیرامون صحبت‌های مطرح شده در خصوص انتشار اسامی قضات فاسد گفت: بنده شخصاً با نظر رئیس محترم قوه قضائیه مبنی بر انتشار اسامی قضات فاسد موافق هستم. قضات نمی‌توانند مدعی اصلاح‌گری جامعه باشند درحالی که خودشان صالح نباشند.

وی ادامه داد: شرط اول و اساسی مصلحان جامعه این است که خودشان صالح باشند. دستگاه قضائی که عهده دار جان، مال و ناموس مردم است باید اصلاح‌گری را از خود شروع کند.

وی در پایان تصریح کرد: امیدوارم این قانون هرچه سریع‌تر عملیاتی و ضمانتی برای اجرای صریح عدالت شود. انتشار اسامی قضات فاسد نه تنها هیچ ضربه‌ای به دستگاه قضائی وارد نمی‌کند، بلکه به شأن قوه قضائیه اضافه خواهد کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: