۱۶ فرو ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۹
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

محدودیت کشت گندم دارای ایراد قانونی، شرعی و فنی است

محمود زاده پیرامون مطرح شدن محدودیت کشت گندم در برخی استان‌ها گفت: محدودیت کشت گندم دارای ایراد قانونی، شرعی و حتی فنی است چرا که گندم محصولی است که به صورت دیم  در شرایط خشک و نیمه خشک کشور کشت می‌شود و درحال حاضر درآمد حاصل از کشت گندم ازجمله اصلی‌ترین منابع مالی کشاورزان است که در صورت محدود کردن کشت آن مشکلاتی برای کشاورزان ایجاد خواهد شد.

جلال محمود زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون محدودیت کشت گندم در برخی استان‌ها گفت: محدودیت کشت گندم دارای ایراد قانونی، شرعی و حتی فنی است و به لحاظ قانونی ما نمی‌توانیم مالکیت شخصی کشاورز را زیر سئوال ببریم و اجاز کشت گندم را بدون معرفی محصول جایگزین به او ندهیم.

وی ادامه داد: گندم محصولی است که به صورت دیم  در شرایط خشک و نیمه خشک کشور کشت می‌شود و درحال حاضر درآمد حاصل از کشت گندم ازجمله اصلی‌ترین منابع مالی کشاورزان است که در صورت محدود کردن کشت آن مشکلاتی برای کشاورزان ایجاد خواهد شد.

نماینده مردم سنندج در پاسخ به اینکه موافقان محدودیت کشت گندم، کم آبی را دلیل این اقدام عنوان می‌کنند گفت: گندم آب خیلی کمی مصرف می‌کند و تهدید بزرگی برای مسئله آب کشور نیست. ممانعت از کشت گندم، کشاورزان را به سمت کشت محصولات آب‌بر ترغیب می‌کند.

وی ادامه داد: تجربه نشان داده است که این قبیل سیاست گذاری‌ها نتایج مثبتی نداشته است به عنوان مثال اجرای طرح نکاشت در حوزه آبریز دریاچه ارومیه چند سالی است مطرح شده ولی تا کنون موفقیتی حاصل نشده است.

محمود زاده با بیان اینکه با محدودیت کشت گندم خودکفایی آن تحت شعاع قرار می‌گیرد گفت: این اقدام قطعا در خودکفایی گندم تاثیرگذار است و منجر به  واردات گندم از سایر کشورها خواهد شد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: