قیمت برق پرمصرف‌ها در کره‌جنوبی ۱۱ برابر مشترکین کم‌مصرف است

بررسی قیمت‌های برق بخش صنعتی و خانگی کره جنوبی نشان می‌دهد که در این کشور قیمت برق مشترکین پرمصرف از دیگر مشترکین بسیار گرانتر است. همچنین بخش صنعت این کشور از بخش خانگی برق ارزانتری را دریافت می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، کشور کره جنوبی که جزو چهار اقتصاد برتر قاره آسیا به شمار می‌­رود، از یک نظام شش پله­‌ای در تعرفه گذاری برق خانگی استفاده می­ کند. اما در این کشور، در بخش صنعتی و به منظور حمایت از این بخش، قیمت برق صنعتی ثابت و ارزانتر از بخش خانگی در نظر گرفته شده است.

در نظام تعرفه­ گذاری موجود بخش خانگی، قیمت برق مشترکینی که زیر ۱۰۰ کیلووات ساعت بر ماه مصرف می­ کنند، برابر ۶۰.۷ وون بر کیلووات ساعت است؛ اما قیمت برق مشترکینی که بالای ۵۰۰ کیلووات ساعت مصرف می­‌کنند برابر ۷۰۹.۵ وون بر کیلووات ساعت است؛ بنابراین قیمت برق مشترکین پرمصرف بیش از ۱۱ برابر قیمت برق مشترکین کم­ مصرف تعیین گردیده است.

مقایسه مصرف بخش خانگی و صنعتی در کره جنوبی

در سال ۲۰۱۶ بخش صنعت کره جنوبی بیش از ۵۶% از کل برق این کشور را مصرف کرده است؛ در حالی که مصرف برق بخش خانگی در حدود ۱۳% از مصرف کل بوده است.

از آنجایی که مصرف برق بخش صنعتی نسبت به بخش خانگی در طول سال به صورت پیوسته و تقریبا یکنواخت است، بیشتر بودن مصرف برق در بخش صنعت نسبت به بخش خانگی نیز منجر به افزایش ضریب بار این کشور در حدود ۷۴% شده است.

بر اساس داده‌های نیروی برق کره جنوبی (KEPCO) در سال گذشته، متوسط برق بخش صنعتی ۱۰۷.۴۱ وون بر کیلووات ساعت و متوسط برق بخش خانگی برابر ۱۲۳.۶۹ وون بر کیلووات ساعت به فروش رفته است؛ بنابراین قیمت متوسط برق بخش صنعت نسبت به بخش خانگی در حدود ۸۷% است.

قیمت گذاری برق به نفع بخش صنعتی

کیم­یانگ­رو مدیر کل سیاست انرژی صنعت در وزارت تجارت در مصاحبه با رویترز اعلام کرده بود که در حال تدوین یک نظام سه پله ­ای بر حسب زمان برای بخش صنعت است. با استفاده از این سیستم قیمت­ گذاری، قیمت برق بخش صنعت بین ۱۰.۴ تا ۱۱.۶ درصد کاهش خواهد یافت.

استفاده از تجربه کره جنوبی برای تعرفه گذاری در ایران

با جمع­ بندی مطالب فوق و مقایسه آن با نظام تعرفه ­گذاری موجود در کشور، برخی اشکالات اساسی در قیمت ­های مصوب برق چندین ساله وزارت نیرو مشاهده می­ شود که بایستی در آن‌ها اصلاحات اساسی رخ دهد.

در حال حاضر متوسط برق صنعتی کشور از برق خانگی گرانتر بوده و در حدود ۱.۴ برابر است. همچنین علیرغم پلکانی بودن برق بخش خانگی، قیمت برق تمامی مصرف­ کنندگان یارانه ­ای بوده و با افزایش میزان مصرف، میزان یارانه برق مشترکین نیز افزایش می­ یابد.

منبع: برق نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: