وزیر راه‌وشهرسازی:

آبادانی ایران با اعتماد به هم محقق می شود

وزیر راه و شهرسازی گفت: آبادانی کشور وقتی محقق می شود که همه به هم اعتماد کنند؛ مجلس به دولت و دولت به بخش خصوصی اعتماد کند و در نهایت سرمایه اجتماعی در کشور ایجاد شود و همه بدانیم که برای آبادانی سرزمین خود گام برمی داریم.

به گزارش عیارآنلاین، «عباس آخوندی» روز شنبه در مراسم امضای قرارداد ساخت ۴۳۹کیلومتر آزادراه که در محل وزارت راه و شهرسازی انجام شد، با تاکید بر اینکه آبادانی ایران با یک دست محقق نمی شود، افزود: سال ۹۲ که به وزارت راه و شهرسازی آمدم ۷۰ درصد آزادراه ها در دست دولت و ۳۰ درصد بخش خصوصی بود اما اکنون شرایط تغییر کرده و سهم دولت در ساخت آزادراه ها کاهش یافته و بیشتر به صورت انتشار اوراق مشارکت است.
وی اضافه کرد: در این چهار سال دولت توانست اعتماد بخش خصوصی را جلب کند؛ ما نباید دست در جیب بخش خصوصی کنیم بلکه باید اعتماد آن را به دست بیاوریم چرا که این اعتماد درازمدت است.
وزیر راه و شهرسازی گفت: براساس برنامه ریزی وزارت راه تا سال ۱۴۰۴ باید میزان آزادراه های کشور به ۱۰ هزار کیلومتر برسد که از این میزان ۴ هزار کیلومتر تا پایان برنامه ششم توسعه و چهار هزار کیلومتر نیز تا پایان برنامه هفتم توسعه محقق می شود.
آخوندی گفت: این اقدام بزرگی است و وظیفه خود می دانم که از سرمایه گذاران و مجلس شورای اسلامی تشکر کنم و این فرصت، خدمتی است که قانونگذار آن را در اختیار دولت قرار می دهد.
وی با اشاره به مشکلات بخش خصوصی و تامین مالی مورد نیاز آن از سوی بانک ها گفت: اگر قرار است ۷۰ درصد آزادراه ها در اختیار بخش خصوصی باشد که در این خصوص تضمین مالی مساله مهمی است و اینکه تصور کنیم افراد از دارایی های خود آن را تضمین کنند نیز امکان پذیر نیست.
آخوندی اضافه کرد: بهترین تضمین برای این اقدامات، فروش خدمت در آینده است و با پیگیری های انجام شده توانستیم تامین مالی بانک ها به میزان بیش از ۱۵ درصد را فراهم کنیم که با این کار تامین مالی پروژه های عمرانی تسهیل می شود.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: یکی از ایده های مناسب در بودجه ۹۷ که مجلس نیز با آن موافقت کرد، بهره مندی پروژه های بزرگ و زیرساختی از صندوق توسعه ملی است؛ البته ممکن است که این ساز و کار عملیاتی نشود اما نکته قابل توجه این است که گام به جلو برداشتیم و توانستیم در مجلس به تصویب برسانیم.
آخوندی همچنین درباره یکپارچگی سیستم اخذ عوارض در آزادراه ها گفت: اکنون هر آزادراه سیستم دروازه ای دارد و اگر بتوانیم سیستم دروازه ای و الکترونیکی را راه اندازی کنیم تا مبالغی که اخذ می شود به نفع شرکت سرمایه گذار واریز شود، می توانیم از صف های طولانی جلوگیری کنیم.
وی این اقدام را سبب آسایش مردم و صرفه جویی در هزینه ها دانست
به گزارش ایرنا، قرارداد مشارکت در ساخت ۴۳۹ کیلومتر آزادراه در ۶ محور مواصلاتی امروز (شنبه) با ۲۵ هزار میلیارد ریال اعتبار میان شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور و بخش خصوصی به امضا رسید.
این قرارداد مربوط به ساخت آزادراه های اردکان – مهریز، مشهد – قوچان، لامرد – پارسان، قطعه ۶ تبریز – ارومیه، کنارگذر شمالی اراک و کنارگذر شرق سیرجان است که با حضور وزیر راه و شهرسازی منعقد شد.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: