وزیر بهداشت:

۹۲ درصد مردم ایران زیر پوشش بیمه سلامت هستند

وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری با وزیر بهداشت تایلند گفت: ۹۲درصد مردم ایران زیر پوشش بیمه سلامت هستند و ۵۰ درصد این بیمه ها کاملا رایگان است.

به گزارش عیارآنلاین، سید حسن هاشمی روز چهارشنبه در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری با وزیر بهداشت تایلند در هتل اسپیناس تهران افزود: ایران و تایلند هم از نظر جمعیت و هم مسائل نظام سلامت، اشتراکات بسیار زیادی دارند و می توانند از تجربه یکدیگر استفاده کنند.
وی ادامه داد: کشور تایلند نظام بهداشتی بسیار موفقی دارد. در منطقه شرق آسیا جزو کشورهای موفق است و من مطمئن هستم که تفاهمنامه ای که امروز بین وزارت بهداشت دو کشور امضا می شود برای هر دو طرف مفید است و به خصوص کارشناسان دو طرف از آن بهره مند خواهند شد.
وزیر بهداشت اضافه کرد: هر دو کشور سابقه طولانی در فعالیت شبکه بهداشتی-درمانی دارند. اخیر سازمان بهداشت جهانی چهلمین سال فعالیت شبکه های بهداشتی و نظام PHC را جشن گرفته است و ایران نیز همین میزان در زمینه شبکه بهداشتی تجربه دارد.
وی گفت: تفاهمنامه ای که امروز بین دو کشور امضا شد در زمینه همکاری در امور بهداشت، درمان، آموزش پزشکی فناوری های نوین حوزه سلامت، تولید دارو و صنایع پزشکی است و به خصوص دو کشور از تجارب یکدیگر در زمینه امور مرتبط با اقتصاد سلامت بهره خواهند برد و امیدوارم در آینده نزدیک شاهد ثمربخشی این همکاری باشیم.
وی افزود: در دولت آقای روحانی اقدامات بزرگی در حوزه سلامت انجام شده است، ۹۰۰ بیمارستان در ایران فعال است که بسیاری از آنها در این دوره بازسازی و نوسازی شدند، حدود ۲۰ هزار خانه بهداشت، ۶ هزار پایگاه بهداشتی-درمانی و پایگاه جامع سلامت در کشور داریم.
وی گفت: به طور کلی ۸۰درصد خدمات سلامت در ایران دولتی است البته این نقطه ضعف نظام سلامت ایران است و به دنبال این هستیم که به سمت خرید راهبردی خدمات سلامت از بخش خصوصی برویم و به جای تصدی گری، سیاستگزاری و نظارت را تقویت کنیم.
هاشمی ادامه داد: ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی در ایران داریم که ۲۵۰ هزار دانشجو در آنها تحصیل می کنند و ۶۰۰ مرکز تحقیقاتی نیز در این دانشگاه ها فعال است و ایران مقام اول را از نظر تولید علم در منطقه مدیترانه شرقی و مقام ۱۵ را در نمایه ISI از نظر مقالات علوم پزشکی دارد.
وی گفت: ۹۶درصد داروی مورد نیاز مردم ایران در داخل تولید می شود و ۳۵درصد تجهیزات پزشکی نیز ساخت داخل است.
پیاکاسول، وزیر بهداشت تایلند نیز در این این نشست گفت: ایران دستاوردهای بزرگی در حوزه سلامت داشته است و به خصوص برنامه های ایران در مبارزه با بیماری های غیر واگیر مورد توجه مجامع جهانی قرار گرفته است.
وی گفت: تایلند نیز در زمینه مدیریت نظام سلامت و به خصوص هزینه-اثربحشی و کاهش هزینه های پرداخت از جیب مردم برای درمان تجربه موفقی دارد و می توانیم همکاری مفیدی در انتقال تجارب بین دو کشور داشته باشیم.
وزیر بهداشت تایلند گفت: در تایلند بخش اندکی از هزینه های درمانی را مردم از جیب می پردازند و سهم عمده هزینه های درمانی از طرف دولت پرداخت می شود.
کاسول افزود: ایران و تایلند مشترکات زیادی از نظر نظام سلامت دارند و قطعا می توانیم با همکاری نزدیک از تجارب یکدیگر استفاده کنیم، وظیفه وزارت بهداشت هر دو کشور این است که زمینه زندگی سالم را برای مردم فراهم کنیم.
وی گفت: بسیار خوشحال شدم وقتی شنیدم که بیش از ۹۰ درصد مردم ایران زیر پوشش بیمه هستند، نظام سلامت ایران می تواند یک الگوی موفق در دنیا باشد و زمینه های فراوانی از جمله تولید دارو بین دو کشور وجود دارد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: