۱۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۱

وزیر علوم: انتظار داریم بخش تولید و صنعت به طرف دانشگاه آمده و از کمک علمی دانشگاه‌ها بهره مند شوند

وزیر علوم گفت: حرکت‌هایی در سطح دانشگاه‌ها برای تحقق شعار سال آغاز شده و انتظار ما این است که بخش تولید و صنعت به طرف دانشگاه‌ها بیایند.

به گزارش عیارآنلاین، منصور غلامی وزیر علوم در حاشیه نشست با اساتید و صاحبنظران دانشگاهی در جمع خبرنگاران گفت: وظیفه ملی ما است که در راستای تحقق شعار سال که توسط مقام معظم رهبری اعلام شده تلاش کنیم، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در این زمینه باید سهم خود را ایفا کنند و تحقق این شعار زمینه سازی متعددی را لازم دارد که باید انجام داد. واحدهای تحقیق و توسعه مراکز تولیدی در این زمینه باید تقویت شود. ما در دانشگاه‌ها آمادگی داریم که به این مراکز تولیدی کمک کنیم.

وزیر علوم ادامه داد: حمایت‌های قانونی باید برای تحقق این شعار صورت گیرد که آن باید توسط دولت انجام شود. همچنین زمینه‌های حقوقی، مصوبات قانونی، تسهیلات مالی برای تحقق این شعار باید انجام شود.

وی افزود: یکی از مهمترین فاکتورها، کیفی سازی محصولات داخلی است که موفقیت به دنبال خواهد داشت. همچنین نکته دیگر ایجاد زمینه برای صادرات کالاهای داخلی است که باید بازار جهانی را شناخته و در این راستا حرکت کرد که دانشگاه ها می توانند در این رابطه کمک کنند.

غلامی تاکید کرد: بخش اصلی در تحقق این شعار حمایت مردم است که باید به این حرکت ملی پاسخ مثبت داده و از تولیدات داخلی حمایت کنند.

وی گفت: دانشگاه ها نیز بخشی از جامعه هستند و مدیران دانشگاه‌های ما نیز به این مطلب توجه می‌کنند و ضرورتی به ابلاغ بخشنامه در این زمینه نبوده است. برنامه‌های کلان و متمرکز وزارت علوم در این رابطه به دانشگاه‌ها منتقل می شود و حرکت‌هایی در سطح دانشگاه‌ها برای تحقق شعار سال انجام گرفته و دانشگاه‌های ما در تلاش هستند تا شعار سال را محقق کنند. ما نیز در حوزه آموزش عالی انتظار داریم بخش تولید و صنعت به طرف دانشگاه آمده و از کمک علمی دانشگاه‌ها بهره مند شوند.

وزیر علوم در پاسخ به سوالی مربوط به اینکه برخی از موسسات آموزشی بدون اینکه کلاس برگزار کنند فقط از دانشجویان بعد از ثبت نام در موعد امتحانات آزمون می‌گیرند، گفت: تنها دانشگاه غیرحضوری ما در آموزش عالی کشور دانشگاه پیام نور است و به غیر از آن هیچ زیرنظامی نداریم که بدون حضور در کلاس آزمون برگزار کند و این تخلف است. مواردی که گزارش شده بود توسط بخش نظارت و ارزیابی برخورد شده و اگر موردی نیز باشد با آن برخورد می شود.

وزیر علوم درباره بودجه سال ۹۷ نیز گفت: با تلاش‌هایی که در اواخر سال صورت گرفت، در حوزه پارک‌های علم و فناوری که محل عملیاتی شدن نتایج تحقیقات هستند و به شکل گیری شرکت ها و استارت آپ ها منجر می شوند، توفیقات خوبی داشتیم و با حمایت نمایندگان رشد ۵۰ درصدی بودجه را در زمینه پارک های علم و فناوری داشتیم.

وی افزود: در حوزه پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها نیز رشد ۳۰ درصدی داشتیم. گرچه انتظار ما بیش از آن بود.

وی درباره ایجاد پژوهانه برای دانشجویان دکتری نیز گفت: پیگیر آن هستیم.

منبع:فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: