مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن:

انطباق اراضی دولتی با کاداستر اولویت سازمان ملی زمین و مسکن در سال ۹۷ است

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: انطباق تمام اراضی دولتی در طرح کاداستر سازمان ثبت برای جلوگیری از تخلف و زمین خواری از مهم ترین برنامه های این سازمان در سال جاری است.

به گزارش عیارآنلاین، از پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی، ‘حمیدرضا عظیمیان ‘ افزود: طرح سامانه جامع املاک یکی از کارهای بزرگی است که در سازمان با قدرت و شدت در دست انجام است، شمارش پرونده‌ها و سند تک برگی یکی دیگر از اقداماتی است که در سالجاری در دستور کار داریم.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که اجرای کامل دستورالعمل سنددار کردن املاک تصرفی یکی از اصلی ترین برنامه های این سازمان در سال جدید است، گفت: خرید زمین برای مناطقی که زمین نداریم و درخواست مسکن وجود دارد، همچنین خرید زمین برای کاربری‌های گردشگری و اتمام حداکثری مسکن مهر باقی مانده از جمله دستور کارهای ما در سال جاری خواهد بود.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن از دیگر اقدامات این سازمان را در سال جاری تکمیل و همچنین آغاز یکسری از پروژه‌های آماده‌سازی و پروژه‌های مشارکتی عنوان کرد و افزود: طرح سامانه جامع املاک یکی از کارهای بزرگی است که در سازمان با قدرت و شدت در دست انجام است .
معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد آخرین وضعیت پیشرفت سامانه جامع اراضی و مستغلات نیز گفت: در حال حاضر سازمان از سامانه جامع اراضی و مستغلات بهره‌برداری می‌کند؛ بدین معنا تمامی اتفاقاتی که در رابطه با زمین‌های واقع در محدوده و حریم شهرهای بالای ۲۵هزار نفر می‌افتد اطلاعات آن بر روی سیستم قرار دارد.
عظیمیان یادآورشد: سامانه جامع املاک و مستغلات تعدادی زیرسامانه دارد که در حال ارایه خدمات هستند و برخی از آنها همچون هیات نمایندگی ۱۰۰ درصد به نتیجه رسیده است و برخی نیز در مرحله انجام و تکمیل قرار دارند.
به گزارش ایرنا، یکی از وظایف قانونی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، اشراف کامل بر حدود واقعی املاک، مستحدثات و اراضی در کشور است تا بتواند پایه و اساس تثبیت و استقرار مالکیت مشروع صاحبان املاک را فراهم و میزان اراضی دایر، بایر و موات شهری و موقوفات را تعیین کند و برای حصول به آن، به نظامی نیازمند است که اطلاعات هندسی جامع از محدوده کلیه املاک کشور(نقشه املاک) را همراه با شماره هر ملک،‌ مشخصات مالک و حدود حقوق مالک در ملک را بطور کامل بنحوی در اختیار داشته باشد که امکان بازنگری پیوسته مجموعه اطلاعات میسر باشد تا بتواند وظایف خود را با دقت و سرعت و صحت کامل انجام دهد. این سیستم را با توجه به تعاریف موجود کاداستر نامند.
هدف این طرح ؛ ایجاد نظامی دقیق، ساده، روان و مطمئن و قابل تغییر با زمان حاکم بر امور املاک و مستحدثات کشور در تعیین محدوده های قانونی مالکیت انواع مستحدثات و اراضی متعلق به افراد حقیقی، حقوقی، دولتی ،موقوفه به میزان ۱.۲۰۰.۰۰۰ هکتار اراضی شهری و بازنگری اطلاعات و نقشـه ها (در طول برنامه اجرائی طرح ونیز پس از پیاده سازی در ادارات ثبت) و نهایتا’ تغییر سیستم موجود ثبت به ثبت نوین (کاداستر ) است.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: