۲۰ اسف ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۶
عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

زیرساخت‌های اجباری شدن وکالت فراهم نیست

کمالی‌پور، با بیان اینکه در وضعیت فعلی که زیرساخت‌های لازم در بخش‌های حقوقی و قضائی فراهم نشده است، اجباری کردن وکالت در قانون تصمیم صحیحی نیست، گفت: اگر درهای انحصار وکالت شکسته شود و فارغ التحصیل‌های رشته حقوق بتوانند وکالت کنند، میل به گرفتن وکیل در بین مردم بیشتر می‌شود و نیازی به اجباری کردن وکالت در قانون نیست.

به گزارش عیارآنلاین، طرح اصلاح نحوه پذیرش وکیل در یک سال گذشته از جمله موضوعات مطرح شده در کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی بوده است. یکی از مهم‌ترین محورهای این طرح، اجبار مردم برای رجوع به وکیل جهت رسیدگی به شکایات خود است. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان این طرح دارای اشکالات فراوانی است.

در همین راستا، پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، گفت‌وگویی با یحیی کمالی‌پور، عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی داشته است که متن این گفت‌وگو به شرح زیر است.

کمالی‌پور، پیرامون طرح اجباری شدن وکالت در قانون گفت: در وضعیت فعلی کشور ما که زیرساخت‌های لازم در بخش‌های حقوقی و قضائی فراهم نشده است، اجباری کردن وکالت در قانون تصمیم صحیحی نیست.

وی ادامه داد: طبق گزارش کمیته امداد امام خمینی، ۱۳ میلیون نفر در کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند و قطعا هزینه‌های در اختیار گرفتن وکیل را ندارند. با اجباری شدن وکالت در قانون کسانی که به دلیل مشکلات مالی امکان گرفتن وکیل را ندارند با مشکل مواجه می‌شوند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر انحصار در وکالت برداشته شود مردم خود به سمت گرفتن وکیل می‌روند گفت: اگر درهای انحصار وکالت شکسته شود و فارغ التحصیل‌های رشته حقوق بتوانند وکالت کنند به اعتقاد بنده میل به گرفتن وکیل در بین مردم بیشتر می‌شود و نیازی به اجباری کردن وکالت در قانون نیست.

وی ادامه داد: برداشتن انحصار در وکالت منجر به کاهش هزینه‌های وکالت می‌شود و شرایط برای داشتن وکیل خانواده و به دنبال آن افزایش اطلاعات حقوقی مردم محیا خواهد شد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در پایان تصریح کرد: اکثریت اعضای کمیسیون حقوقی قضائی با اجباری شدن وکالت و تبدیل آن به قانون تا زمانی که زیرساخت‌های لازم فراهم نشده است مخالف هستند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: