رئیس شورای عالی نظام پزشکی:

کمبود نیروی انسانی وجود ندارد و به تعداد کافی پزشک داریم

فاضل: در حال حاضر کمبود نیروی انسانی قطعاً وجود ندارد و به تعداد کافی پزشک داریم، منتهی چون در توزیع مناسب فارغ‌التحصیلان گروه‌های پزشکی توانایی نداریم، هنوز وابستگی عمده‌ای به خدمات طرح پزشکان داریم. مسئله این است که در هر مقطع تحصیلی فارغ‌التحصیلان گروه‌های پزشکی باید دو یا سه سال خدمات طرح را انجام بدهند که گاهی قسمت عمده‌ای از عمر فعال پزشک را اشغال می‌کند و نکته عمده و قابل‌ذکر دراین‌ارتباط این است که در دوره طرح پزشکان اجازه ایجاد مطب را ندارند و از طرف دیگر پرداخت کارانه آنان گاهی با یک سال تأخیر پرداخت می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر ایرج فاضل رییس کل نظام پزشکی درپاسخ به این سئوال که قراربود تعرفه های پزشکی درسال آینده براساس کتاب ارزش نسبی خدمات تعیین شود سازمان نظام پزشکی چه اقدامی در این ارتباط انجام داده است،گفت : تعرفه‌های پزشکی همیشه در سال‌های گذشته بامشکلاتی مواجه بوده است و کماکان هم این مشکلات وجود دارد و سعی ما در نظام پزشکی بر سامان دادن این مسائل است .
وی افزود: در مورد تعرفه دو مشکل اساسی وجود دارد ،یکی میزان پرداخت‌ها در مقابل خدمات پزشکی است که مطابق قانون بایستی عادلانه باشداما ما معتقدیم که هیچ وقت عادلانه نبوده است، مع‌الوصف جامعه پزشکی این تعرفه را پذیرفته و به آن عمل کرده است.دومین مشکل تعرفه ها مساله ارزش نسبی خدمات بین تعرفه پزشکی در رشته‌های مختلف نسبت به هم است که باید یک عدالتی وجودداشته باشد ولی درحال حاضراین تعرفه ها در برخی از رشته خیلی بالاتر از رشته های دیگر است، این اختلاف ایجاد اشکالات زیادی می‌کند و یکی ازمهمترین شکایت‌پزشکان هم نبود عدالت در تعرفه‌ها است .
دکترفاضل با اعلام این که ما بعد از انقلاب برای تعیین این نسبت‌ها از کتاب کالیفرنیاکه در بیش از ۷۰ کشور دنیا استفاده می‌شود، استفاده می کردیم اما با تغییراتی که در این کتاب ایجاد شد ودراین نسبت ها دست برده شد و رشته‌های به خصوصی تعرفه‌های خودشان را بالا بردند، نتیجه این شد که یک عمل کوچک در رشته چشم‌پزشکی معادل یک عمل جراحی مهم در یک رشته دیگر محاسبه شد.
این نوع بی‌عدالتی‌ها مورد اعتراض شدید پزشکان بوده و راه حل آن هم حذف این دخالت‌ها و برگشتن به کتاب کالیفرنیا است، این کار را نظام پزشکی با ترجمه این کتاب تا مراحل پایانی انجام داده است و ماامیدواریم که از طرف هیچ دستگاه و مسئو لی تغییری در این نسبت‌ها داده نشود و اگر چنانچه این اتفاق بیفتد نظام پزشکی مسئولیت تعرفه‌ها را به عهده نمی‌گیرد .
رییس سازمان نظام پزشکی با تاکید براین که ارزش این نسبت ها در شورای عالی بیمه و هیأت دولت مصوب خواهد شد،افزود: بنابراین برخلاف اظهارات برخی از دوستان و مقامات ،کتاب جدید هیچ‌گونه هزینه اضافی بر بودجه سلامت تحمیل نخواهد کرد و نقش آن در تقسیم‌بندی عادلانه این بودجه‌ها است. دکتر فاضل درپاسخ به این سئوال که آیا تعرفه های سال آینده براساس ارزش نسبی خدمات تععین خواهد شد، گفت: ما امیدوار هستیم با ترجمه این کتاب تا اوایل سال آینده،این کتاب مرجع پرداخت‌های بیمه‌ها باشد و البته شورای عالی بیمه قبلاً وظیفه ترجمه و آماده‌سازی این کتاب را رسماً به عهده سازمان نظام پزشکی گذاشته شده است و امیدواری زیاد است که این تلاش‌ها مثمرثمر واقع شود. رئیس سازمان نظام پزشکی درپاسخ به این سئوال که سازمان نظام پزشکی چه اقدامی برای حذف دوره های طرح فارغ التحصیلان گروه های پزشکی که به نظر می رسد غیر عادلانه هم باشد، انجام داده است گفت:دوره طرح فارغ التحصیلان گروه های پزشکی به دلیل مسائلی که در عرصه سلامت در مملکت وجودداشت وکمبود شدید نیروی انسانی سال‌های قبل توسط مجلس شورای اسلامی مصوب شد و ازآن زمان درهر مقطع تحصیلی پزشکی، پزشکان موظف شدند، دوره‌ای را در مناطق محروم انجام وظیفه کنند.
دکتر فاضل با تاکید براین که درحال حاضرکمبود نیروی انسانی قطعاً وجود ندارد و به تعداد کافی پزشک داریم، افزود:منتهی چون در توزیع مناسب فارغ التحصیلان گروه های پزشکی توانایی نداریم ،هنوز وابستگی عمده‌ای به خدمات طرح پزشکان داریم، مسأله این است که در هر مقطع تحصیلی فارغ التحصیلان گروه های پزشکی باید دو یا سه سال خدمات طرح را انجام بدهند که گاهی قسمت عمده‌ای از عمر فعال پزشک را اشغال می‌کند ونکته عمده و قابل ذکردراین ارتباط این است که در دوره طرح پزشکان اجازه ایجاد مطب را ندارند و از طرف دیگر پرداخت کارانه آنان گاهی با یکسال تأخیر پرداخت می‌شود. بنا براین بسیاری از همکاران جوان ما از نظر مالی مشکلات عمده‌ای دارند.
رئیس سازمان نظام پزشکی باتاکید بر این که معلوم نیست به چه دلیل این پزشکان در حالی که کارانه دریافت نمی‌کنند باید از حق مطب هم محروم باشند، افزود: این یک ظلم مضاعف نسبت به این قشرتحصیلکرده مملکت است که علیر غم امکانات رفاهی که به نیروهای طرحی وعده داده شد و در کمتر نقاط تأمین شده است ما در صدد هستیم که با کمک نمایندگان مجلس دوره‌های طرح‌ها را به شکل عادلانه‌ای به تصویب برسانیم .
دکترفاضل اضافه کرد: قابل ذکر است که خدمات فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در تمامی رشته‌ها مورد نیاز مناطق محروم است، اما متأسفانه این طرح فقط به فارغ‌التحصیلان پزشکی تحمیل شده است ،این درحالی است که این طرح براساس مصوبه مجلس مختص فارغ التحصیلانی است که هزینه های آنان توسط دولت پرداخت می شود،اما درحال حاضر فارغ‌التحصیلانی هم که هزینه‌ تحصیلی راخودشان پرداخت می‌کنند باید این دوره های طرح را طی کنند. رئیس سازمان نظام پزشکی در خصوص طرح ترافیک پزشکان درسال آینده هم گفت:در این مورد متأسفانه ابهاماتی وجود دارد ،در سال‌های گذشته رسم بر این بود که در ماه پایانی سال سهمیه‌ای در حدود ۶ هزار نفر به جامعه پزشکی اختصاص داده می‌شد و تخفیف‌هایی هم به خاطر نوع مسئولیتشان برای پزشکان قایل بودند اما امسال ظاهراً طرح‌های دیگر برای طرح ترافیک مطرح است که هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است به طورغیر رسمی به ما اعلام شده است تا زمان تصمیم‌گیری وضع جدید کماکان در ماه‌های اولیه سال آینده همکاران می توانند از مجوزهای سال ۹۶ استفاده کنند.

منبع: اطلاعات

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: