۱۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۷

چین به دنبال حذف دلار در معاملات نفتی خود است

منابع آگاه به رویترز گفتند چین نخستین گام‌ها را برای پرداخت پول واردات نفت به یوآن به جای استفاده از دلار آمریکا برداشته است. تغییر دادن جریان بخشی از معاملات نفتی جهان به یوآن، تحول عظیمی محسوب می‌شود. نفت پرمبادله‌ترین کالای جهان است و ارزش تجارت سالانه آن به ۱۴ تریلیون دلار می‌رسد که نزدیک به تولید ناخالص داخلی چین در سال گذشته است. دو منبع آگاه اظهار کردند یک برنامه آزمایشی برای پرداخت پول واردات نفت با استفاده از یوآن ممکن است تا نیمه دوم سال میلادی جاری به اجرا گذاشته شود.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از سه منبع آگاه در شرکت‌های مالی گفت: رگولاتورها از شماری از موسسات مالی درخواست کرده‌اند تعیین قیمت واردات نفت چین به یوآن را آغاز کنند. چین دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان است و در سال ۲۰۱۷ از آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ واردکننده نفت جهان پیش افتاد. تقاضای این کشور برای نفت، عامل تعیین‌کننده در قیمت‌های نفت جهانی است. تحت این برنامه که به بحث گذاشته شده است، پکن می‌تواند احتمالا خرید از روسیه و آنگولا را آغاز کند. روسیه و آنگولا مانند چین مشتاق هستند برتری جهانی دلار را بشکنند. این دو کشور به همراه عربستان از بزرگ‌ترین‌ صادرکنندگان نفت به چین هستند. این اقدام گام مهمی در احیای استفاده از ارز دومین اقتصاد بزرگ جهان برای پرداخت‌های خارجی است. اگر این اقدام موفقیت آمیز باشد، ممکن است پرداخت پول کالاهای دیگر شامل فلزات و مواد خام معدنی به یوآن را به‌دنبال داشته باشد. هر سه منبع آگاه که مایل نبودند نامشان فاش شود، به رویترز گفتند: این طرح‌ها هنوز در مراحل اولیه قرار دارد. مقامات برخی از شرکت‌های نفتی دولتی چین گفته‌اند در مورد چنین برنامه‌هایی مطلع نیستند.

این برنامه‌ها با راه‌اندازی نخستین معاملات آتی نفت چینی در شانگهای مصادف شده است که بسیاری انتظار دارند به سومین قیمت پایه جهانی پس از نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت تبدیل شود. قرارداد نفتی جدید شانگهای به یوآن معامله می‌شود. به گفته سوشانت گوپتا، مدیر تحقیقات در شرکت مشاوره انرژی «وود مک کنزی»، علاوه بر اینکه چین نفوذ بیشتری بر قیمت‌های نفت جهانی پیدا می‌کند، این اقدام به دولت چین در تلاش برای جهانی‌سازی یوآن کمک خواهد کرد. شرکت «یونی‌پک» که بازوی بازرگانی شرکت سینوپک – بزرگ‌ترین‌ پالایشگاه آسیا- است، نخستین قرارداد برای واردات نفت خاورمیانه را امضا کرده که بر مبنای قرارداد معاملات آتی جدید شانگهای قیمت‌گذاری شده است. بانک آمریکایی گلدمن ساکس به مشتریان اعلام کرده که موفقیت قراردادهای نفتی شانگهای، به شکل غیرمستقیم به گسترش استفاده از ارز چین کمک خواهد کرد.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: