۱۸ فرو ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۷
محمدرضا صباغیان نماینده مردم مهریز و بافق در گفت و گو با عیارآنلاین:

مجلس برای حاکم شدن شفافیت، باید از خود شروع کند

محمدرضا صباغیان نماینده شهرستان‌ مهریز اخیرا با انتشار جزئیات فیش حقوقی خود، گامی در راستای شفافیت حقوق و مزایای مقامات و حاکم شدن شفافیت در کل ساختار قوه مقننه برداشت. به همین بهانه در گفت و گویی با این نماینده، نظرات وی درباره چگونگی اجرای شفافیت در قوه مقننه منعکس شده است.

به گزارش عیارآنلاین، موضوع شفافیت در حوزه‌های گوناگون اداری، اقتصادی و … یکی از الزامات پیشرفت کشورها محسوب می‌شود. الزام به شفاف شدن حوزه‌های مختلف، دستاوردهای بسیاری از جمله افزایش اعتماد عمومی به اقدامات دستگاه‌ها، کاهش امکان بروز فساد از طریق مسدود شدن راه‌های فساد و افزایش احتمال افشای آن، امکان برخورد سریع و قاطع با متخلفین و … از جمله دستاوردهای ارزشمند حاکم شدن شفافیت در ساختار حکمرانی کشورهاست.

در ایران نیز موضوع شفافیت در دستگاه‌های گوناگون مورد بحث قرار گرفته و به یکی از مطالبات عمومی مردم تبدیل شده است. در همین راستا و به عنوان نمونه، موضوع شفاف شدن دریافتی مقامات کشور در قوا و دستگاه‌های گوناگون، اکنون جزو یکی از موضوعات روز کشور است. شفاف شدن دریافتی‌های مقامات، بی‌تردید یکی از ابزارهای مقابله با ویژه خواری‌ها و البته ناکارآمدی‌ها و یکی از راه‌های پاسخگو کردن مسئولین در قبال دریافتی‌های آنان است.

یکی از مهمترین دستگاه‌ها برای اجرایی شدن شفافیت، مجلس شورای اسلامی است. مجلس شورای اسلامی به عنوان قوه ناظر بر اجرای قانون در کشور، در صورتی که خود از نظارت امتناع ورزد، تلاش برای اجرایی کردن آن در سایر دستگاه‌ها نتیجه‌ای جز شکست نخواهد داشت. به بیان دیگر قوه مقننه به عنوان متولی اصلی ریل‌گذاری پیشرفت و پیگیری اجرایی شدن آنها، باید در اولویت شفاف‌سازی قرار گیرد. در همین راستا، دیروز (۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۷) محمدرضا صباغیان بافقی، نماینده مردم شهرستان‌های مهریز، ابرکوه، بافق، بهاباد و خاتم در دوره دهم مجلس شورای اسلامی، جزئیات دریافتی خود را در سال ۹۵ و ۹۶ در دسترس مردم قرار داد. در همین راستا عیارآنلاین در گفت و گویی کوتاه، از چند و چون این اقدام جویا شده و پیرامون حاکم شدن شفافیت در کل قوه مقننه نظرات وی را منتشر می‌کند.

محمدرضا صباغیان در پاسخ به چگونگی تسری این اقدام به کل نمایندگان مجلس و اجرایی شدن شفافیت در کل ساختار قوه مقننه ابراز داشت: «این اقدام باید برای همه مجلس انجام شود. اگر مطالبه مردمی در این موضوع وجود داشته باشد، این اتفاق خواهد افتاد. طبیعتا مجلس هم زمانی می‌تواند از سایر ارگان‌ها مطالبه کند که شفافیت را از خود شروع کرده باشد. اگر مجلس شفاف باشد، قطعا تنها مرجعی است که می‌تواند از سایر قوا هم با توجه به سامانه حقوق و مزایا که ایجاد شده، اجرای این مطالبه را پیگیری کند».

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس دهم درباره موضوع شفاف شدن آرای نمایندگام مجلس گفت: «بی‌تردید اگر در موضوع آرای نمایندگان شفافیت صورت گیرد، راه برای بسیاری از معاملات پشت پرده بسته خواهد شد». وی ادامه داد: «مردم باید بدانند که به چه کسی رای داده‌اند و نماینده‌ها هم باید بدانند که آرای آنها در معرض دید و قضاوت مردم قرار می‌گیرد».

نماینده حوزه مهریز استان یزد افزود: «با حاکم شدن شفافیت آراء در مجلس، نمایندگان ملزم خواهند شد که در رای‌گیری‌ها حاضر شوند و دقت عمل لازم را داشته باشند. نتیجه چنین شرایطی آن است که نماینده مجبور خواهد شد به گونه‌ای رای دهد که به نفع مردم باشد».

وی در پایان خاطرنشان کرد: «موضوع شفافیت باید به مطالبه عمومی تبدیل شود؛ چرا که مطالبه مردم می‌تواند به اجرایی شدن شفافیت کمک بسیاری کند».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: