۹ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۳
مجری طرح دانه‌های روغنی:

شورای اقتصاد نباید با تعلل در اعلام قیمت خرید تضمینی، فرایند کاهش وابستگی به واردات را کند کند

مهاجر: پیش بینی تولید امسال کلزا حدود ۳۵۰ هزار تن است که این رقم ۲ برابر تولید سال پیش است. این مقدار تولید هفت برابر بیشتر از سال ۱۳۹۴ است. شورای اقتصاد نباید با تعلل در اعلام قیمت خرید تضمینی، فرایند کاهش وابستگی به واردات دانه های روغنی به کشور را کند کند. وابستگی کشور به واردات دانه های روغنی در سه سال اخیر از ۹۶درصد به ۸۲ درصد کاهش یافته است. با پیش بینی تولید ۳۵۰ هزار تن دانه روغنی کلزا در سال جاری ،حدود ۴۰۰میلیون دلار صرفه جویی ارزی خواهیم داشت. نرخ خرید تضمینی هرکیلوگرم دانه روغنی سال گذشته ۲هزار و ۷۸۳ هزارتومان از سوی شورای اقتصاد تعیین شد.

به گزارش عیارآنلاین، مجریان طرح گندم و دانه های روغنی کشور که امروز پنجشنبه عباس کشاورز معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی را در بازدید از مزارع بهشهر استان مازندران همراهی می کردند، گفتند: امیدواریم دولت اشتباه فاحش سال های ۹۰ تا ۹۲ در اعلام نکردن قیمت و خرید تضمینی دو محصول گندم و کلزا را تکرار نکند.
آنان اظهار کردند: شورای اقتصاد باید بر اساس مصوبه مجلس، قبل از برداشت این محصولات خرید تضمینی را با افزایش برابر با نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی، انجام دهد.

**پیش بینی ۱۳میلیون تن گندم در سال جاری
مجری طرح گندم کشور و مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه برآورد اولیه تولید گندم در سال جاری ۱۳میلیون تن است، گفت: نخستین برداشت گندم در منطقه ‘ سرباز’ استان سیستان و بلوچستان سه روز پیش آغاز شده است.
اسماعیل اسفندیاری پور با بیان اینکه در حال حاضر علی الحساب گندم توسط دولت خریداری می شود، اظهار داشت: به رغم کم بارشی در تمام مناطق کشور ، اما وضعیت رویشی گندم مطلوب و رضایتبخش است.
وی با تاکید بر این نکته که دولت باید از طریق شورای اقتصاد قیمت تضمینی را اعلام کند، گفت: نرخ پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی برای خرید تضمینی امسال با ۱۰ درصد افزایش از قرار هر کیلوگرم ،یکهزارو ۴۳۰ تومان است.
مجری طرح گندم کشور گفت : انگیزه و علاقمندی گندمکاران فقط با اعلام به موقع قیمت تضمینی و خرید آن است تا خود اتکایی به این محصول استراتژیک تقویت شود.
وی تاکید کرد : دولت نباید اشتباه فاحش سال های ۹۰ تا ۹۲ را تکرار کند تا منجر به واردات هفت میلیون تنی گندم شود.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی اقدامات حمایتی در کشت گندم را بسیار ضروری عنوان کرد و گفت: حمایت و پشتیبانی، توجه به سیاست گذاری درست در سطوح ملی، درآمد مناسب برای کشاورز و پیگیری و پشتکار همه عوامل تولید گندم می تواند در خودکفایی گندم به نتایج مطلوب تر ،بیانجامد.
**۲برار شدن تولید دانه روغنی کلزا کشور در سال جاری
مجری طرح خودکفایی دانه های روغنی در کشور نیز گفت : پیش بینی تولید امسال کلزا حدود ۳۵۰ هزار تن است که این رقم ۲ برابر تولید سال پیش است.
علیرضا مهاجر با بیان اینکه این مقدار تولید هفت برابر بیشتر از سال ۱۳۹۴است، تاکید کرد: شورای اقتصاد نباید با تعلل در اعلام قیمت خرید تضمینی ، فرایند کاهش وابستگی به واردات دانه های روغنی به کشور را کند کند.
وی با بیان اینکه وابستگی کشور به واردات دانه های روغنی در سه سال اخیر از ۹۶درصد به ۸۲ درصد کاهش یافته است، گفت: با پیش بینی تولید ۳۵۰ هزار تن دانه روغنی کلزا در سال جاری، حدود ۴۰۰میلیون دلار صرفه جویی ارزی خواهیم داشت.
وی گفت: امیدواریم دولت با افزایش ۱۰ درصدی قیمت کلزا نسبت به سال قبل هر چه زودتر قیمت این محصول استراتژیک را اعلام کند.
نرخ خرید تضمینی هرکیلوگرم دانه روغنی سال گذشته ۲هزار و ۷۸۳ هزارتومان از سوی شورای اقتصاد تعیین شد.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: