رییس صندوق نوآوری و شکوفایی:

طی چهار سال گذشته حدود ۷۰ هزار شغل توسط شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شده‌است

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به عرضه محصولات بیش از ۹۹۰ شرکت دانش بنیان به بازار، از مجموعه دولت خواست در راستای توجه بیشتر به اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان و اشتغالزایی، به جای خرید کالای خارجی از نمونه داخلی دارای تاییدیه و کیفیت مناسب استفاده کند.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر بهزاد سلطانی، در ارتباط با عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در حوزه اشتغالزایی و ایجاد بستر اشتغال از طریق تسهیلات ارائه شده، اظهار کرد: امسال به خصوص با نامگذاری مناسب رهبر معظم انقلاب سال بسیار خوبی بود.
وی با بیان این که در کل چهار سال گذشته تاکنون حدود ۷۰ هزار شغل ایجاد کرده ایم، افزود: امسال نیز حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار شغل ایجاد شده است ضمن این که ۵۱۲ محصول جدید از سوی شرکت های دانش بنیان توسعه و ۶۵ خط تولید راه اندازی شده است که همه اینها در راستای اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان است.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری تاکید کرد: البته سال ۱۳۹۷ وضعیت از شرایط فعلی بسیار بهتر خواهد بود چراکه تاکنون طرح های بیش از ۹۹۰ شرکت دانش بنیان خاتمه یافته و محصولات این شرکت ها وارد بازار شده است.
وی همچنین شکل گیری فرهنگ استفاده از کالای ایرانی در جامعه و راه اندازی لیزینگ برای عرضه بهتر محصولات ساخت داخلی را در شرایط اقتصادی فعلی کشور بسیار مهم و برای بقای شرکت های دانش بنیان ضروری دانست.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری به اشاره به نقش بسیار تعیین کننده خریدهای دولتی در حفظ و پایداری شرکت های دانش بنیان، از مجموعه دولت خواست در راستای توجه هرچه بیشتر به اقتصاد مقاومتی و همچنین اقتصاد دانش بنیان و اشتغالزایی، به جای تامین کالای خارجی از نمونه های جایگزین تولید داخلی به شرط داشتن تاییدیه و کیفیت مناسب خرید کنند.
وی با تاکید بر اینکه در همین سه ماه اخیر میزان اشتغالزایی دانش بنیان از طریق تسهیلات ارائه شده به شرکت های دانش بنیان رونق بسیار مناسبی داشته است و به طورحتم در سال آینده نیز به شدت افزایش خواهد یافت، افزود: خرید دولتی از شرکت های دانش بنیان اثر بزرگی در رونق و حفظ آنان خواهد داشت و تقاضای ما این است که وزرای مربوطه در هیات دولت به این بحث توجه و این مهم را پیش ببرند.
سلطانی ادامه داد: البته بحث لیزینگ نیز تاکنون در حجم زیادی اتفاق افتاده است اما در سال آینده نیز به صورت ویژه مورد توجه قرار خواهد گرفت، چراکه اگر شرکت های دانش بنیان بتوانند محصول خود را بفروشند دیگر نیازی به وام نخواهند داشت.
وی همچنین با اشاره به راه اندازی صندوق خطرپذیر در استان هرمزگان در حاشیه سفر اخیر دکتر روحانی رییس جمهوری به این استان، تاکید کرد: ایجاد صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر در تمام استان ها با همکاری استانداری ها، پارک های فناوری، دانشگاه ها و دانشگاه جامع پزشکی نیز راهکار بسیار خوبی برای ایجاد اشتغالزایی جوانان فارغ التحصیل شهرستان ها محسوب می شود.
سلطانی با تاکید بر اینکه صندوق های پژوهش و فناوری ویژه سرمایه گذاری در استان ها باید افزایش یابد گفت: این درحالی است که در حال حاضر ۱۶ استان کشور فاقد این صندوق هستند.
وی ادامه داد: اگر استانداری، پارک فناوری، دانشگاه جامع و دانشگاه پزشکی استان و هر بخش خصوصی دیگری از صنعت استان سرمایه ای برای ایجاد صندوق های پژوهش و فناوری بیاورند ما نیز به همان میزان سرمایه گذاری را در استان خواهیم داشت و توان آنها را برای ایجاد صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر و ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیلکرده دو برابر خواهیم کرد، ضمن اینکه طرح آنها در همان استان ارزیابی و نظارت می شود و پول نیز از سوی صندوق ها داده خواهد شد.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین اعلام آمادگی کرد که در سال های آینده با کمک استانداران مختلف این صندوق ها برای اشتغالزایی فارغ التحصیلان دانشگاه ها در استان ها به تعداد زیادی ایجاد شود.
وی همچنین در خصوص اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی با همکاری بانک ها چه تسهیلاتی را برای استخدام دانش آموختگان دانشگاه ها فراهم کرده است، اظهار کرد: اضافه بر طرح های معمولی که شرکت های دانش بنیان از ما تسهیلات می گیرند و به صورت عادی اشتغالزایی می شود، ما تسهیلات خاص اشتغالزایی را با تعاملی که در دوسال گذشته با بانک ها داشته ایم به شرکت های دانش بنیان ارائه کرده ایم.
سلطانی گفت: در حال حاضر به ازای هر یک نیروی کارشناس به بالا که از سوی شرکت های دانش بنیان استخدام شود، ما ۲۰ میلیون تومان در یک سال و تا ۱۰۰ میلیون تومان برای پنج نفر وام کم بهره چهار درصد با بازپرداخت دو ساله اعطا خواهیم کرد که از این طرح بسیار استقبال شده است و سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.
وی افزود: تاکنون از این نوع تسهیلات اشتغالزایی، ۳۵ میلیارد ریال برای اشتغالزایی ۴۹ شرکت دانش بنیان استفاده شده و این یکی از راهکارهایی است که صندوق نوآوری از طریق بانک ها برای شرکت های دانش بنیان تسهیلات ایجاد کرده است.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین به فارغ التحصیلان دانشگاهی پیشنهاد کرد که سال آینده به سمت ایجاد شرکت های دانش بنیان حرکت کنند چراکه روز به روز تسهیلات صندوق نوآوری حتی به صورت بلاعوض برای شرکت های دانش بنیان نوپا و استارتاپ بیشتر خواهد شد.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: