۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۰

سابقه تحصیلی، راه‌حلی ناکام در فرآیند حذف کنکور

درسال‌های اخیر، کسب صندلی‌های مطلوب دانشگاه‌ها تنها از طریق کنکور میسر است. برطبق قوانین اخیر، سابقه تحصیلی به عنوان جایگزین کنکور سراسری مطرح شده است اما عملاً به دلیل داشتن ضعف و معایب متعدد تبدیل به راه‌حلی غیرقابل اجرا شده است.

به گزارش عیارآنلاین، امروزه کنکور سراسری به عنوان یکی از بزرگ‌ترین آزمون‌های سرنوشت­‌ساز شناخته شده است، به ­طوری ­که بخش زیادی از جامعه و خانواده‌ها را درگیر خود کرده است. اولین کنکور سراسری در سال ۱۳۴۲ برگزار شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با افزایش تمایل مردم به بالا بردن سطح تحصیلات عالی، رقابت بر سر صندلی رایگان بهترین دانشگاه‌ها نیز افزایش یافت. به­ نحوی ­که با توجه به نمودار ذیل، در سال ۷۶ از یک میلیون و سیصد هزار داوطلب، تنها ۱۳۰ هزار نفر آن‌ها شانس ورود به دانشگاه را داشته‌اند. هم­چنین در سال­های اخیر هم‌چنان رقابت بر سر ۱۰ الی ۱۵ درصد صندلی‌های مرغوب دانشگاه‌ها وجود دارد. درنتیجه نحوه پذیرش و سنجش داطلبین اهمیت دوچندان می‌یابد.

تغییرات تعداد داوطلبین کنکور سراسری در سال‌های مختلف

وجود آسیب‌های روانی و درگیری خانواده‌ها با تبعات منفی اقتصادی و اجتماعی کنکور، قانون­گذران را واداشته است تا چندین بار قوانینی برای حذف کنکور تصویب کنند، اما متاسفانه هیچ‌کدام از این قوانین تا به‌حال اجرایی نشده است.

سابقه تحصیلی جایگزین کنکور می‌شود

علی‌رغم وجود قوانین مختلف برای اصلاح شیوه ورود داوطلیبن به دانشگاه‌ها، اما هم­چنان کنکور رتبه اول را در پذیرش داوطلبین به خود اختصاص داده است. یکی از قوانین حذف کنکور، قانونی تحت ­عنوان «پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور» بود که در سال ۸۶ توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. به­ موجب این قانون کنکور تا سال ۹۰ به طور کامل حذف می‌شد و فرآیند جذب دانشجوها از طریق سوابق تحصیلی انجام می‌گرفت. درنهایت این قانون اجرایی نشد و مجلس در سال ۹۲ اصلاحیه این قانون را تحت عنوان «سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور» تصویب کرد. براساس این قانون اثر سابقه تحصیلی بر پذیرش داوطلبین به صورت تدریجی و صعودی است؛ به­طوری که در طی مدت ۵ سال حداقل ۸۵ درصد کل ظرفیت آموزش عالی براساس سابقه تحصیلی داوطلبین صورت گیرد. این در­حالی است که کمتر از یک ماه تا سال ۹۷ مانده است و عملاً هم­چنان کنکور نقش اصلی را پذیرش داوطلبین دارد.

معایب راه حل جایگزین حذف کنکور

در حال حاضر، در رقابت میان کنکور و سابقه تحصیلی، هم­چنان کنکور روشی موفق در پذیرش داوطلبین به حساب می‌آید؛ زیرا سابقه تحصیلی دارای معایب متعددی است که آن را به­ صورت یک قانون غیرقابل­ اجرا درآورده است. یکی از مهم‌ترین معایب سابقه تحصیلی، وجود عامل انسانی در تصحیح اوراق امتحانی است. این درحالی است که کنکور به عنوان یک آزمون چهارگزینه‌ای با عامل انسانی ارتباطی ندارد. راه­حلی که در به‌کارگیری روش سابقه تحصیلی ارائه می‌شود؛ نزدیک‌سازی امتحانات نهایی به کنکور سراسری با هدف کاهش دخالت انسانی است. در حالی ­که این امر موجب می‌شود داوطلبین به جای تحمل یک مرتبه فشار روانی و استرس کنکور، به ازای هر درس، یک کنکور مجزا و غیرقابل­ جبران را طی کنند. درنتیجه نه­ تنها از معایب کنکور کم نخواهد شد که علاوه ­بر ­آن، شدت آسیب‌ها بر داوطلبین افزایش می‌یابد.

مزیت دیگر کنکور سراسری برقراری امنیت و جلوگیری از لو ­رفتن سؤالات کنکور توسط سازمان سنجش است. این فرآیند موجب افزایش اعتماد عمومی به سازمان سنجش می‌شود. درحالی­که امتحانات سراسری به­ علت تعداد فراوان شرکت‌کنندگان و دخالت عامل انسانی در برگزاری امتحانات احتمال لو­ رفتن سؤالات را افزایش می‌دهد. همان­طور که در سال‌های گذشته مواردی از لو رفتن این سؤالات مشاهده شده است.

یکی دیگر از مشکلات فرآیند جایگزینی، مشابه بودن نمرات دانش­آموزان در سطح کشور است. به عنوان نمونه، در گروه آزمایشی علوم تجربی، ۵۹۳ هزار داوطلب وجود دارد که ۲۷ هزار نفر از آن‌ها معدل بالای ۱۹٫۷۵ دارند. این­در­حالی است که نسبت ظرفیت پذیرش در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه‌ها حدود یک سوم این تعداد است. هم‌چنین نکته­ای که از آن نباید غافل شد این است که تراز علمی شهرهای کشور با یکدیگر متفاوت است. مثلاً تراز علمی کسی که در بم درس خوانده است با کسی که در تهران درس خوانده متفاوت است. درنتیجه پذیرش داوطلبین براساس سابقه تحصیلی امکان پذیر نخواهد بود.

نتیجه‌گیری

از آنجا که کنکور مهم‌ترین راهی است که داوطلبین می‌توانند از طریق آن جایگاه شغلی و درآمدی خود را بیابند؛ در نتیجه باید فرآیندی بی نقص برای ورودی دوطلبین به دانشگاه‌ها پیش‌­بینی شود. این سازوکار باید به‌گونه‌ای باشد که علم داوطلبین را در واقعیت بسنجد و در جهت تفکیک فرآیند پذیرش از سنجش پیش رود. درنتیجه با توجه به معایب ذکر شده، سابقه تحصیلی نمی‌تواند راه‌حل جامع و کاملی برای حذف کنکور باشد. درنهایت باید منتظر ماند تا سرنوشت حذف کنکور مشخص شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: