قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل: جذب دانشجویان خارجی برای ما برندسازی دانشگاهی است

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل جذب دانشجوی خارجی را عاملی برای برند سازی دانشگاه‌های کشور دانست.

به گزارش عیارآنلاین، حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل  عنوان کرد: ورود دانشجوی خارجی به کشور بدون یک سرمایه اجتماعی، فرهنگی و علمی برای کشور خواهد بود.

وی با بیان اینکه رقابتی در سطح دنیا برای جذب دانشجوی بیشتر وجود دارد، ادامه داد: اکنون در جمهوری اسلامی ایران و وزارت علوم حدود بیست و شش هزار و ۴۰۰ دانشجوی خارجی داریم که در دانشگاه آزاد حدود ۱۰هزار ۱۰۰دانشجو خارجی، دانشگاه جامعه المصطفی ۱۷ هزار و وزارت بهداشت هم حدود ۲ هزار دانشجوی خارجی دارد که در مجموع ۵۴ هزار دانشجوی خارجی در کشور مشغول تحصیل هستند.

سالار آملی اظهار کرد: این دانشجویان در رشته‌های گسترده‌ای مشغول به تحصیل هستند و در تمامی رشته‌ها نظیر فنی‌ومهندسی، علوم پایه، علوم انسانی و حتی هنر هم می بینیم که دانشجویان خارجی مشغول تحصیل هستند.

ظرفیت مناسب دانشگاه های کشور برای جذب دانشجوی خارجی

وی در خصوص آمادگی دانشگاه های کشور برای جذب دانشجويان خارجی گفت: ظرفیت‌هایی در وزارت علوم و بهداشت وجود دارد همچنین بعد دیگر کار داشتن نیروی انسانی توانمند برای کارکردن با افرادی است که ازخارج کشور می‌آیند و در کشورما ادامه تحصیل می دهند که خوشبختانه در سال‌های اخیر پیشرفت های خوبی داشته ایم.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با اشاره به برخی دانشگاه های موفق در جذب دانشجوی خارجی تصریح کرد: دانشگاه کاشان  نمونه موفقی از این قضیه است که حدود ۴۵۰ دانشجوی خارجی در آن تحصیل می کنند یا اخیرا دانشگاه کردستان که به این موضوع پیوسته است و حدود ۹۰دانشجو با شهریه خودشان را از کردستان عراق جذب کرده است، در واقع شرایط جذب  دانشجوی خارجی بستگی به پتانسیل و شرایطی هر دانشگاه دارد.

پروژه های علمی مشترک به بین المللی کردن دانشگاه های کشور کمک می کند

وی بیان کرد: پروژه‌های مشترک علمی هم یکی از راه‌هایی است که وزارت علوم در سال‌های اخیر به دنبال آن بوده است به طوری که اکنون حدود ۴۳۰ پروژه مشترک  داریم.

آملی ادامه داد: این پروژه‌ها به صورت خاص و با کشورهایی نظیر چین، آلمان، روسیه و فرانسه است به طوری که ۵۰ درصد کار از سوی ما و ۵۰ درصد کشور مقابل هزینه می‌کند.

وی تاکید کرد: نباید فراموش کنیم که برندسازی دانشگاه های ما برا جذب دانشجویان خارجی حائزاهمیت است و در این جهت کارهای زيادی انجام شده است و باید در این زمینه بهترهم عمل کنیم.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اظهارکرد:خوشبختانه ۱۸ دانشگاه ما در رتبه‌بندی بالا و خوبی در جهان قرار دارند و باید ما در جهت ارتقای سطح دانشگاه ها حرکت کنیم.

منبع: باشگاه‌خبرنگاران

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: