مدیرعامل راه آهن: حمل بار در شبکه ریلی امسال به ۴۷ میلیون تن رسیده است

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: تا پیش از سال ۱۳۹۲، سالیانه نزدیک به ۳۳ میلیون تن بار در شبکه ریلی حمل می شد اما از سال ۱۳۹۴، روند آن صعودی شد و امسال به حدود ۴۷ میلیون تن افزایش یافت.

به گزارش عیارآنلاین، سعید محمدزاده عصر دوشنبه  افزود: سال ۱۳۹۴ میزان حمل بار توسط شبکه ریلی، ۳۵ میلیون تن و در سال ۱۳۹۵ به حدود ۴۰ میلیون تن رسید.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در هر یک تن کیلومتر حمل بار توسط شبکه ریلی ۱٫۳ سنت در مصرف سوخت صرفه جویی می شود و ما امیدواریم در سال ۱۳۹۷ بتوانیم یک رکورد خوبی در زمینه حمل بار و ترانزیت توسط شبکه ریلی به دست بیاوریم.
محمدزاده با اشاره به میزان ترانزیت کالا در شبکه ریلی گفت: از ابتدای امسال شبکه ریلی کشور موفق شد یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن کالا را ترانزیت کند؛ در حالی که پارسال این میزان یک میلیون و ۱۰۰هزار تن بود.
وی عنوان داشت: نزدیک به ۶ سال است به صورت مداوم سهم حمل و نقل مسافر توسط ریل کاهش می یابد و علت آن استفاده از خودروهای شخصی برای مسافرت های بین شهری است.

** رشد ۶ درصد حمل مسافر به وسیله قطار
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: امسال نسبت به پارسال سهم حمل مسافر توسط قطار ۶ درصد افزایش یافت و سهم حمل مسافر توسط قطارهای حومه ای ۱۶ درصد رشد کرد.
محمدزاده اعلام کرد: راه آهن جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۵، هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال یارانه غیرمستقیم در حوزه مسافری پرداخت کرد؛ درحالی که هزینه های راه آهن سالیانه ۱۹ درصد افزایش می یابد.
وی گفت: آمارها نشان می دهد راه آهن به ازای هر مسافر ۶۴۰ ریال یارانه غیرمستقیم به حوزه مسافری اختصاص می دهد.

** ۱۳۰۰ کیلومتر خط گذاری جدید در سال ۱۳۹۶
محمدزاده درباره عملیات رفع گلوگاه های راه آهن عنوان کرد: خوشبختانه امسال نزدیک به ۷۰۰ کیلومتر خط آهن به غیر از خطوط جدید ریل گذاری شد و ما شاهد بهره برداری از مسیر ریلی ملایر به کرمانشاه در ایام نوروز و همچنین مراغه به ارومیه و قزوین به رشت در اوایل سال ۱۳۹۷ خواهیم بود.
به گفته وی، امسال ۱۳۰۰ کیلومتر خط گذاری جدید در کشور صورت گرفت که این در عمر ۹۰ ساله راه آهن بی سابقه است.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: