وزیر علوم: دانشگاه‌ها باید بتوانند اثرات عملکردی خود را در سطح جامعه محسوس‌تر کنند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر لزوم توجه به امر صرفه ‌جویی، مصرف بهینه منابع و افزایش بهره‌وری در حوزه ستادی و نیز دانشگاه‌ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی تاکید کرد.

به گزارش عیارآنلاین، منصور غلامی روز سه شنبه در دیدار نوروزی با معاونان، مدیران و کارکنان ستادی با تبریک سال نو به اعضای خانواده بزرگ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از زحمات مجموعه ستادی این وزارتخانه که به گفته وی در راستای پیشبرد امور، خدمت‌رسانی به جامعه علمی و بخصوص پاسخ‌گویی به ارباب رجوعانی که از دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری به این مجموعه مراجعه داشته و دارند، تشکر و قدردانی کرد.
وزیر علوم با بیان اینکه از خانواده آموزش عالی انتظار می‌رود که به ابداع روش‌های جدید، آسان‌تر و کوتاه‌کردن مسیرهای کاری و خدمات‌رسانی توجه ویژه‌ای کنند، افزود: نو شدن ایام و سال‌ها، پیامی دارد و آن این است که باید بخصوص در آموزش عالی به اندیشیدن‌های نو و نوآوری‌ها توجه بیشتر داشته باشیم زیرا هم جزو ویژگی‌های ذاتی مجموعه‌های علمی کشور است و هم شرایط کنونی جامعه آن را از ما طلب می‌کند.
غلامی اظهار امیدواری کرد، سال پیش رو، سال تحولات افزون تر در حوزه علم و فناوری و حرکت‌های جدید در حوزه‌های ستادی و صف وزارت علوم باشد، تا بتوانیم خدمات بهتر و اثرگذارتر در راستای پیشبرد امور علم و فناوری کشور ارائه دهیم.
به گفته وی، دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و مراکز علمی و آموزش، بازوهای اجرایی و توانمندی‌های فکری کشور هستند و مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری، مسئولان اجرایی کشور و سایر نهادهایی که وظیفه کلان مدیریت کشور را برعهده دارند، از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و خانواده علمی کشور انتظارات خاص و اثرگذاری بیشتر را به منظور گره گشایی مسائل و معضلات جامعه از طریق مجاری علمی و تحقیقاتی دارند.
وزیر علوم تصریح کرد: در سال پیش رو برنامه‌های کلانی برای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری در دستور کار داریم که در اجرای آنها نقش اصلی و پایه‌ای را حوزه ستادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایفا خواهد کرد.
وی با اشاره به تحولاتی که از آموزش عالی مورد انتظار است، گفت: دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور باید بتوانند اثرات عملکردی خود را در سطح جامعه محسوس‌تر کنند.
غلامی افزود: تحقیقات باید به سمت حل مسائل و معضلات جامعه در بخش‌های مختلف از جمله فنی، صنعتی، اجتماعی، ایجاد کسب و کارهای نو و زمینه‌های رونق اقتصادی که سبب اعتلای سطح رضایتمندی جامعه و پیشرفت کشور در سطح جهانی خواهد بود، سوق پیدا کنند.
وی با بیان اینکه آموزش‌های دانشگاهی باید منجر به توانمندی جوانان در سطح جامعه شود، تصریح کرد: طرح‌ هایی باید در دانشگاه‌ها اجرا شود تا بتواند دانش‌آموخته‌های دانشگاهی را توانمند کرده و تجربه تخصصی آنها را در حین تحصیل افزایش دهد. همچنین دانشگاه‌ها باید رصد کنند که فارغ التحصیلان آنها تا چه میزان در جامعه اثرگذارند.
وزیر علوم با بیان اینکه باید از محدودیت‌ها به عنوان فرصت بهره ببریم، بیان کرد: تلاش‌های انجام شده برای تخصیص بودجه سال ۹۷ تا حدود زیادی شرایط را بهتر از آنچه در لایحه بودجه پیش‌بینی شده بود، رقم زد.
غلامی، سال ۹۷ را سالی مهم برای آموزش عالی کشور دانست و افزود: باید تلاش کنیم نقش تک تک کارکنان در ارتقای جایگاه و پاسخ‌گویی به انتظارات مجموعه علمی کشور پر رنگ‌تر و اثرگذارتر باشد و بتوانیم امسال و سال‌های آتی، یک دوره تاریخی در تاریخ آموزش عالی کشور رقم بخورد.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: