عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

در صورت تهدید کشاورزی ایران به وسیله UPOV با آن مخالفت می‌کنیم

نوری پیرامون لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون حمایت از ارقام جدید گیاهی( UPOV) گفت: بایستی با دقت بیشتر این مسئله را مدنظر قرار دهیم و ببینیم که چطور می توانیم آن را مدیریت کنیم. اگر پیوستن به این کنوانسیون تهدیدی برای کشاورزی ایران باشد قطعاً با آن مخالف خواهیم کرد.

سید راضی نوری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون تصویب  لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون حمایت از ارقام جدید گیاهی (UPOV) گفت: استفاده از بذرهای اصلاح شده غیر تراریخته که در برابر خشکسالی مقاوم و دارای بهره‌وری بالایی باشند اقدام مفیدی است. ولی موضوع پیوستن ایران به کنوانسیون حمایت از ارقام جدید گیاهی (UPOV) دارای ابعاد وسیعی می‌باشد و نمی‌شود به راحتی نسبت به آن تصمیم گرفت.

وی ادامه داد:  در کمیسیون کشاورزی این مسئله  به صورت کامل مورد بحث قرار نگرفته و مرزهای دقیق آن مشخص نشده است به همین دلیل باید مطالعات بیشتری بر روی آن صورت گیرد.

نماینده مردم شوش پیرامون اثرات مخرب پیوستن به کنوانسیون حمایت از ارقام جدید گیاهی گفت: پیوستن به این کنوانسیون می‌تواند منجر به افزایش هزینه‌های تولید محصولات کشاورزی برای روستاییان شود و این احتمال وجود دارد تا در تامین بذر مورد نیاز کشور وابستگی دائمی داشته باشیم.

نوری در پایان تصریح کرد: بایستی با دقت بیشتر این مسئله را مدنظر قرار دهیم و ببینیم که چطور می توانیم آن را مدیریت کنیم. اگر پیوستن به این کنوانسیون تهدیدی برای کشاورزی ایران باشد قطعاً با آن مخالف خواهیم کرد.

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: