تفاهمنامه همکاری معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری و ایدرو ا هدف توسعه صنعت امضا شد

معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) با هدف توسعه صنعت و اشتغال پایدار در مناطق کمتر توسعه یافته و روستایی، تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

به گزارش عیارآنلاین، این تفاهمنامه با استفاده از تسهیلات قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در منطقه روستایی بین «سیدابوالفضل رضوی» معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و «منصور معظمی» رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) منعقد شد.
اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری صنعتی از سوی بخش غیردولتی، ایجاد اشتغال پایدار و رونق تولیدات صنعتی در شهرهای دارای کمتر از ۱۰ هزار نفر جمعیت و مناطق محروم روستایی، با حمایت و تسهیل گری ایدرو از اهداف این تفاهمنامه همکاری عنوان شد.

** توجیه اقتصادی طرح ها با ایدرو
در این آیین رییس هیات عامل ایدرو گفت: یکی از دغدغه های دولت، توجه بیشتر به روستاها و مناطق کمتر برخوردار است که با این تفاهمنامه بخشی از نگرانی ها در این زمینه برطرف می شود.
به گفته معظمی که معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت است، با این توافق بخش خصوصی برای استفاده از تسهیلات ارزان قیمت فرصت می یابد و از آغاز سال آینده، طرح های مطالعه شده و پروژه هایی که در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها تهیه شده است برای عملیاتی شدن فراخوان می شود.
وی تاکید کرد ایدرو به روستاییان و عشایر کمک می کند طرح هایی را برای مناطق خود برگزینند که توجیه اقتصادی داشته باشد.
معظمی تصریح کرد: مجوز اعطای یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای تسهیلات ارزان قیمت از محل صندوق توسعه ملی در این تفاهمنامه اخذ شده است که ایدرو نقش حمایتی و مردم نقش اصلی را دارند.
«انواع طرح های کشاورزی، صنعتی، معدنی و های تک برای بخش های روستایی و عشایری پیش بینی شده اما تعیین توجیه اقتصادی طرح ها بر عهده ایدروست».
وی تصریح کرد: تاکنون یکصد طرح از سوی ایدرو و مطابق سیاست های این سازمان مورد مطالعه قرار گرفته و تقریبا در همه استان ها پیش بینی شده است.

** ایجاد ۲۸۰ هزار شغل جدید از محل اعطای این تسهیلات
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری نیز در این آیین گفت: روستاییان و عشایر از سرمایه های جامعه اند که متاسفانه در سال های گذشته کمتر مورد توجه قرار گرفته اند.
رضوی بیان داشت: بررسی های جهانی حاکی از حذف شدن چهار میلیون تا هشت میلیون شغل در سطح جهانی تا سال ۲۰۳۰ و جایگزینی ۲٫۵ تا سه میلیون شغل جدید است؛ در این پیوند، ایدرو یکی از سازمان هایی است که می تواند ایجادکننده مشاغل جدید در کشور باشد.
وی اظهار داشت: مطابق بررسی به عمل آمده از سوی دولت تدبیر و امید، نبود شغل مناسب و نبود درآمدزایی کافی خانوارها، عوامل اصلی مهاجرت روستاییان و عشایر به شهرهاست، بر این اساس پیگیری برای جبران عقب ماندگی ها از سال ۹۴ آغاز شد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ادامه داد: آذرماه ۹۵ معاون اول رییس جمهوری در نامه ای به رهبر معظم انقلاب، خواستار استفاده از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری از محل صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاییان و عشایر شد که در شهریور ۹۶ به تصویب دولت رسید و برای اجرا ابلاغ شد.
وی خاطرنشان کرد: این اعتبار به ارزش ریالی ۱۲۰ هزار میلیارد ریالی و همچنین ۱۰ هزار میلیارد ریالی از سوی بانک های سینا و پارسیان، با کارمزد ۶ درصدی در اختیار روستاییان و عشایر و با کارمزد چهار درصدی در اختیار روستاییان و عشایر مرزنشین قرار خواهد گرفت که با توجه به اندک بودن سود این تسهیلات، فرصتی برای بخش خصوصی خواهد بود.
رضوی در پاسخ به ایرنا بیان داشت: امروز از هر پنج نفر روستایی و عشایر کشور، یک نفر از تحصیلات دانشگاهی برخوردار است و بر این اساس، می توان توسعه خوبی برای این مناطق یا حضور این افراد از محل اعتبارات یاد شده متصور بود.
وی خاطرنشان کرد: امضای این تفاهمنامه هیچ مغایرتی با تفاهمنامه های این معاونت با بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) نداشته، بلکه همسو با آنهاست.
این مسئول تصریح کرد: با در نظر داشتن متوسط ۵۰۰ میلیون ریالی ایجاد یک شغل در کشور، انتظار می رود ۲۸۰ هزار شغل جدید از محل اعطای این تسهیلات ایجاد شود.
وی ادامه داد: تسهیلات یاد شده تا سقف ۶۰ میلیارد ریال به متقاضیان اعطا می شود که علاوه بر سه سال تنفس، در ۶ سال (در مجموع ۹ سال) از سوی متقاضیان پرداخت خواهد شد.
به گزارش ایرنا، هفته گذشته نیز توافقنامه ای در اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی با هدف بهره مند شدن معادن و صنایع معدنی کشور بین وزارت صنعت معدن و تجارت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در محل سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به امضا رسید.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: