۱۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۶

۱.۳ میلیارد دلار سرمایه خارجی بعد از برجام جذب بخش نفت ایران شد

به گفته تحلیلگران موسسه مشورتی وود مکنزی، تنها حدود ۱.۳ میلیارد دلار سرمایه خارجی در طی ۲ سال جذب بخش نفت و گاز ایران شده که آن هم عمدتا از سوی چینی ها بوده است.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از وال استریت ژورنال، شرکت های بزرگ نفتی جهان ترجیح می دهند به جای سرمایه گذاری در بخش انرژی ایران، پول های خود را در جیبشان نگه دارند.

شرکت های بین المللی عمدتا به دلیل تهدیدات دولت ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته ای و وضع مجدد تحریم های نفتی از حضور در ایران خودداری می کنند.

مقامات ایرانی پیش بینی می کردند که تا الان توافق هسته ای منجر به جذب ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید به بخش نفت و گاز کشور شود. اما به گفته تحلیلگران موسسه مشورتی وود مکنزی، تنها حدود ۱.۳ میلیارد دلار سرمایه در طی ۲ سال به این بخش تزریق شده که آن هم عمدتا از سوی چینی ها بوده است.

تنها چند شرکت معدود نظیر توتال فرانسه، خودروسازی پژو و هواپیماسازی بوئینگ راه هایی را برای انعقاد قرارداد در ایران یافته اند، اما مابقی شرکت ها همچنان در حاشیه مانده اند.

روند کند جذب سرمایه گذاری مقامات ایرانی را ناامید کرده و موجب شده تا آنها آمریکا را به ترویج ترس و عدم قطعیت در مورد ایران متهم کنند.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران در مصاحبه ای گفت: «من راضی نیستم… اما ما داریم تلاش می کنیم و من خوش بین هستم.»

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: