۱۵ فرو ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۷
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

مدیریت آب بخش کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی داده شود

وقف‌چی با بیان اینکه در اختیار گرفتن مدیریت آب بخش کشاورزی باید یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های وزارت جهاد کشاورزی باشد گفت: ما معتقدیم مدیریت تولید و مصرف آب بخش کشاورزی باید در اختیار وزارت جهاد کشاورزی باشد. اگر این‌ها در کنار یکدیگر و در یک وزارتخانه باشند، قطعا در مدیریت آب این بخش مشکلی نخواهیم داشت. 

علی وقف‌چی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون مدیریت آب بخش کشاورزی گفت: وقتی یک مجموعه‌ای مصرف کننده کلان کالایی است قطعا در مدیریت آن هم باید سهمی داشته باشد. می‌گویند بیش از ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و به دنبال آن بحران کمبود آّب را مطرح می‌کنند که به اعتقاد بنده درست نیست، چراکه ما بحران آب نداریم بلکه بحران مدیریت آب داریم. مدیریت صحیح آب این است که مصرف کننده آن سهمی در مدیریت آن داشته باشد.
وی ادامه داد: متاسفانه در کشور نه در مدیریت آب و نه در استفاده از روش‌ها و تکنولوژی‌های جدید آب به دنبال تحول نیستیم. از ۲۰ سال پیش آبیاری تحت فشار را در کشاورزی شروع کردیم اما تا امروز بدون هیچ تلاشی در عرصه نوآوری، هنوز از همان روش استفاده می‌کنیم درحالیکه آبیاری تحت فشار در همه نقاط کشور با خصوصیات اقلیمی مختلف قابل تجویز به صورت یکسان نیست.

نماینده مردم زنجان با بیان اینکه در ۵۰ سال گذشته به اندازه مصرف چند صد سال از منابعی آبی خود استفاده کرده‌ایم گفت: باید از ظرفیت‌های دیگر کشور همچون آبخیزداری، سوپر جاذب‌ها، بارور کردن ابرها، گسترش گلخانه‌ها و ترویج مدل‌های نوین در کشت دیم جهت حفاظت همزمان از منابع آب و خاک استفاده کنیم.

وقف‌چی با بیان اینکه در اختیار گرفتن مدیریت مصرف آب بخش کشاورزی باید یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های وزارت جهاد کشاورزی باشد گفت: ما معتقدیم مدیریت تولید و مصرف آب بخش کشاورزی باید در اختیار وزارت جهاد کشاورزی باشد. اگر اینها در کنار یکدیگر و در یک وزارتخانه باشند، قطعا در مدیریت آب این بخش مشکلی نخواهیم داشت. یکپارچی مدیریت و تولید آب از اهمیت بالایی برخوردار است. بحث تولید و مصرف آب باید همگام و همراه باهم باشند و در تصمیمیم گیری‌ها، یکپارچی لازم وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر در فعالیت‌های آبخیزداری که ازجمله مهم‌ترین اقدامات فنی جهت استفاده بهینه و تولید آب است، مدیریت آب در اختیار یک وزارتخانه و انجام فعالیت‌های آبخیزداری در اختیار وزارتخانه دیگر است که به اعتقاد بنده دارای ایرادات متعددی است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان تصریح کرد: اگر دولت، برنامه‌ای جهت تغییر ساختار سازمانی مدیریت آب بخش کشاورزی با محوریت وزارت جهاد کشاورزی داشته باشد، مجلس شورای اسلامی، آمادگی‌های لازم جهت همراهی در این زمینه را دارد.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: