عضو فراکسیون زنان مجلس:

به‌کارگیری زنان در سمت‌های مدیریتی رشد خوبی داشته است

ساعی: بنا بر مصوبه رئیس‌جمهور تا پایان دولت دوازدهم باید ۳۰ درصد از مسئولیت‌ها و پست‌های دولتی در اختیار بانوان قرار بگیرد و به همین دلیل به‌کارگیری زنان در سمت‌های مدیریتی به‌خصوص در سمت معاون وزیر و مدیرکل رشد خوبی داشته است.۷ معاون و ۴۶ مدیرکل زن آمار خوبی است اما کافی نیست و تأکید ما در جلسه ستاد ملی زن و خانواده بر تلاش برای بالا بردن این آمار بود و رئیس‌جمهور از وزیرانی که معاون زن ندارند خواست که هرچه زودتر این موضوع را در دستور کار قرار دهند.

به گزارش عیارآنلاین، در جلسه ستاد ملی زن و خانواده چند مصوبه بسیار خوب داشتیم. یکی از موضوعات مهمی که مورد بحث قرار گرفت، موضوع عدالت جنسیتی بود که در ماده ١٠١ برنامه ششم توسعه هم به آن اشاره شده است. بحث بر این بود که شاخصه‌های عدالت جنسیتی در کشور ما به چه صورت است و چگونه تعیین شده‌اند. در حوزه بین‌الملل از آنجایی که ما آمار دقیقی از میزان مشارکت زنان نداریم نمی‌توانیم رتبه خوبی هم در حوزه عدالت جنسیتی کسب کنیم. در این حوزه پنج مورد در دنیا مورد توجه قرار می‌گیرد، بهداشت، آموزش، اشتغال، تعداد نمایندگان مجلس و تعداد وزرای زن. در دو مورد اول یعنی بهداش و آموزش ایران وضعیت خوبی دارد اما در حوزه اشتغال آمار روشنی در دست نداریم، تعداد نمایندگان زن ما کم است و وزیر زن هم نداریم که این عوامل سبب افت جایگاه ما در موضوع عدالت جنسیتی در جهان می‌شوند. آمار ما براساس شاخصه‌ها ثبت نشده‌اند و به همین دلیل بحث جلسه به اینجا رسید که کارگروه‌هایی تشکیل شوند تا آمارهابی درست تهیه کنند تا در ستاد ملی زن و خانواده که پس از سال‌ها به همت خانم ابتکار و جناب رییس‌جمهور تشکیل شده استظغ ارایه شوند. بحث میانگین سن ازدواج به تفکیک جنسیت، مشارکت در کارهای تولیدی، نسبت اشتغال و آموزش آمارها و ارقامی ارایه شدند و وقتی بحث به مشارکت سیاسی و مشارکت در قدرت سیاسی رسید به آقای رییس‌جمهور یادآور شدیم که ‌ای کاش وزیر زن داشتیم تا آمارها و وضعیت‌مان در عرصه بین‌المللی بهبود پیدا می‌کرد. اما نباید نادیده گرفت که بنا بر مصوبه رییس‌جمهور تا پایان دولت دوازدهم باید ٣٠ درصد از مسوولیت‌ها و پست‌های دولتی در اختیار بانوان قرار بگیرد و به همین دلیل به‌کارگیری زنان در سمت‌های مدیریتی به خصوص در سمت معاون وزیر و مدیرکل رشد خوبی داشته است.

وزارت آموزش و پرورش و ورزش با دو معاون زن وضعیت بهتری دارند و جایی مانند وزارت علوم هنوز دست به انتخاب معاون زن نزده است که در این جلسه درخواست کردیم تا هرچه زودتر این انتصاب انجام شود. ٧ معاون و ۴۶ مدیرکل زن آمار خوبی است اما کافی نیست و تاکید ما در جلسه ستاد بر تلاش برای بالا بردن این آمار بود و رییس‌جمهور از وزیرانی که معاون زن ندارند خواست که هرچه زودتر این موضوع را در دستور کار قرار دهند. جلسه فرصت خوبی بود چرا که توانستیم به صورت رودررو با رییس‌جمهور دیدار داشته باشیم و هر یک از خانم‌های حاضر در جلسه توانستند مسائل زنان حوزه انتخابیه خود را هم مطرح کنند. بحث مطالبات زنان پیش کشیده شد و رییس‌جمهور با صبر و حوصله به این صحبت‌ها گوش کرد. این اطلاع‌رسانی و صحبت کردن از موضوعاتی مانند تبعیض میان زنان و مردان در حوزه تسهیلات پولی و بانکی می‌تواند کمک بزرگی برای حوزه زنان باشد. در جلسه با رییس‌جمهور بحث ارتقای تندرستی زنان و دختران در جلسه مطرح شد. معاون زنان وزیر ورزش و جوانان در این جلسه حضور داشت و آمار خوبی در این حوزه ارایه داد. ضعف فرهنگی ورزشی داریم که افزایش استرس و افسردگی زنان را بالاتر از میانگین برده است و به همین دلیل موضوع گسترش امکانات ورزشی و پارک‌های زنان مطرح شد و مصوبات خوبی به دنبال داشت. به دنبال این موضوع بحث خانواده هم به میان آمد و به صورت خاص روی آموزش‌های عمومی در حوزه ازدواج گفت‌وگو شد. می‌دانید که سال‌ها است بسیاری از این آموزش‌ها در حین ازدواج انجام می‌شود و کتاب‌هایی هم در دانشگاه‌ها به این بحث می‌پردازند اما اینها کافی نیستند. برای سلامت و تحکیم خانواده باید تلاش بیشتری انجام گیرد و چاره آن این است که از کلی‌گویی بپرهیزیم و مشخص کنیم که چه دستگاهی باید چه موضوعی را به صورت مصداقی دنبال کند. بعد از خانواده تمام تاکیدمان را روی موضوع آموزش و پرورش گذاشتیم و بعد آموزش عالی دو نهاد دیگری که لازم است کلی‌گویی در مورد آنها هم به پایان برسد و روشن شود که در هر کدام چگونه آموزش و چگونه فرهنک‌سازی مورد نیاز است. هم ما و هم رییس‌جمهور در این مورد با هم توافق داشتیم که در بسیاری از جاها، بحث زنان یک بحث فرهنگی است و نگاه مردسالارانه مانع از ورود جدی زنان به عرصه‌های مختلف می‌شود همین است که با وجود آماده بودن بسیاری از بسترها به دلیل وجود همین نوع نگاه نمی‌توانیم پیشرفت قابل‌توجهی داشته باشیم. برای همین رییس‌جمهور مدام بر فرهنگ‌سازی تاکید داشتند و در تمامی این موارد موضوع نقش صداوسیما هم مطرح بود. پس از سال‌ها جلسه ستاد ملی زن و خانواده نشگیل شد و با اینکه تاریخ جلسه آینده مشخص نشده و بازه‌های آن با توجه به فرصت رییس‌جمهور مشخص خواهد شد اما مشخص است که این شروع خوبی بود برای اینکه از این به بعد جلسات ستاد ملی زن و خانواده به تناوب برگزار شوند.

منبع: اعتماد

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: