رئیس بنیاد مسکن در گفتگو با عیارآنلاین مطرح کرد:

عدم همکاری بانک‌های ملی و صادرات برای ساخت مسکن روستایی

تابش با اشاره به عدم همکاری بانک‌های ملی و صادرات برای ساخت مسکن روستایی، گفت: بانک‌ها در نحوه برخورد با این مسئله (پرداخت وام نوسازی مسکن روستایی) خیلی متفاوت برخورد می‌کنند. برای مثال بانک‌های مسکن، سپه و تجارت خیلی خوب حمایت می‌کنند؛ این درحالی است که بانک‌های ملی و صادرات همکاری خوبی با ما ندارند. بنده معتقدم اگر به دنبال توفیق خاصی در این زمینه هستیم، باید تمام بانک‌ها را به میدان بیاوریم.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در نشست سالیانه خود با خبرنگاران گفت‌وگویی تفصیلی با خبرنگار پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین داشته است. متن این گفت‌وگو به شرح زیر است.

عیارآنلاین: در حال حاضر با توجه به آمارهای رسمی، پنج میلیون سیصد هزار واحد مسکن روستایی نیاز به بازسازی دارد. علاوه بر آن روستاهای کشور با کمبود ششصد و هشتاد هزار واحد مسکن روستایی روبه‌رو است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اگر با توجه به هدف‌گذاری‌های برنامه ششم توسعه که در آن بر بازسازی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی تاکید شده است مورد رسیدگی قرار گیرند، حدود ۱۸ سال زمان می‌برد. نظر شما پیرامون این موضوع چیست، آیا بهتر نیست بر میزان بازسازی مساکن روستایی کشور بیفزاییم؟
تابش: طبق محاسبات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با تحقق هدف‌گذاری برنامه ششم توسعه مبنی بر بازسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در هر سال، می‌توانیم طی ۱۰ سال آینده وضعیت قابل قبولی در تامین کمبود مسکن فعلی به اضافه تهیه مسکن مورد نیاز برای جوانان روستایی که سال‌های آینده ازدواج خواهند کرد به همراه نوسازی واحدهای فرسوده روستایی، داشته باشیم. یعنی در سال هدف (۱۴۰۵)، ۷۵ درصد واحدهای فرسوده روستایی را نوسازی و کمبود مساکن روستایی را جبران کرده‌ایم.

عیارآنلاین: طبق گزارش مجموعه‌ای تحقیقاتی که خروجی آن تحت عنوان نامه‌ای به رئیس جمهور ارائه و به دنبال آن رسانه‌ای شد آمده است که در صورت ادامه روند فعلی بازسازی مسکن روستایی حتی در صورتی که سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی ساخته شود، بازسازی مسکن های فرسوده موجود حدود ۱۸ سال طول میکشد، نظر شما چیست؟

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی: شاید در آن گزارش واحدهای شهری و روستایی با هم محاسبه شده است. بنده آمار واحدهای روستایی را گفتم. در بازسازی واحدهای روستایی باید نیمه پر لیوان را ببینیم. یک زمانی حدود ۷ درصد واحدهای روستایی کشور مقاوم بودند اما درحال حاضر چیزی حدود ۴۷ درصد واحدهای روستایی کشور مقاوم هستند. به عبارتی ۲ میلیون ۴۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در کشور بازسازی شده است. اگر با همین روند فعلی پیش برویم و بانک‌ها حمایت کنند، هیچ مشکلی نخواهیم داشت.

عیارآنلاین: در صحبت‌های خود به لزوم حمایت بانک‌ها اشاره کردید؛ در اردیبهشت سال ۹۵ آقای جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور بانک‌های دولتی را مکلف به پرداخت تسهیلات در غالب وام به واحدهای روستایی جهت تحقق هدف‌گذاری بازسازی سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی می‌کند. با این حال در همان سال کمتر از ۵۰ هزار فقره وام توسط بانک‌ها به مساکن روستایی کشور تخصیص داده شد. حضرتعالی چه اقداماتی پیرامون این مسئله انجام داده‌اید؟
تابش: بانک‌ها در نحوه برخورد با این مسئله (پرداخت وام نوسازی مسکن روستایی) خیلی متفاوت برخورد می‌کنند. برای مثال بانک‌های مسکن، سپه و تجارت خیلی خوب حمایت می‌کنند؛ این درحالی است که بانک‌های ملی و صادرات همکاری خوبی با ما ندارند. بنده معتقدم اگر به دنبال توفیق خاصی در این زمینه هستیم، باید تمام بانک‌ها را به میدان بیاوریم. جلسات زیادی را هم با مسئولان ارشد دولتی همچون آقای جهانگیری داشته و موضوع را توضیح داده‌ایم؛ حتی ایشان توصیه‌های به بانک‌ها برای پرداخت وام‌های مسکن روستایی داشته‌اند ولی می­دانید که به بانک­ها بیشتر از یک توصیه نمی‎­شود کرداز صندوق و این­ها هم ما اعتباری نداریم.

عیارآنلاین: آیا نمی‌شود از منابع صندوق توسعه ملی یا بازپرداختیهای مسکن مهر که سالانه چهار هزار میلیارد تومان است و در شرایط کنونی ده هزار میلیارد تومان در بانک مسکن موجودی است، جهت پرداخت وام مسکن برای روستاییان استفاده کرد؟
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی: منابع بازپرداختی مسکن مهر مربوط به وزارت راه وشهرسازی است و برداشت از صندوق توسعه ملی در اختیار ما نیست و نیازمند موافقت مقام معظم رهبری است.

عیارآنلاین: آیا با توجه به اهمیت مسکن روستایی شما پیگیری برای جذب این منابع انجام نمی‎دهید؟ چرا که در زلزله کرمانشاه این مقدار خانه خراب شد و متأسفانه هموطنان ما فوت کردند و بعد بنیاد مسکن با زحمات زیاد در حال بازسازی خانه های تخریب شده است. به نطر شما نباید پیگیرهای انجام شود که اقدامات ما، نوشدارو بعد از مرگ سهراب نباشد و از همین الآن برویم آن جاهایی که نیاز به بازسازی دارد، را بازسازی کنیم؟

تابش: پیگیری اول این است که با خود مردم پیگیری می­کنیم که اقساطشان را بدهند. ما این کار را کردیم. ما یک جریان اجتماعی راه بیندازیم که اقساط را بدهند تا این­که سراغ بخش­های دیگر برویم و بخش­های دیگر را منابعش را بخواهیم تأمین کنیم و در این زمینه کار سختی است.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: