۱۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۵

چه کسی گرای افزایش سن ازدواج را می‌دهد؟

از اواسط دهه ۶۰ نرخ باروری به صورت بی‌سابقه‌ای از ۶٫۵ به ۱٫۹ رسید. برخلاف انتظار، برخی مسئولان کشور تمام تلاش خود را برای جلوگیری از افزایش جمعیت به کار بسته اند. فراکسیون زنان مجلس و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با پیگیری تصویب طرح «ممنوعیت ازدواج زیر ۱۸ سال» به دنبال این کار هستند.

به گزارش عیارآنلاین، از اواسط دهه ۶۰ با اعمال سیاست‌های کنترل جمعیتی نرخ باروری زنان سیر معکوس و نزولی پیدا کرده است. ادامه یافتن این مسیر موجب شد تا نرخ باروری به صورت بی‌سابقه‌ای از ۶٫۵  به ۱٫۹[۱] برسد. نرخ رشد جمعیتی نیز در این ۳ دهه به تبع کاهش نرخ باروری، کاهش محسوسی پیدا کرد_ سال ۱۳۹۵ نرخ رشد جمعیت کشور  به رقم ۱٫۲ رسیده است_. با توجه به وضعیت بحرانی در موضوع جمعیت، رهبرمعظم انقلاب (مدظله‌العالی) در سال ۱۳۹۱ دستور متوقف کردن سیاست‌های کنترل جمعیتی را داده‌اند و در سال ۱۳۹۳ سیاست‌های کلی جمعیت[۲] از سوی ایشان برای افزایش جمعیت کشور ابلاغ شد. به عنوان نمونه بند دوم سیاست‌های کلی جمعیتی به «رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج‌های جوان و توانمندسازی آنان در تأمین هزینه‌های زندگی و تربیت نسل صالح و کارآمد» اشاره دارد.

بعد از ابلاغ سیاست‌های جمعیتی انتظار می‌رفت که از سوی قانون‌گذاران و مدیران اجرایی کشور، قوانین و سازوکارهای موجود کشور در جهت بهبود وضعیت جمعیتی _به صورت خاص کاهش سن ازدواج و افزایش نرخ باروری_ تغییر پیدا کند و در صورت نیاز سیاستگذاری‌های جدیدی اعمال شود. اما در این چند سال برخی مسئولان کشور نه تنها در این راه قدمی برنداشته‌اند بلکه تمام تلاش خود را برای جلوگیری از افزایش جمعیت کشور به کار برده‌اند. طرح «افزایش حداقل سن ازدواج» _ممنوعیت ازدواج دختران و پسران زیر ۱۸ سال_ یکی از این اقدامات است که در حال حاضر از سوی «فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی» و «معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری» در حال پیگیری برای «قانون شدن» است. با نگاهی به آمار ازدواج‌های صورت گرفته در این بازه سنی، علت تلاش‌های این جریان به خوبی نمایان می‌شود. در سال ۱۳۸۴، ۱۷۶ هزار ازدواج بین دو گروه سنی «پسران ۲۰ تا ۲۴ سال و دختران ۱۵ تا ۱۹» سال ثبت شده که این میزان، شامل ۲۲ درصد از کل ازدواج‌های این سال بوده است، ازدواج در این دو گروه سنی بیشینه ازدواج‌های این سال را تشکیل می‌دهد. بررسی‌های آماری تا ده سال بعد نیز وجود این الگو را تایید می‌کند، به عبارتی در سال ۱۳۹۴ ، در این بازه سنی ۱۰۲ هزار ازدواج ثبت شده‌ است[۳].

تهیه‌کنندگان طرح «افزایش حداقل سن ازدواج» یک گروه‌ سنی را هدف قرار داده‌اند که بیشترین سهم ازدواج‌ها را در خود جای داده است. تصویب و اعمال این قانون آسیب‌های فراوانی به همراه خواهد داشت، یکی از این آسیب‌ها، افزایش سن ازدواج، کاهش شدیدتر نرخ باروری و در نتیجه کاهش جمعیت جوان _نیروی کار_ کشور است. نمایندگان کشور بهتر است به جای سنگ‌اندازی در جهت افزایش نیروی جوان کشور، در تلاش برای جلوگیری از سالمند شدن کشور باشند، چرا که اگر نرخ رشد زاد و ولد کشور طبق همین سیر ادامه پیدا کند در سال ۱۴۳۰ ، ۳۰ درصد [۴]جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند که نتایج فاجعه باری را در پی خواهد داشت.

[۱] _ وب سایت مرکز آمار

 [۲]_ پایگاه حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)

[۳] _ وب سایت مرکز آمار

[۴] _ همان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: