مصادره پیش پرداخت خرید هواپیمای ایران‌ایر به بوئینگ

دادگاه ایالت شیکاگو در آمریکا با متهم کردن ایران به دست داشتن در یک حمله تروریستی در سال ۲۰۰۳، تهران را به پرداخت۶۷ میلیون دلار به خانواده یکی از قربانیان این حمله به نام «لیبوویچ» محکوم کرد. ایران در حال حاضر در آمریکا دارایی های قابل دسترس ندارد و همین موضوع باعث شده که توجه وکلای خانواده «لیبوویچ» به قرارداد بوئینگ و ایران ایر برای دریافت غرامت از ایران جلب شود.

به گزارش عیار انلاین بامداد جمعه ۱۱ اسفند ماه روبن کاستیلو قاضی دادگاه منطقه ای شیکاگو طی حمکی که روز سه شنبه ۸ اسفند ماه به شرکت هواپیمایی بوئینگ ابلاغ گردیده است این شرکت را ملزم به افشای قرارداد خرید هواپیماهای خریداری شده توسط ایران کرده است.

این رویداد به دلیل شکایت خانواده یکی از قربانیان حمله تروریستی در سال ۲۰۰۳ می باشد. شاکیان این پرونده با طرح شکایت بی پایه و اثبات نشده مبنی بر متهم کردن ایران به دست داشتن در این اقدام تروریستی به دنبال اخذ غرامت هستند.در پی نبود دارایی قابل توقیف ایران در آمریکا یک موسسه حقوقی بین المللی با مالکیت اسرائیلی پیشنهاد داده است تا با افشای جزئیات قرارداد خرید هواپیما، ۶۷ میلیون دلار غرامت مد نظر دادگاه را از پیش پرداخت این قرارداد از ایران دریافت کنند.

اما بوئینگ در اولین اقدامات خود، سعی در مخفی نگه داشتن توافق خود با ایران را دارد. مطابق اعلام این شرکت هواپیماسازی افشای جزئیات مربوط به فروش هواپیما به ایران، با ایجاد اخلال در یکی از بخش های اصلی توافق هسته ای ایران به منزله دخالت در سیاست خارجی امریکا در قبال ایران می‌باشد.

به همین جهت قاضی پرونده در ماه اکتبر با ارسال استدلال های مهر و موم شده این شرکت برای دادگاه از دولت امریکا درخواست کرده است درباره صحت ادعای بوئینگ و اینکه افشای جزئیات این قرارداد مخل سیاست خارجی امریکا هست یا خیر اظهار نظر کند.

دولت امریکا نیز پس از چندین بار تمدید ضرب الاجل دادگاه برای اظهار نظر پیرامون این اتفاق ، درحال تدوین سیاست هایش در خصوص برجام و توافقات و قراردادهای مرتبط با آن می باشد. بدین ترتیب باید چند ماه دیگر صبر کرد و منتظر نتیجه این قرارداد بود. در صورتی که تا چند ماه آینده دولت امریکا و شخص ترامپ پایبندی به موافقت نامه برجام را تایید نکند شرایط جدیدی برای بسیاری از توافقات پیش خواهد آمد.

همانطور که بیان شد گویا کشور امریکا به دنبال راهکارهای قدیمی برای جلوگیری از فروش هواپیما به ایران است تا بدین ترتیب با ادعای اینکه قرارداد فروش هواپیما به دلیل شکایت خانواده قربانیان حادثه های تروریستی افشا می‌شود و سپس پیش پرداخت ایران بلوکه شده و در نهایت شرکت بوئینگ به دلیل نپرداختن پیش پرداخت از تحویل هواپیما خودداری خواهد کرد. بدین ترتیب این کشور ادعا می کند هیچ خللی در توافق هسته ای رخ نداده و برهم زدن قراردادهای فی­مابین به دلایل دیگری رخ داده است. اما ما به دلیل اعتمادهای نامناسب، قافل از اینکه بارها از بدقولی و بدعهدی ها ضرر کرده ایم همچنان روند گذشته را ادامه می‌دهیم.

خبرگزاری CNN

[۱]

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: