۱۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۴

معاون وزیر علوم: بودجه‌های استانی برای توسعه مراکز آموزش عالی اختصاص می‌یابد

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برای نخستین بار بودجه آموزش عالی کشور در سال ۹۷ حدود سه درصد بودجه کل کشور و همچنین امکان استفاده از بودجه های استانی برای توسعه مراکز آموزش عالی فراهم شد.

به گزارش عیارآنلاین، حسین عسکریان ابیانه با بیان اینکه در سال ۹۶، ۱۰۰ درصد اعتبارات مصوب دانشگاه‌ها تخصیص داده شد، افزود: سال ۹۶ سال نسبتا سختی در خصوص تخصیص بودجه‌های دولتی بود و آموزش عالی هم از این قاعده مستثنی نبود ولی با رایزنی فراوان وزیر علوم و مدیران حوزه اداری مالی این وزارت با سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی در روزهای پایانی سال، یکهزار میلیارد تومان از باقی مانده اعتبارات دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تخصیص داده شد.
وی اظهار کرد: کل بودجه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در سال ۹۶، معادل ۷,۶۰۰ هزار میلیارد تومان بود که در مجموع و به صورت میانگین، ۹۹ درصد آن به میزان ۷,۵۶۰ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است.
عسکریان ابیانه در خصوص بودجه عمرانی دانشگاه‌ها نیز ادامه داد: با اختصاص مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق خزانه در آخر سال ۹۶، بودجه‌های عمرانی دانشگاه‌ها افزایش یافت و تخصیص عمرانی مراکز آموزش عالی و پژوهشی به ۹۱ درصد رسید.
وی افزود: در سال ۹۶ بودجه تعمیرات اساسی و تجهیزات مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری ۱۰۰ درصد، بودجه تامین فضای این مراکز ۸۹ درصد و بودجه اأمین فضای دانشگاه‌ها و خرید تجهیزات دانشگاهی به صورت ۱۰۰ درصد تخصیص یافت، بنابراین کل اعتبارات ابلاغی بخش عمرانی در سال ۹۶، ۱,۲۶۰ میلیارد تومان بود که ۱,۱۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت شد که حدود ۹۱ درصد است.
عسکریان ابیانه تصریح کرد: در سال ۱۳۹۷، شرکت‌های سودده، بانک‌ها و موسسات انتفاعی، موظف به هزینه کرد حداقل ۴۰ درصد دیگر از هزینه امور پژوهشی خود (حدود چهار صد میلیارد تومان) در امور پژوهشی شامل پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی، پروژه‌های پسا دکتری و پروژه‌های تحقیقاتی دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی غیر شاغل هستند.
وی در خصوص امکان استفاده از اعتبارات استانی برای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گفت: اعتبارات دانشگاه‌ها و مراکزآموزش عالی از اعتبارات ملی محسوب می‌شود و بر این اساس نمی‌توانستیم از اعتبارات استانداری‌ها برای توسعه آموزش عالی بهره مند شویم تا اینکه سازمان برنامه و بودجه در این خصوص تبصره‌ای را به عنوان تبصره متوازن به صورت یک قانون تصویب کرد و اکنون می‌توانیم با توجیه دلایل منطقی و هماهنگی با استانداری‌ها از اعتبارات استانی برای امور آموزش عالی و ارتقا کیفیت در مناطق مختلف کشور استفاده کنیم.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم به افزایش دو برابری اعتبارات ساخت مسجد و استخر در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: در ستاد وزارت ردیف بودجه جدیدی تحت عنوان گوشه‌های فاخر برای ساخت تندیس بزرگان علم و فرهنگ ایجاد شده و همچنین ساخت خوابگاه‌های متاهلی دانشجویی نیز به طرح‌های عمرانی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی که خیرین می‌توانند به میزان ۵۰ در صد در ساخت و ساز آن مشارکت کنند، اضافه شده است.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: