۱۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۴

امکان تحقق وعده دو ماهه اعطای وام صندوق توسعه ملی به پالایشگاه ستاره خلیج فارس کم است

تامین منابع مالی مهم‌ترین دلیل طولانی شدن روند ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس است و تحقق دستور رئیس‌جمهور مبنی بر پرداخت وام از صندوق توسعه ملی به این پالایشگاه تا پایان امسال با توجه به سابقه این صندوق، دور از ذهن به نظر می‌رسد.

به گزارش عیارآنلاین، پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین تولیدکننده میعانات گازی در جهان شناخته می‌شود که با راه‌اندازی هر سه فاز آن، ۳۶ میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو ۴ به ظرفیت تولید داخل افزوده خواهد شد.

از آغاز ساخت این پالایشگاه ۱۲ سال می‌گذرد و عوامل مختلفی منجر به طولانی شدن روند ساخت آن شده است. با توجه به یادداشت تحلیلی شبکه کانون‌های تفکر ایران (ایتان) درباره سناریوهای مالی پیشنهادی برای تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس که اواخر آذرماه منتشر شد، تا پایان سال ۹۵ در مجموع بالغ بر ۳.۴۶ میلیارد یورو به این پروژه پالایشگاهی تزریق شده اما مجموع هزینه پروژه برای سهامداران با احتساب بدهی ناشی از سود تسهیلات بانکی دریافتی به ۴.۳ میلیارد یورو رسیده است. این منابع مالی تاکنون به ۳ شیوه زیر تامین شده است:

مسئولان و کارشناسان، کمبود منابع برای تامین منابع مالی فوق  را مهمترین علت تاخیر در بهره‌برداری از این پروژه بیان می‌کنند.سرانجام در ابتدای سال جاری اولین فاز این پالایشگاه با تولید روزانه ۳ میلیون لیتر بنزین به بهره‌برداری رسید و اواخر پاییز امسال، تولید این فاز به ۱۲ میلیون لیتر در روز رسید. اما روند کند تامین مالی آن موجب شد تا ساخت سایر فازهای آن نیز با کندی پیش برود.

*روند ۲ ساله تامین مالی از صندوق توسعه ملی تکرار می‌شود؟

 طبق گفته علیرضا صادق آبادی معاون وزیر نفت برای حل مشکل تامین مالی پالایشگاه ستاره خلیج فارس به دستور ریاست محترم جمهور قرار است تا پایان سال ۹۶ وام ۲۶۰ میلیون یورویی از محل صندوق توسعه ملی برای تسریع در روند بهره‌برداری از این پالایشگاه اختصاص یابد. همچنین در ۲۶ دی ماه سال جاری در اولین جلسه پس از انتخاب شهیدزاده به عنوان رئیس جدید صندوق توسعه ملی، تسریع در پرداخت تسهیلات مورد نیاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس به تصویب اعضای هیئت امنای این صندوق رسید.  محمد حسینی عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در هیئت امنای این صندوق در این باره گفت: «موضوع وام پالایشگاه ستاره خلیج فارس در جلسه اخیر صندوق توسعه مورد بررسی و تصویب اعضا قرار گرفت.»

  در همین راستا مهدی دوستی مجری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در یکی برنامه رادیویی در اواسط بهمن ماه ۹۶ درباره آخرین وضعیت پرداخت وام ۲۶۰ میلیون یورویی از محل صندوق توسعه ملی با اشاره به دستور ویژه رئیس جمهور در این زمینه گفت: «به ما هم قول داده‌اند که اولین پرداخت را در بهمن ماه سال جاری داشته باشند.»

پیش از این هدایت‌الله خادمی، نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز از دستور رئیس جمهور و نامه مجلس برای پرداخت وام ۲۶۰ میلیون یورویی از محل منابع صندوق توسعه ملی خبر داده بود. همه این تحولات در حالی صورت می‌گیرد که پالایشگاه ستاره خلیج فارس در گذشته نیز سابقه دریافت وام از محل صندوق توسعه ملی و پیش از آن دریافت وام از صندوق ذخیره ارزی را دارد.

در سال ۹۲ و با روی کار آمدن دولت یازدهم برای تسریع در روند ساخت این پالایشگاه راهبردی، ۶۵۰ میلیون یورو از منابع صندوق توسعه ملی به این پروژه اختصاص یافت اما تحقق و پرداخت این مبلغ دو سال به طول انجامید و در سال ۹۴ عملیاتی شد. سرانجام با توجه به عدم تحقق فاینانس‌ خارجی که در آغاز پروژه پیش‌بینی شده بود، ۸۴۷ میلیون یورو توسط این دو صندوق پرداخت شد. علت طولانی شدن روند دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی این است که هر پروژه برای دریافت تسهیلات باید مراحل زیر را طی نماید که روند زمان‌بری است.

با توجه به روند طولانی اعطای وام از صندوق توسعه ملی که توضیح داده شد، احتمال طولانی شدن فرآیند تخصیص این وام به پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز وجود دارد. باید دید آیا وعده مسئولان مبنی بر پرداخت دوماهه این وام از صندوق توسعه ملی محقق خواهد شد یا پرداخت این وام مشابه موارد دیگر، ماه ها به طول می انجامد و در نتیجه، شاهد تاخیر قابل توجه در راه اندازی فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و کاهش واردات بنزین کشور خواهیم بود؟

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: