عضو کمیسیون کشاورزی:

مدیریت آب حتما باید به دست وزارت جهادکشاورزی باشد

وقف‌چی: بحرانی که داریم بحران آب و تهدید کننده حیات این کشور است و مدیریت این بخش حتما باید به دست وزارت جهادکشاورزی باشد.

به گزارش عیارآنلاین، علی وقف‌ چی در جلسه علنی نوبت امروز (چهارشنبه، ۲۳ اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی به تشریح دلایل خود در موافقت با استیضاح وزیر جهادکشاورزی پرداخت و گفت: عکس های مردهای بزرگی را در صحن مجلس ملاحظه می کنیم که در راه اعتلای کشور شهید شده اند اما عمل ما نشان از این جایگاه که حاصل خون هزاران شهید، جانبازان، ایثارگر دوران های گذشته است، حکایت از حداقل آن طوری که باید باشد ندارد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: چرا که یک شبه می بینیم بیش از ۱۸۰ رای با کمال تاسف تبدیل به ۵۰ رای می شود و این امضایی که نشان از هویت و اصالت و در یک کلمه همه چیز نمایندگان است و باید حتما جایگاه واقعی خود را داشته باشد، از دست می رود، لذا به عنوان برادر کوچک شما بزرگواران استدعا دارم یا موضوعی را امضا و تایید نکنید یا اگر امضا و تایید می کنید، موضوع را با جدیت تمام پیگیری کنید.

نماینده مردم زنجان و طارم درمجلس دهم شورای اسلامی اظهار داشت: زیرا که تمام اتمام حجت ها را قبل از امضا موضوعی با مسئولین مربوطه کرده و این شائبه های متعددی که متاسفانه به حق یا نا حق ایجاد می شود جلوگیری کرد و کاری نکنیم مجلس که عصاره یک ملت است و همه ملت و آزادگان جهان به آن چشم دوخته اند تبدیل به یک مرکز ناکارآمد گردد.

وی تاکید کرد: نباید اجازه داد مجموعه های امثال بانک مرکزی در گزارش خود به قوه قضاییه همه گرفتاری های موسسات بانکی و مشکلات را به گردن مجلس بیاندازد، تجدید نمایندگان را در این مسیر خواهان و خواستار هستم.

این نماینده مجلس گفت: امیدوارم هرآنچه می گویم حق بوده و در آن عقلانیت و تدبیر جای خود را احساسات ندهد که به شرح ذیل به محضر نمایندگان و محترم اعلام می کنم، با وجود اینکه شخصا مخالف وزیر در دور دوازدهم بوده ام و نقدهای اساسی که خود و تعدادی از اعضای کمیسیون داشتیم، حجتی متعهد شده بودند تغییرات اساسی در مدیریت های کلان را سرلوحه کار خود قرارداده و در کوتاه ترین زمان اقدام کند.

حجتی هیچ گونه توجهی به تعهدات خود ندارد

این در حالی است که اقدامات انجام گرفته نشان دهنده آن است که ایشان هیچ گونه توجه به تعهدی که به همکاران کمیسیون داده و حتی در ملاقاتی که خود شخصا برآن احساس تکلیف می کردند ندارد اما امروز شما وزیر ما هستید و حمایت از شما و ارائه راهکارهای منطقی را بر خود وظیفه می دانم.

وقف چی بیان داشت: در همان جلسه به وزیر در ارتباط با در نظر گرفتن منافع ملی پیشنهاداتی برای برون رفت مدیریت کلان تان از رکود بیان داشتم، با وجود تذکرات متعدد دوستان و صاحب نظران از تشکل های مختلف به خصوص از اعضای کمیسیون کشاورزی و تشکل های مردمی و بخش خصوصی که صاحبان اصلی این بخش هستند به خصوص در کانالهای مجازی از جمله همبستگی کشاورزان ایران با بیش از ۱۵ هزار عضو متخصص عدم استفاده از بازنشستگان به خصوص در معاونت ها گوشزد کردیم.

وی گفت: آقای دکتر باغستانی رئیس سازمان حفظ نباتات با بیش از ۳۰ سال سابقه، دکتر رکنی معاون امور دام با بیش از ۳۱ سال سابقه، مهندس عباس کشاورز معاون زراعت با ۱۰ سال سابقه بازنشستگی، مهندس طهماسبی معاون باغبانی ۱۰ سال قبل بازنشسته شده است، مهندس جوادی معاون اداری وپشتیبانی ۱۰ سال قبل بازنشسته شده ، مهندس مهرفرد معاون بازرگانی ۱۲ سال پیش بازنشسته شده ، دکتر عبدالمهدی بخشنده معاون اقتصادی با وجود عضو هیات علمی بودن ۳۵ سال سابقه دارد، مهندس فتاح الجنان مدیر کل استان ها با بیش از ۱۲ سال سابقه بازنشستگی، دکتر عماری سفیر ایران در یونسکو با بیش از ۱۰ سال بازنشستگی، این ها نشان از قضاوت مردم در قحط الرجال بودن این مملکت و شعار استفاده از فرصت ها برای جوانان را نشان می دهد.

وقف چی بیان داشت: در خیلی از مجموعه ها از افرادی که هیچگونه تجربه ای ندارد و با هیچ گونه تخصصی که امروز باید در مجموعه های تخصصی از این گروه استفاده کرد، استفاده کرده اید، به عنوان مثال در موسسه رازی که جایگاه بین المللی و ملی دارد و بهداشت انسانی و دامی وابسته به این موسسه است و تولید مواد بیولوژیک از جمله واکسن های انسانی و دامی را تولید می کند دکترای شیمی را برای مسند ریاست انتخاب کرده اید که هیچگونه سنخیتی برای این مسند ندارد.

نتیجه انتساب رئیس سازمان دامپزشکی از بین رفتن سرمایه صنعت طیور بود

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: برای سازمان دامپزشکی با وجود اعلام هشدار تعدادی از اعضای کمیسیون کشاورزی و متخصصین این امر نه بر روی اشخاص بلکه شاخصه های یک مدیر در سطح کشوری را به شما گوشزد کردند کسی را آوردید که یک ساعت تجربه مدیریتی ستادی و ملی را نداشته است و خروجی آن از دست دادن سرمایه عظیم صنعت طیور کشور بود که متاسفانه نزدیک ۳۰ میلیون قطعه مرغ تخمگذار که سرمایه ملی است نابود و ایرانی که صادرکننده تخم مرغ بود به واردکننده محصول تبدیل شد.

وی گفت: همچنین انتساب رئیس سازمان تعاون که هیچگونه سابقه مدیریتی در بخش کشاورزی خصوصا تعاون و تشکل ها را ندارد و در شرف بازنشستگی است دراین پست جای بسی تاسف است.

این نماینده مجلس بیان داشت: باید کشاورزی از مرزهای خودکفایی گذشته و با مدیران جوان این بخش را به سمت صادرات کردن پیش برد که متاسفانه با آرایش مدیران در وزارت کشاورزی، رسیدن به این هدف غیر ممکن است، عدم استفاده از نظر کشاورزان پیش رو و خبره و نداشتن استراتژیک برای صادرات محور کردن کشاورزی ایران از موارد ضعف این وزارتخانه است که باعث درد و رنج کشاورزان ایران است.

ایران به کشوری واردکننده تبدیل شده است

وقف چی در بخش دیگر از مخالفت خود بیان داشت: همه این موارد باعث شده کشور به جای نگاه علمی به کشاورزی که بیش از ۵۰ درصد مردم مستقیم درگیر آن هستند به صورت مدیریتی سنتی و ناکارآمد اداره شود و حاصل آن وضعیت نابسامان مدیریت کلان آب و خاک وهوای کشور است، که ایران را به جای تبدیل شدن به کشور صادرکننده محصولات کشاورزی با فرصت طلایی با ظرفیت و تنوعی که دارد تبدیل به کشور وارد کننده کرده که خود بیش از ۵۰ درصد از سبز و سیفی تولیدی اش را به دلیل سو مدیریت و عدم تعریف زنجیره تولید از بین می برد

وی تاکید کرد: تاسف آور تر اینکه محصول چای بیش از ۱۰ هزار تن در انبارها مانده یا تبدیل به پودر می شود و این در حالی است که چای رااز خارج وارد می کنیم، باعث ورشکستگی چای کاران می شویم، در پروش کرم ابریشم که روزی بیش از ۱۰ هزار تن تولید می کردیم امروز تولید کاسته است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بحرانی که داریم بحران آب و تهدید کننده حیات این کشور است ومدیریت این بخش حتما باید به دست وزارت جهادکشاورزی باشد.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: