۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۶

ایران دومین کشور دنیا در نرخ رشد توسعه زیرساخت‌های ارتباطی

مطابق گزارش سازمان جهانی مخابرات International Telecommunication Union، جمهوری اسلامی ایران در سالی که گذشت (سال ۹۶)، بیشترین نرخ رشد توسعه زیرساخت‌های ارتباطی را در منطقه آسیا تجربه کرده و رتبه دومین کشور دنیا در نرخ رشد توسعه زیرساخت‌های ارتباطی را از آن خود کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، مطابق گزارش سازمان جهانی مخابرات International Telecommunication Union، جمهوری اسلامی ایران در سالی که گذشت (سال ۹۶)، بیشترین نرخ رشد توسعه زیرساخت‌های ارتباطی را در منطقه آسیا تجربه کرده و رتبه دومین کشور دنیا در نرخ رشد توسعه زیرساخت‌های ارتباطی را از آن خود کرده است.

در آخرین گزارش سالانه این نهاد بین‌المللی بر اساس نمایه توسعه اطلاعات و فناوری ارتباطات (IDI) در سال ۲۰۱۶، ایران با امتیاز کلی ۵/۵۸ پس از نامیبیا بیشترین رشد را در جهان داشته است. سال گذشته امتیاز ایران ۵/۰۴ بوده است.
لازم است ذکر شود که رتبه دوم ایران در واقع مربوط به رشد است، وگرنه رتبه کلی ایران میان تمام کشورهای جهان در سال ۲۰۱۶ با ۴ پله صعود نسبت به سال قبل ۸۱ است.
در این گزارش عنوان شده است که وضعیت ایران در زمینه‌هایی چون تلفن ثابت، برخورداری از رایانه شخصی، دسترسی به اینترنت خانگی، استفاده شخصی از اینترنت، بهتر از متوسط جهانی است. حتی قیمتِ استفاده از اینترنتِ پهن‌باند و موبایل (نسبت به متوسط درآمد ملی)‌ به مراتب کمتر از متوسط جهانی است. اما در زمینه پوشش ۳G و LTE و همین طور پهنای باند اینترنت، ایران حتی از متوسط آسیا هم فاصله دارد. به عنوان مثال سرانه پهنای باند در ایران در سال ۲۰۱۶ (۱۵/۲ کیلوبیت بر ثانیه به ازای هر کاربر) یک سوم متوسط سرانه آسیا و یک پنجم متوسط جهانی است.

جمع‌بندی

آخرین گزارش اتحادیه بین‌المللی ارتباطات تایید می‌کند، ایران طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶، با پیشرفت ۰/۵۴ امتیازی در دنیا دوم و در میان کشورهای آسیایی اول است. این البته به معنی آن نیست که ایران در ردیف کشورهای پیشرفته است. ایران در میان ۱۷۶ کشور در جایگاه ۸۵ قرار دارد که به نسبت سال ۲۰۱۵، ۴ پله ارتقا پیدا کرده است.
نگاهی به فهرست کشورهایی که بیشترین پیشرفت را داشته‌اند نشان می‌دهد، اغلب کشورهای کمتر توسعه‌یافته بیشترین پیشرفت را داشته‌اند. در این میان کمتر اثری از کشورهای توسعه‌یافته که به مرحله نسبتا پایداری رسیده‌اند، به چشم نمی‌خورد. نامیبیا، ایران، گابون، لائوس، قبرس، اندونزی، بولیوی، تیمور شرقی، ترکیه، چین، میانمار، ازبکستان و نیکاراگوئه در صدر این جدول قرار دارند.
از سوی دیگر نگاهی به جزییات نشان می‌دهد، وضعیت پیشرفت ایران، متوازن نیست. به عنوان مثال پوشش تلفن ثابت در ایران تقریبا سه برابر میانگین جهانی است، یا میزان برخورداری ایرانیان از کامپیوتر شخصی ۴۰ درصد بیشتر از میانگین کشورهای آسیایی است، اما در زمینه پهنای باند، سرانه ایرانیان یک پنجم متوسط دنیا و یک سوم متوسط کشورهای آسیایی است.
شاخص‌های ITU برای پیشرفت زیرساخت‌های ارتباطی استانداردهای کمی‌اند که بر اساس آنها می‌توان با اطمینان گفت ایران پیشرفت نسبتا چشمگیری داشته و در مقام دوم کشورهای جهان قرار دارد که بیشترین توسعه را در زمینه‌های مختلف داشته‌اند.
متن کامل گزارش ITU را از اینجا بخوانید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: