بر پایه آخرین آمارهای وزارت نیرو، بازدهی نیروگاه های کشور حدود ۳۸٫۵ درصد است

برنامه دولت دوازدهم، افزایش بازدهی نیروگاه های حرارتی به دستکم ۴۰ درصد است. با نرخ بازدهی کنونی (۳۸٫۵ درصد)، بازدهی نیروگاه های ایران از نیروگاه های هند، امارات، عربستان، عراق، افغانستان و پاکستان بیشتر شده است.یکی دیگر از مسائل مربوط به نیروگاه های کشور، سوخت مصرفی آنهاست. پارسال سوخت مصرفی ۸۸,۵ درصد نیروگاه ها گاز طبیعی، ۶,۵ درصد گازوییل و پنج درصد مازوت بود.

به گزارش عیارآنلاین، با افزایش ظرفیت بخش نیروگاه های برق حرارتی، ظرفیت نصب شده در این بخش به ۷۸ هزار و ۳۳۲ مگاوات رسید.
‌این ظرفیت های جدید نیروگاهی با بهره‌برداری نیروگاه هایی از جمله شیروان، سمنگان، تابان، پرند و بهبهان ایجاد شد.
پارسال در طرح های اقتصاد مقاومتی تکمیل و بهره‌برداری از سه هزار مگاوات نیروگاه حرارتی جدید تکلیف شده بود که براساس برنامه باید تا پایان سال به بهره برداری می‌رسید و به شبکه سراسری برق متصل می‌شد.
به باور برخی کارشناسان، علت اصلی محقق نشدن یک هزار و یکصد مگاوات ظرفیت باقیمانده (مابه التفاوت یک هزار و ۹۰۴ اجرایی تا سه هزار مگاوات ظرفیت تکلیف شده) پیاده نشدن ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید و نیز کمبود منابع مالی است.
بر اساس این ماده قانونی باید با ساخت بخش بخار نیروگاه ها، سوختِ صرفه‌جویی شده یا مبلغ معادل آن به سرمایه‌گذاران پرداخت شود اما این مهم در قانون بودجه امسال لحاظ نشد و اعتبار کافی نیز برای طرح اختصاص نیافت.

** بازدهی ۳۸٫۵ درصدی نیروگاه ها
بر پایه آخرین آمارهای وزارت نیرو، بازدهی نیروگاه های کشور حدود ۳۸٫۵ درصد است.
آنگونه که مسولان وزارت نیرو به ایرنا تاکید کرده اند برنامه دولت دوازدهم، افزایش بازدهی نیروگاه های حرارتی به دستکم ۴۰ درصد است.
با نرخ بازدهی کنونی (۳۸٫۵ درصد)، بازدهی نیروگاه های ایران از نیروگاه های هند، امارات، عربستان، عراق، افغانستان و پاکستان بیشتر شده است.
یکی دیگر از مسائل مربوط به نیروگاه های کشور، سوخت مصرفی آنهاست.
پارسال سوخت مصرفی ۸۸,۵ درصد نیروگاه ها گاز طبیعی، ۶,۵ درصد گازوییل و پنج درصد مازوت بود.
هر یک درصد افزایش بازدهی نیروگاهی به کاهش ۱۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تن انتشار دی اکسید کربن ناشی از مصرف سوخت منجر می شود و در مقایسه با حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال هزینه سالیانه، ۵۰۰ میلیون دلار صرفه جویی در مصرف انرژی دارد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: